آرشیو روزنامه شماره ۴۱۶۷ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۱۶۷

 • یارانه مطبوعات

  شهاب‌الدین رحیمی
  یارانه در اقتصاد ایران به‌دلیل حضور دولت در بخش‌های مختلف اقتصاد به‌عنوان یکی از ابزارهای مهم برای حل مشکلات اقتصادی بوده است.
 • تحلیل سیاسی و اقتصادی کمک‌های دولتی

  بهروز گرانپایه روزنامه‌نگار
  موضوع یارانه مطبوعات را می‌توان نمادی جزئی و کوچک از مناسبات اقتصادی- سیاسی در نهادهای بالادستی که به‌صورت پلکانی تا دولت امتداد می‌یابد، دانست. مطبوعات در ایران دولتی و به تعبیری دقیق‌تر درباری متولد شد. این واقعیت خود موید برخورداری مطبوعات از خصایص و روابطی است که اساسا دولت‌ها و حکومت‌های ایران از آن برخوردارند. در انحصار گرفتن تمام منابع کمیاب برای استمرار بخشیدن به قدرت و حیات سیاسی خود، محوری‌ترین ویژگی دولت‌ها و حکومت‌ها است. به عبارت دیگر، نطفه مطبوعات ایرانی در دولت بسته شد و از آغاز وابستگی شدیدی بین مطبوعات و دولت شکل گرفت.
 • اخلاق اقتصادی و یارانه

  محمود صدری روزنامه‌نگار
  تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری و عمل اقتصادی، اساسا کنش‌هایی هنجاری‌اند. زیرا این کنش‌ها مانند همه کنش‌های بشری، معطوف به انتخاب روش‌هایی و کنار گذاشتن روش‌های دیگر هستند و جایی که پای انتخاب به میان آید، سخن گفتن از «عینیت» و «پوزیتیویته» محال منطقی است. این فرآیند هنجاری، لاجرم بر همه رفتارهای بعدی تاثیر می‌گذارد. پس، اعتبار نتایج، محاط مقدمات یا اصول موضوعه است. عملی که مستظهر به مقدمه سازگار نباشد، به ناسازگاری گرفتار می‌آید و عدول قهری عاملان چنین عملی از مقدمات و اصول موضوعه خودشان و ایضا نیاز قهری آنها به سرپوش گذاشتن بر ناسازگاری‌ها و تناقض‌ها، به کنش‌های غیراخلاقی می‌انجامد.
 • تضعیف نقش نظارتی رسانه‌ها

  دکتر جعفر خیرخواهان اقتصاددان
  رسانه‌ها از بدو پیدایش خود نقش بسیار مهم نظارت و پایش جامعه و بنگاه‌های اقتصادی و به خصوص دولت و مجموعه تشکیلات حکومتی را برعهده داشته‌اند. مطبوعات قوی حافظ سلامت اقتصاد هر کشوری هستند، چرا که می‌توانند علیه رفتار ضدرقابتی و انحصارطلبانه بنگاه‌های تولیدی به افشاگری بپردازند و مقامات دولتی را نیز به پاسخگویی مجبور سازند.
 • نشریات پرتعداد، اما کم تیراژ

  محمد ماشین‌چیان پژوهشگر اقتصادی
  بازار آزاد پاسخ به همه چالش‌های موجود نیست و گاهی اوقات دخالت دولت ضرورت پیدا می‌کند. اما شکست بازار خیلی کمتر از آنکه اکثر مردم تصور می‌کنند اتفاق می‌افتد. درعوض شکست دولت موضوعی عادی است و بسیاری از موضوعات را شامل می‌شود. یارانه مطبوعات یکی از مثال‌های خوب شکست دولت است. البته باید برای خوانندگان کمتر آشنا با ادبیات اقتصادی توضیح داد که اصطلاح «شکست دولت» اشاره به کابینه و دولت به‌خصوصی ندارد، بلکه به‌طور کلی متوجه «بخش دولتی» است.

بیشتر