آرشیو روزنامه شماره ۴۲۴۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۴۱

 • نقش مطبوعات در کنترل فساد

  فساد طی سال‌های اخیر به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های شهروندان و مقامات بلند‌پایه تبدیل شده است. به گونه‌ای‌که کارشناسان و اقتصاددانان، فساد اقتصادی در دستگاه‌های دولتی و نظارتی را یکی از ابرچالش‌های پیش روی حکمرانی در اقتصاد ایران می‌دانند. مقامات که باید در این زمینه مورد انتقاد قرار بگیرند، خود به منتقدان پیوسته و از فساد اقتصادی شکایت می‌کنند.
 • تیغِ کُندِ رسانه

  متاسفانه شاخص فساد در ایران نامطلوب بوده و به‌رغم اظهار اراده برای مبارزه با آن، در این سال‌ها نیز تحول جدی در بهبود آن دیده نشده است. شاخص فساد که در دوره حکمرانی محمود احمدی‌نژاد به بدترین شکل ممکن درآمده و رکورد زده بود به‌طوری که ایران از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ سقوط بدی را در این باره تجربه کرد، در سال‌های اخیر نیز بهبود مناسبی نیافته است.
 • پرهیز از «شخصی‌سازی سیاست»

  «جمهوری اسلامی با کودتا، حمله نظامی و انقلاب مخملی سرنگون نمی‌شود، اما بدون مبارزه با فساد این حکومت سقوط خواهد کرد.» احمد توکلی .
 • ریشه‌های بی‌اعتمادی به مطبوعات

  مطالعات انجام شده در قرن بیست و یکم بسیاری از پیش‌فرض‌های سنتی موجود راجع به مطبوعات را به چالش کشیده و تغییر داده است.توکویل اولین فردی نبود که (در نیمه نخست قرن نوزدهم) از آزادی مطبوعات دفاع کرد و از تاثیر مثبت و محوری آن بر سلامت جامعه گفت. به گواه تاریخ این موضوع در نیمه دوم قرن هجدهم بر آگاهان روشن بوده و به‌عنوان نمونه در تاسیس ایالات متحده، که یکی از بهترین نمونه‌های تضمین آزادی مطبوعات در نظام سیاسی باشد، مورد توجه قرار گرفته است.

بیشتر