آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۴ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۲۴

 • قانون جدید مالیات‌ها در آمریکا

  احسان آذری‌نیا
  چهارشنبه گذشته، مجلس نمایندگان آمریکا به برنامه پیشنهاد شده از سوی ترامپ در حوزه کاهش مالیات شرکت‌ها و اشخاص رای مثبت داد. این بزرگ ترین تغییر در قوانین مالیاتی آمریکا در سی سال اخیر است و ترامپ آن را قدمی در مسیر رونق اقتصاد و ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر توصیف کرده است.
 • افزایش ۱۴۵۰ میلیارد دلاری کسری بودجه

  جولیا هوروویتز سی ان ان
  دونالد ترامپ در ۱۱ ماهی که در کاخ سفید مستقر بوده اقدامات مختلفی در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی انجام داده که به باور بسیاری از تحلیلگران به زیان آمریکا بوده است. حمایت‌گرایی در حوزه تجاری و خروج از پیمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای به بهانه مضر بودن آنها برای اقتصاد آمریکا، برخی از این اقدامات هستند.هفته گذشته پس از مذاکرات طولانی، در نهایت برنامه اصلاح قانون مالیات‌ها به تصویب کنگره آمریکا رسید و این یک پیروزی برای ترامپ محسوب می‌شود. اما اگر انتظاری که از این قانون جدید وجود دارد تحقق نیابد یا مردم مشاهده کنند فقط شرکت‌های بزرگ و ثروتمندان از آن سود خواهند برد، احتمال تغییر دیدگاه‌ها نسبت به انگیزه‌های ترامپ وجود دارد و در انتخابات آتی شانس جمهوری‌خواهان برای حفظ اکثریت کمتر خواهد شد.
 • هدیه کریسمس به ثروتمندان

  بن استورمن بلومبرگ
  در چند هفته اخیر جمهوری‌خواهان در دفاع از قانون جدید مالیاتی همواره تاکید کرده‌اند که این قانون، وضعیت مالیاتی شرکت‌ها و شهروندان را ساده‌تر خواهد کرد و به رونق اقتصاد و ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر منجر خواهد شد. این در حالی است که نظرسنجی از مدیران شرکت‌های مشاوره مالیاتی نشان می‌دهد، آنها درباره مقررات جدید دیدگاه روشنی ندارند و ظاهرا باید منتظر باشند تا اداره خدمات درآمدهای داخلی، مقررات جدید را بر مبنای قانون تصویب شده هفته قبل، تدوین کند.
 • بزرگ‌ترین تغییر سه دهه اخیر

  لوکا موتیکانی رویترز
  در بزرگ‌ترین تغییر قانون مالیات‌ها طی ۳۰ سال اخیر در آمریکا، مالیات شرکت‌ها از ۳۵ درصد به ۲۱ درصد کاهش یافته است. ترامپ همواره تاکید کرده که این تغییر به رونق اقتصاد و افزایش فرصت‌های شغلی منجر خواهد شد، اما اقتصاددان‌ها به این ادعا باور ندارند. آنها معتقدند شرایط اقتصادی به اندازه کافی خوب است و شرکت‌ها به جای افزایش سرمایه‌گذاری، به پرداخت سریع‌تر بدهی‌های خود اقدام خواهد کرد.از سوی دیگر، از آنجا که کاهش مالیات بر درآمد شامل حال خانوارها با درآمد بالا می‌شود، اقتصاددان‌ها می‌گویند این کاهش تغییرات بزرگی در مصرف شهروندان ایجاد نخواهد کرد. یکی از تحلیلگران موسسه رتبه‌سنجی مودیز می‌گوید: «تاثیر کاهش مالیات‌ها بر رشد اقتصاد بسیار اندک و بین ۱/ ۰ درصد تا ۲/ ۰ درصد خواهد بود. ما معتقد نیستیم که کاهش مالیات شرکت‌ها به افزایش سرمایه‌گذاری آنها منجر خواهد شد.»
 • چاشنی جدید در وال‌استریت

  اد کرووکس فایننشال تایمز
  در هفته‌های اخیر که موضوع تصویب برنامه مالیاتی دولت آمریکا در کنگره مطرح بود، گمانه‌زنی‌های مختلف درباره تاثیر این برنامه بر شرکت‌های بورسی صورت گرفت. در جدول برنده‌ها و بازنده‌های تصویب قانون مالیاتی جدید، شرکت‌های آمریکایی در صدر فهرست برندگان هستند. البته همه شرکت‌ها به یک میزان از این برنامه سود نخواهند برد به این معنا که از هزینه‌های برخی کاسته و بر هزینه‌های برخی افزوده خواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر