آرشیو روزنامه شماره ۴۲۶۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۶۸

 • تلاطم در بازارهای مالی

  هفته پیش شاخص‌های مالی در بازار آمریکا سقوط کردند و تحت تاثیر این عامل، در بازارهای مالی بزرگ آسیا و اروپا شاهد کاهش شاخص‌های مالی بودیم. این کاهش‌ها در مجموع حدود ۴ هزار میلیارد دلار از ارزش بازارهای جهان کاست و با آنکه این روند اکنون متوقف شده اما احتمال تکرار آن در آینده وجود دارد.
 • وحشت از رشد سریع آمریکا

  اکونومیست
  درباره رشد بالاتر از معمول اقتصاد آمریکا در سال جاری میلادی تحت تاثیر برنامه‌های حمایتی مالی دولت این کشور نگرانی‌هایی وجود دارد. تحولات در اقتصاد آمریکا به‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد جهان بر دیگر اقتصادها تاثیر می‌گذارد و اگر افق مشخص نباشد، ابهام‌ها به رونق بازارهای مختلف لطمه وارد خواهد کرد.
 • ریسک اژدهای چینی

  فیلیپ اینمان گاردین
  یکی از علل سقوط شاخص‌های مالی در آسیا و اروپا در هفته گذشته این بود که هنوز هم برخی نگرانی‌ها درباره وضعیت اقتصادی چین، ژاپن و منطقه یورو وجود دارد. اما سرمایه‌گذاران باید از خود بپرسند آیا واقعا باید درباره آینده این کشورها نگران بود. به نظر می‌رسد پاسخ این سوال منفی باشد.
 • امیدواری مشروط به آینده

  پیتر گودمن نیویورک تایمز
  پس از سقوط شاخص‌های مالی در بورس‌های بزرگ جهان در هفته گذشته، دیدگاه‌های مختلفی درباره علل این رویداد مطرح شد. یکی از کسانی که در این باره نظر داد کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین‌المللی پول است. او این کاهش را اصلاح لازم توصیف کرد که نباید موجب نگرانی سرمایه‌گذاران شود. او گفت: «نوسان‌هایی که در شاخص‌های مالی آمریکا رخ داد و بر بازارهای مالی در اقتصادهای بزرگ آسیا و اروپا تاثیر منفی داشت، بین ۶ درصد و ۹ درصد بود. با توجه به قیمت بالای سهام، این سقوط یک اصلاح ضروری بود.
 • چرا سرمایه‌گذاران نگرانند؟

  مایکل ایوانوویچ سی ان بی سی
  هفته گذشته شاخص‌های مالی در بورس‌های بزرگ جهان کاهش یافتند، البته در آسیا و اروپا شاخص‌ها تحت تاثیر سقوط بورس آمریکا قرار گرفتند. اگرچه این سقوط متوقف شده اما اصلاح شدید قیمت سهام در آمریکا هشدارهایی به سرمایه‌گذاران و سیاست‌گذاران داده و کارشناسان معتقدند اگر به این هشدارها توجه نشود شرایط نگران‌کننده خواهد شد.

بیشتر