آرشیو روزنامه شماره ۴۱۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۱۸۱

 • سکاندار آینده فدرال رزرو

  احسان آذری‌نیا
  در هفته‌های اخیر موضوع انتخاب رئیس بعدی بانک مرکزی آمریکا مورد توجه سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان آمریکایی قرار گرفته است. به احتمال بسیار زیاد این هفته دونالد ترامپ نام رئیس بعدی بانک مرکزی را اعلام خواهد کرد. در فهرست او نام پنج نفر وجود دارد که یکی از آنها خانم جانت یلن، رئیس کنونی بانک مرکزی است. دوره چهار ساله ریاست او بر بانک مرکزی سوم فوریه سال آینده یعنی حدود سه ماه دیگر پایان می‌یابد و احتمال دارد او برای دور دوم برای این سمت انتخاب نشود.
 • برنامه ۵ نامزد پیشنهادی

  رودریگو کامپوس رویترز
  بانک مرکزی آمریکا تقریبا از دو سال پیش، برنامه بالا بردن نرخ‌های بهره را آغاز کرده زیرا به باور این نهاد، وضعیت شاخص‌های اقتصادی به اندازه‌ای مناسب شده که بانک مرکزی بتواند از حمایت‌های خود بکاهد. در سال‌جاری میلادی دوباره نرخ بهره بالا برده شده و بانک مرکزی قصد دارد در ماه دسامبر یعنی دو ماه دیگر نیز این اقدام را انجام دهد.
 • «یلن» قربانی موفقیت خود می‌شود؟

  بنیامین آپلبوام نیویورک تایمز
  از فوریه سال ۲۰۱۴ که خانم جانت یلن، ریاست بانک مرکزی آمریکا را برعهده گرفته نرخ بیکاری پیوسته کاهش یافته و نرخ تورم پایین باقی مانده است. تعداد کمی از روسای بانک مرکزی آمریکا توانسته‌اند به چنین موفقیتی دست پیدا کنند. با این حال دونالد ترامپ می‌گوید هنوز درباره انتخاب مجدد خانم یلن برای یک دوره ۴ ساله دیگر در سمت ریاست بانک مرکزی آمریکا تصمیم‌گیری نکرده است.همچنین مقامات کاخ سفید مایلند فردی دیگر در این جایگاه قرار گیرد. وضعیت کنونی نشان‌دهنده نبود یکپارچگی در صحنه سیاسی آمریکاست. روسای قبلی بانک مرکزی آمریکا حداقل یک‌بار توسط یک رئیس‌جمهور دموکرات در سمت خود ابقا شدند اما اکنون عده‌ای از جمهوری خواهان مشتاق برکناری خانم یلن هستند.
 • اصرار ترامپ بر کاهش نظارت بر بانک‌ها

  جنیفر جیکوبز خبرگزاری بلومبرگ
  اقتصاد آمریکا در سه ماه سوم سال جاری میلادی ۳ درصد رشد کرده و این رقم بالاتر از پیش‌بینی اقتصاددانان‌‌ است. تحلیلگران معتقدند عملکرد بانک مرکزی آمریکا در سال‌های اخیر یعنی از زمان ریاست خانم یلن در این نهاد، عاملی کلیدی در رونق اقتصاد و بازار مالی آمریکا بوده است اما آیا این موفقیت سبب خواهد شد او فرد مورد نظر دونالد ترامپ برای ریاست بر بانک مرکزی آمریکا در چهار سال آینده باشد؟
 • اجماع در مورد افزایش نرخ بهره

  جیم تانکرسلی نیویورک تایمز
  اقتصاد آمریکا در فصول گذشته وضعیت بهتری نسبت به قبل داشته و شاهد کاهش نرخ بیکاری به ۲/ ۴ درصد و پایین باقی ماندن نرخ تورم بوده ایم. در بخش تولید کارخانه‌ای و رشد مصرف شخصی نیز وضعیت امیدبخش است و بر همین مبنا است که تمامی افرادی که آقای ترامپ برای ریاست بر بانک مرکزی آمریکا در فهرست خود دارد خواستار افزایش نرخ‌های بهره یعنی کاهش سیاست‌های حمایتی بانک مرکزی هستند. البته برخی از این افراد مایل هستند این اقدام به شکل تدریجی انجام شود و برخی بر لزوم افزایش سریع نرخ‌ها تاکید می‌کنند.

بیشتر