آرشیو روزنامه شماره ۴۲۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۱۸

 • اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۸

  احسان آذری‌نیا: کمتر از دو هفته دیگر سال جدید میلادی آغاز می‌شود و فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران مایلند تصویری شفاف از افق اقتصاد جهان در سال جدید پیش چشم داشته باشند. با آنکه پیش‌بینی آینده آسان نیست اما دقت در تحولات سال جاری میلادی می‌تواند سرنخ‌هایی از آنچه سال آینده مشاهده خواهد شد در اختیار قرار دهد. امسال هم تحولات مثبت رخ داده و هم رویدادهایی که سبب نگرانی کشورها و نهادهای بین‌المللی شده است.بهتر شدن شرایط کلی اقتصاد جهان، حرکت بانک مرکزی آمریکا به سمت کاهش سیاست‌های حمایتی پولی، نزدیک شدن اقتصاد چین به ثبات، رونق در بازار نفت و رشد قیمت مواد خام برخی از مهم‌ترین رویدادهای مثبت سال جاری میلادی بودند.
 • سه ریسک پیش‌رو

  سو پینگ چان تلگراف
  خروج اقتصادهای بزرگ از رکود در سال جاری میلادی خبری مثبت برای سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان بوده و هر بار که گزارش‌هایی از بخش‌های مختلف اقتصادی در آمریکا، اروپا و ژاپن منتشر می‌شود بر ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران افزوده می‌شود؛ اما همان‌طور که نهادهای بین‌المللی هشدار داده‌اند در سال آینده میلادی ریسک‌های متعددی تداوم روند بهبود شرایط اقتصاد جهان را تهدید خواهد کرد. در ادامه به برخی از مهم‌ترین ریسک‌ها که بیشترین نگرانی را در بین کارشناسان پدید آورده‌اند، اشاره می‌کنیم.
 • افزایش رشد در خاورمیانه

  تام دیچریستوفر سی ان بی سی
  اقتصاد کشورهای خاورمیانه سال جاری میلادی به دلیل افزایش قیمت نفت در وضعیت بهتری نسبت به سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ قرار داشت و با توجه به آنکه انتظار می‌رود سال آینده شرایط بازار نفت مثبت باقی بماند می‌توان گفت اقتصادهای صادرکننده نفت در خاورمیانه و شمال آفریقا سال آینده چشم‌انداز نگران‌کننده‌ای نخواهند داشت، اما نهادهای بین‌المللی به ویژه صندوق بین‌المللی پول توصیه‌هایی به دولت‌های این منطقه ارائه کرده‌اند تا رسیدن به توسعه پایدار سریع‌تر اتفاق افتد.
 • چهار تحول در فناوری

  برنارد مار هفته‌نامه فوربس
  در یک دهه اخیر بخش بزرگی از رونق اقتصادهای توسعه‌یافته حاصل پیشرفت‌هایی بوده که در حوزه فناوری در این کشورها رخ داده است. شمار شرکت‌هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند و جزو بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان هستند افزایش یافته و این روند ادامه پیدا خواهد کرد.
 • امیدواری فراگیر در جهان

  پیتر کوی بلومبرگ
  در ماه‌های اخیر گزارش‌هایی که از شاخص‌های اقتصادی در اقتصادهای بزرگ منتشر شده نشان داده شرایط کلی اقتصاد جهان به تدریج بهتر شده و اکنون کارشناسان بر سر این موضوع اتفاق نظر دارند که از شرایط نسبت به سال گذشته بسیار امید بخش‌تر است. همچنین اکثر تحلیلگران معتقدند روند بهبود شرایط در سال آینده ادامه پیدا خواهد کرد. البته در سال‌های اخیر این عادت به وجود آمده که نسبت به بد بودن شرایط همواره ابراز نارضایتی شود، در نتیجه برای کسانی که دچار این عادت هستند پذیرفتن تغییرات اخیر دشوار است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر