آرشیو روزنامه شماره ۴۲۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۴۰

 • اقتصاد جام جهانی

  سال‌ها قبل، زمانی که ژول ریمه، رئیس وقت فدراسیون جهانی فوتبال در سال ۱۹۲۰ تصمیم گرفت برای اولین بار چند کشور مختلف را در قالب مسابقه‌ای بین قاره‌ای و در سطحی حرفه‌ای در یک تورنمنت روبه‌روی هم قرار دهد، هرگز تصورنمی‌کرد که ده‌ها سال بعد، این رویداد به پربیننده‌ترین واقعه ورزشی جهان تبدیل شود. تنها در سال ۲۰۱۴، در دوره‌ای که آلمانی‌ها پرافتخارترین تیم تاریخ مسابقات را در خاک خود با ۷ گل شکست دادند و در پایان، جام را بالای سر بردند، این مسابقات ۱/ ۷۱۵ میلیون بیننده را به تماشای خود نشانده بود. رکوردی که به واسطه رشد شتابان تکنولوژی‌های ارتباطاتی و ورود پلت‌فرم‌هایی نظیر فیس‌بوک و توییتر به عرصه پخش، باز هم شکسته خواهد شد.
 • گران‌ترین تورنمنت فوتبال تاریخ

  تحلیلگران مالی بسیاری معتقدند که اقتصاد روسیه به احتمال بسیار زیاد از برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ هیچ منفعتی کسب نخواهد کرد و حتی ممکن است هزینه‌های صورت گرفته در طول سال‌های اخیر نیز تامین نشود. این مسابقات با حضور ۳۲ تیم و در ۱۱شهر مختلف این کشور برگزار خواهد شد و انتظار می‌رود، هزاران نفر از هواداران این ورزش از سراسر دنیا به این کشور سفر کنند.
 • بررسی تطبیقی آفریقای جنوبی و برزیل

  میزبانی از رویدادهای بزرگ ورزشی و اجتماع بزرگ ورزشکاران معمولا شاخصی از توانایی‌های کشورهای توسعه یافته محسوب می‌شد و دیگر کشورها، خود را یارای ورود به این عرصه نمی‌دانستند. اما از سال ۲۰۰۸ به این سو شاهد هستیم که کشورهای درحال توسعه نیز خود را به انجام این چالش دعوت کرده‌اند و به‌عنوان میزبان برگزاری مسابقات، مسوولیت را برعهده گرفتند. به‌عنوان مثال شاهد بودیم که چین میزبانی المپیک زمستانی ۲۰۰۸ را بر عهده داشت، هند مسابقات ۲۰۱۰ کشورهای مشترک‌المنافع، آفریقای جنوبی جام جهانی فوتبال سال ۲۰۱۰، روسیه المپیک زمستانی ۲۰۱۴، برزیل جام جهانی ۲۰۱۴ و همگی در انتظار این هستیم که دوره بعدی جام جهانی در روسیه شروع شود. با این وجود اگرچه اینطور به نظر می‌رسد که برگزاری اینگونه مراسم و گردهمایی‌ها گامی مثبت برای کشورهای در حال توسعه است، در عین حال چند مورد مختلف وجود دارد که این نگرانی را برمی‌انگیزد که آیا در نهایت این کشورها از این رویداد سود برده‌اند یا هزینه‌ای غیر‌ضروری را بر کشور خود تحمیل کرده‌اند.
 • توپ در زمین گِلی سیاست

  تحلیل‌های انجام گرفته در ماه جاری از سوی کارشناسان اقتصادی بلومبرگ، نشان می‌دهد که اجرای تحریم‌های عربستان سعودی علیه قطر، رشد اقتصادی این کشور را در سال ۲۰۱۷ میلادی با ضعیف‌ترین سرعت از سال ۱۹۹۵ میلادی به بعد روبه‌رو کرده است. بعد از تقریبا دو دهه رشد سریع قطر و افزایش ۷ برابری تولید نفت و گاز این کشور، اکنون پیش‌بینی می‌شود که شکوفایی بخش انرژی قطر با کاهش روبه‌رو شود؛ این در حالی است که قطری‌ها برای برگزاری مسابقات جام‌جهانی ۲۰۲۲ برای ارتقای زیرساخت‌های خود ۲۰۰ میلیارد دلار در این کشور هزینه کرده‌اند تا این کشور عربی را به کانون گردشگری و خدمات در منطقه خلیج فارس تبدیل کنند.

بیشتر