آرشیو روزنامه شماره ۴۱۶۴ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۱۶۴

 • پارادوکس اقتصادی کردستان عراق

  کردستان عراق منطقه‌ای خودمختار در شمال عراق است که طبق برآوردهای محلی، بیش از ۵ میلیون نفر جمعیت داشته و مرکز آن اربیل است. در سال ۱۹۷۰ و به دنبال توافقی بین حکومت وقت عراق و رهبران کرد، اقلیم خودمختار کردستان عراق متولد شد. از آن سال‌ها تا به امروز این منطقه روزهای متفاوتی را از جنگ داخلی، حمله خارجی و ظهور داعش و تصرف موصل به خود دیده است.
 • «کابوس و رویا» در صادرات نفت

  اردشیر پشنگ پژوهشگر مسائل خاورمیانه
  برگزاری رفراندوم ۲۵ سپتامبر اقلیم کردستان که طی آن بیش از ۹۲ درصد از مردم این منطقه به جدایی از عراق رای دادند، همچنان یکی از مهم‌ترین اخبار و تحولات سیاسی خاورمیانه طی روزهای اخیر به شمار می‌رود؛ تحولی که با واکنش منفی جامعه جهانی، قدرت‌ها و همسایگان منطقه‌ای و دولت بغداد مواجه شده است. مخالفت‌ها در سطح منطقه‌ای و داخلی البته توام با اقداماتی نسبتا هماهنگ از سوی مثلث بغداد، تهران و آنکارا بوده است. این اقدامات عمدتا با بستن مرزهای هوایی و زمینی و برگزاری رزمایش‌های نظامی در پشت خطوط مرزی همراه بوده است. به نظر می‌رسد محصور بودن در خشکی به‌عنوان یک تنگنای ژئوپلیتیک باعث افزایش فشارها بر اقلیم و شکنندگی تصمیم کردها برای جدایی است، در این بین برخی معتقدند مقامات اقلیم برای خروج از این تنگنا می‌خواهند از کارت اقتصادی استفاده کنند، نوشتار پیش رو به‌دنبال بررسی تنگناها و مفرهای اقتصادی اقلیم کردستان در شرایط پیش رو است.
 • بن‌بست اقتصادی در دوران «پسا رفراندوم»

  آرمان سلیمی پژوهشگر مسائل عراق و اقلیم کردستان
  برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان در ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷، به‌رغم تمامی مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، واکنش‌های قابل‌توجهی را در سطح جهانی به همراه داشته است. بعد از برگزاری همه‌پرسی غالب تحلیل‌های نگاشته‌شده، به واکنش‌های حکومت مرکزی عراق، قدرت‌های منطقه‌ای به‌ویژه ایران و ترکیه و قدرت‌های فرامنطقه‌ای، به‌طور خاص آمریکا پرداخته و بر اساس این واکنش‌ها به تحلیل آینده سیاسی اقلیم کردستان عراق پرداخته می‌شود. در این ارتباط در اکثریت نوشته‌ها با توجه به موضع مخالف تمامی بازیگران درگیر در سطوح سه‌گانه مذکور، امکان گذار کردها از مرحله بعد از همه‌پرسی در مسیر استقلال غیرممکن خطاب می‌شود و گاهی دیدگاه‌هایی ارزشی و مبتنی بر احساسات شخصی ارائه می‌شود که فاقد انسجام و عمق لازم برای تحلیل وضعیت سیاسی آینده اقلیم کردستان است.
 • نقش بازیگران منطقه‌ای

  کامران کرمی پژوهشگر مسائل خاورمیانه
  مساله همه پرسی اقلیم کردستان عراق همچون هر مساله‌ای در عالم واقعیت سیاسی، پدیده‌ای چند بعدی با آثار داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی است که لزوم اتخاذ سیاست‌های چندبعدی‌تر را ضروری می‌سازد، اگرچه در مقطع کنونی به همان میزان که این موضوع برای کردهای عراق و حزب پارتی به رهبری مسعود بارزانی و مقامات اربیل، نماد بالندگی سیاسی پس از سال‌ها مبارزه و تحمل رنج‌ها و مشقت‌های فراوان در دوران صدام است، به همین میزان برای دولت مرکزی بغداد و همسایگان عراق، نماد تهدید و روند تجزیه در منطقه به‌عنوان نسخه‌ای آمریکایی-صهیونیستی به شمار می‌رود.
 • اما و اگرهای همراهی ترکیه

  حسین آرمند پژوهشگر مسائل خاورمیانه
  از ابتدای طرح موضوع همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان در ۸ ژوئن ۲۰۱۷ (۱۸ خرداد ۱۳۹۶) یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که به‌طور جدی در رسانه‌ها و اندیشکده‌های مطالعاتی مورد بحث قرار گرفته، در ارتباط با همراهی ایران و ترکیه در برابر این اقدام کردهای عراق است. قبل از برگزاری همه‌پرسی در سوم مهر دیدارهایی در سطح مقام‌های عالی میان دو کشور انجام گرفت که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به سفر سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در ماه آگوست به ترکیه اشاره کرد.

بیشتر