آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۲۰۶

 • پلت‌فرم اختصاصی خودرو

  امیر جهانی
  پلت‌فرم یا سکوی خودرو به مجموعه‌ای مشترک از طراحی، مهندسی، عملیات تولید و همچنین اجزای اصلی اطلاق می‌شود که در تعدادی از مدل‌های متفاوت در ظاهر و حتی در برند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • تفوق سیاست بر اقتصاد

  داوود میرخانی رشتی دبیر سابق انجمن قطعه سازان خودرو
  اساسا در بحث پلت‌فرم خودرو باید به این نکته توجه داشت که هیچ‌کدام از شرکت‌های صاحب پلت‌فرم، آن را به‌صورت منفک در اختیار مشتری قرار نمی‌دهند، بلکه همواره به‌صورت محصولی خاص به مشتری فروخته می‌شود. به‌عنوان مثال هنگامی که شرکتی اجازه تولید پیکان را از طرف خارجی خریداری می‌کند، براساس قرارداد، تحت لیسانس شرکت اولیه، خودرویی با همان بدنه، قوای محرکه و مشخصات تولید خواهد شد، مگر اینکه در قرارداد ذکر شود که شرکت ثانویه اجازه استفاده از بدنه‌های دیگری به جز بدنه اولیه را روی پلت‌فرم خریداری شده دارد.
 • بومی‌سازی فرآیند طراحی

  امیرحسن کاکایی عضو هیات علمی دانشکده مهندسی خودرو، دانشگاه علم و صنعت ایران
  درهفته‌های اخیر خبرهایی از قرارداد با هیوندای پاورتک برای گیربکس اتوماتیک شنیده شد. این اخبار را وقتی در کنار خبرهای یک سال گذشته در مورد قرارداد با ماهله آلمان برای طراحی موتور جدید، پنین‌فارینای ایتالیا برای طراحی خودرو و پانچ بلژیکی برای تولید گیربکس پیوسته بگذاریم، یک حرکت بزرگ را به‌سمت خودروسازشدن در سطح بین‌المللی حس می‌کنیم.
 • الگوی کره یا ترکیه؟

  حسن كريمي سنجري كارشناس صنعت خودرو
  صنعت خودروسازی ایران در دهه ۴۰ شمسی و تقریبا همزمان با کره جنوبی فعالیت خود را آغاز کرد. در استراتژی صنعتی آن دوران پیش‌بینی توسعه این صنعت برای دو دهه بعد از آن دیده شده بود. اولین موج مشارکت‌های بین المللی در قالب فروش سهام به شرکت‌های صاحب‌نام خودروسازی دنیا نیز از همان سال‌های اولیه آغاز شد. خودروسازی در ایران اگرچه با مونتاژ شروع کرد، اما بنا داشت در ادامه مسیر خود توسعه‌یافتگی را تجربه کند. شاید دلیل اینکه محمود خیامی این همه باغات اطراف کارخانه ایران ناسیونال را زودتر خریداری کرد ایجاد آمادگی برای روزگار توسعه بوده است. در واقع مونتاژ مشق خودروسازی ایران در آن روزگار بود.

بیشتر