آرشیو روزنامه شماره ۴۲۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۳۳

 • نابرابری اقتصادی در جهان

  نابرابری اقتصادی را تفاوت موجود در معیارهای مختلف از رفاه اقتصادی میان افراد در یک گروه، در میان گروه‌های یک جمعیت، یا در میان کشورها را تعریف می‌کند.
 • سربرآوردن میلیاردرها در بازارهای نوظهور

  رویای آمریکایی از ژنده‌پوش به ثروتمند، حالا در کشورهای در حال توسعه آسیایی دست یافتنی‌تر از ایالات متحده است.اکنون جهانی‌سازی سبب افزایش نابرابری و رکود درآمد طبقه متوسط شده است. رئیس صندوق بین‌المللی پول از افزایش نابرابری به‌عنوان سایه تاریک بر اقتصاد جهانی سخن گفته است. همچنین گزارش اخیر OECD از نابرابری به‌عنوان «چالش سیاست‌های بزرگ برای همه کشورها» نام برده است.
 • بهبود توزیع درآمد در ۴ دهه اخیر

  برای بررسی مساله نابرابری ثروت در سطح جهان، نمی‌توان از تاریخچه آن طی دهه‌های اخیر چشم پوشید و سبقه آن را در وضعیت کنونی و در پیش‌بینی آینده بی‌تاثیر دانست. در مطلب پیش‌رو به چگونگی تغییرات نابرابری طی دهه‌های اخیر پرداخته شده است. در نمودار زیر، توزیع درآمد مردمان قاره‌های مختلف به تصویر کشیده شده است که مقیاس خط مطلق فقر، بر اساس درآمد روزانه ثابت ۲۰۱۱و بر اساس دلار است.
 • بدتر از آنچه تصور می‌کنیم

  اگر شما هم یکی از ثروتمندترین افراد جهان هستید که هیچ، اما اگر نیستید بسیار شوکه خواهید شد که بدانید اقتصاد جهانی در طول سالیان اخیر و پس از پشت سرگذاشتن بحران سال ۲۰۰۸ نه تنها ترمیم شده است، بلکه رشدی ۲۷ درصدی را نیز تجربه کرده است. بر اساس پژوهش صورت گرفته توسط موسسه تحقیقاتی کردیت سوئیس، ثروت کلی جهان امروزه چیزی معادل ۲۸۰ تریلیون دلار تخمین زده می‌شود.
 • تبعیض از جنس آمریکایی

  درآمد اساسا شامل دستمزد، حقوق، سود حاصل از حساب پس‌انداز، سود سهام، اجاره دریافتی و سودی که از مابه‌التفاوت قیمت فروش و خرید یک کالا به‌دست آورده‌اید، می‌شود. همچنین نابرابری درآمدی اشاره دارد به توزیع نامتوازن درآمدها در میان افراد جامعه در مقایسه با یکدیگر. در آمریکا این نابرابری یا شکاف بین ثروتمندان و دیگر مردم به طرز قابل‌ملاحظه‌ای افزایش یافته است که در تمام بررسی‌های آماری طی ۳۰ سال گذشته قابل‌ملاحظه است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر