مذاکرات بی‌سرانجام

 این دو مقام که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند که توافق مرحله‌ای واشنگتن با یک آتش‌بس ۶هفته‌ای «کامل» آغاز می‌شود که طی آن گروگان‌های پیر، بیمار و زن در ازای آزادی صدها اسیر فلسطینی آزاد می‌شوند. به گفته مقامات، طی این ۴۲روز، نیروهای اسرائیلی از مناطق پرجمعیت غزه عقب‌نشینی می‌کنند و به آوارگان اجازه بازگشت به خانه‌های خود در شمال غزه را می‌دهند. یکی از مقامات ارشد حماس نیز که به شرط ناشناس ماندن صحبت کرد، به آسوشیتدپرس گفت که سربازان زن در میان کسانی که در مرحله اول آزاد خواهند شد، خواهند بود. دو مقام اول گفتند که طی آن دوره، حماس، اسرائیل و میانجی‌ها درباره شرایط مرحله دوم که می‌تواند شاهد آزادی گروگان‌های مرد باقی‌مانده -اعم از غیرنظامیان و سربازان باشد- مذاکره خواهند کرد. 

در مقابل، اسرائیل اسرا و زندانیان فلسطینی بیشتری را آزاد خواهد کرد. مرحله سوم شامل بازگرداندن گروگان‌های باقی‌مانده، از جمله اجساد کشته‌شدگان و آغاز یک پروژه بازسازی چندساله خواهد بود. به گفته این دو مقام، حماس همچنان خواهان تضمین‌های کتبی از میانجی‌هاست مبنی بر اینکه اسرائیل به مذاکره درباره توافق آتش‌بس دائمی پس از اجرایی شدن مرحله اول ادامه خواهد داد. با این حال به نظر می رسد این مصالحه هم به سرانجام نرسید زیرا اسرائیل همچنان بر ادعای خود مبنی بر از بین بردن توانمندی های حماس اصرار دارد.  بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفت که درگیری‌ها را زمانی متوقف خواهد کرد که اسرائیل به اهداف خود در نابودی توانایی‌های نظامی و حکومتی حماس و بازگرداندن همه گروگان‌ها دست پیدا کند.

با به بن بست رسیدن دوباره مذاکرات، «ویلیام برنز» و «برت مک گورک» بار دیگر به قاهره رفتند تا ارزیابی دقیق تری از شرایط منطقه داشته باشند. اما و اگرهای آتش بس در حالی است که «ولید هقازی»، یکی از ساکنان اردوگاه آوارگان جبالیا در شمال غزه می‌گوید: «ما می‌خواهیم غذا بخوریم؛ اما از کجا می‌توانیم غذا بخوریم؟ سرزمین ما خسته است. کشور فقیر است. اینجا برای زندگی مناسب نیست. ما برای خرها متاسفیم که گندم و جو آنها را خوردیم.» از سوی دیگر، حزب‌الله هم در سطح پایین به تبادل آتش با نیروهای اسرائیلی ادامه می‌دهد. به نظر می‌رسد درگیری‌های میان حزب‌الله و حماس با اسرائیل را باید در یک قالب بزرگ‌تر و به هم پیوسته‌تر دید. اسرائیل در عین حال به ترور فرماندهان ارشد حزب‌الله هم روی آورده است. جدیدترین مورد حمله هوایی اسرائیل به یک خودرو در منطقه بعلبک در شرق لبنان بود که یک مهندس در یگان پدافند هوایی حزب‌الله شهید شد. او «میثم مصطفی العطار» نام داشت که یکی از نیروهای کلیدی حزب‌الله بود.