تعداد رو به رشدی از تحقیقات نشان می‌دهد روش‌هایی برای بازگشایی امن مراکز آموزشی وجود دارد. استفاده مرتب از مواد ضدعفونی‌کننده، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، واکنش فوری بخش درمان به ابتلا به کرونا برای جلوگیری از شیوع ویروس و از همه مهم‌تر، میزان پایین شیوع در اجتماع، معیارهای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها هستند استاد بیماری‌های واگیردار در دانشگاه استرالیا می‌گوید: «برخی کشورها در آسیا به‌ویژه کره‌جنوبی مدلی مناسب برای چگونگی حضور دانش‌آموزان در مدرسه طی دوره همه‌گیری ارائه می‌دهند.» اما محققان می‌گویند اگر قبل از کاهش شدید شیوع ویروس کرونا در جامعه، مدارس بازگشایی شود، موارد ابتلا به سرعت افزایش خواهد یافت. استاد دانشگاه پزشکی کره‌جنوبی می‌گوید: «مدارس می‌توانند مکان‌های بسیار پرخطر باشند، زیرا در اغلب موارد دانش‌آموزان در فضای بسته کلاس‌ها بدون تهویه مناسب هوا تجمع می‌کنند و ۸ ساعت یا بیشتر در کنار هم هستند. رعایت اصول حفاظتی کامل نیست و دانش‌آموزان از محله‌های مختلف به مدرسه می‌آیند در نتیجه احتمال شیوع سریع ویروس کرونا کاملا وجود دارد.»

ابتدای همه‌گیری به‌نظر می‌رسید ویروس کرونا بر کودکان و بزرگسالان اثرات متفاوت دارد. از آنجا که علائم ابتلا به کرونا در کودکان خفیف‌تر بود فرض شده بود میزان انتشار ویروس از کودکان کمتر از بزرگسالان است، اما اکنون شواهد و مدارک متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد کودکان مانند بزرگسالان می‌توانند ویروس کرونا را به دیگران به‌ویژه اعضای خانواده منتقل کنند. تحقیقات متعدد ثابت کرده یک کودک مبتلا به کرونا دقیقا مثل یک بزرگسال می‌تواند این ویروس را به دیگران منتقل کند. اگر مدارس در مناطق پرخطر که در آنها میزان شیوع کرونا بالاست بازگشایی شود، شیوع شدید اجتناب‌ناپذیر خواهد بود و مرگ‌ومیرهای فراوان در آن مناطق رخ خواهد داد. شواهد متعددی از این وضعیت وجود دارد.

تحقیقات در کره‌جنوبی، اروپا و ایالات‌متحده نشان می‌دهد، هنگامی که میزان شیوع ویروس کرونا در یک منطقه بسیار پایین است، می‌توان مدارس آن منطقه را به شکل ایمن بازگشایی کرد. در کره‌جنوبی اواسط ماه مه‌ دانش‌آموزان به مدرسه بازگشتند. در آن زمان میزان شیوع روزانه ویروس کرونا به زیر ۵۰ مورد کاهش یافته بود یعنی یک نفر در هر یک میلیون نفر. حتی در این حد بسیار پایین شیوع، دولت کره‌جنوبی برای کنترل این ویروس تدابیری اتخاذ کرد: بازگشایی مرحله به مرحله مدارس و شروع بازگشایی‌ها با دبیرستان‌ها جزو این تدابیر بودند. در مدارس بزرگ‌تر یا در مدارسی که در مناطق در معرض خطر شیوع قرار داشتند تنها بخشی از دانش‌آموزان به مدرسه رفتند و هنگامی که یک دانش‌آموز مبتلا می‌شد، آموزش از راه دور اجرا می‌شد. تحقیقی که از سوی محققان سئول انجام شده نشان داد طی ۲ ماه پس از بازگشایی مدارس کره‌جنوبی، هیچ رشد سریعی در موارد ابتلا به کرونا در دانش‌آموزان مشاهده نشد و تحقیقی که از سوی دولت انجام شده نشان داد از ۱۱۱ مورد ابتلا دانش‌آموزان به کرونا بین ماه‌های مه‌ تا ژوئیه، تنها یک نفر در مدرسه به این ویروس مبتلا شده است.

محققان می‌گویند نتیجه‌ای که از این تحقیقات و واقعیت‌ها می‌توان گرفت این است که اگر سیاست‌های صحیح اتخاذ شود می‌توان شیوع کرونا را در مدارس کنترل کرد البته شرط آن این است که مدارس در مناطق کم خطر مستقر باشند. بررسی‌های انجام شده از سوی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در اروپا نشان می‌دهد بازگشایی مدارس از اواسط ماه مه ‌به بعد، در تعدادی از کشورهای اروپایی سبب شیوع ویروس کرونا نشده است. در ایالت نیو ساوت ولز در استرالیا، ماه مارس در اوج همه‌گیری کرونا در این ایالت، برخی مدارس تعطیل شدند، اما مراکز مراقبت روزانه بازماندند. رئیس مرکز ملی تحقیقات ایمن‌سازی استرالیا و همکاران او داده‌های جمع‌آوری شده بین ژانویه تا اوایل ماه آوریل را بررسی کردند. مدارس برای فرزندان پرسنل درمان و آنهایی که گزینه دیگری نداشتند باز ماند. طی دوره تحقیق، روزانه به‌طور متوسط ۱۹۳ مورد ابتلا به کرونا در این ایالت تشخیص داده شد یعنی ۲۴ مورد در هر یک میلیون نفر، اما ۵۸ درصد مبتلایان، مسافرانی بودند که از خارج به این ایالت بازگشته بودند. محققان به این نتیجه رسیدند که تنها در ۲۵ مدرسه و مرکز مراقبت روزانه از ۷ هزار و ۷۰۰ مدرسه و مرکز، طی دوره بررسی‌ها، ابتلا رخ داده است. البته این نتیجه باید با توجه به وضعیت بسیار خوب واکنش بخش خدمات درمانی تفسیر شود: در این ایالت میزان تست‌گیری‌ها بسیار بالا بود، در نتیجه موارد ابتلا به سرعت شناسایی می‌شد و ارتباطات فرد مبتلا با دیگران بررسی می‌شد. همچنین مرزهای ایالت بسته بود. اگر ابتلاها زود شناسایی نمی‌شد، بدون شک ویروس به مدارس سرایت می‌کرد. در ایالت ویکتوریا رشد موارد ابتلا سبب آلوده شدن مدارس شد.

در جاهایی که سرایت با سرعت ادامه پیدا کرده است مدارس و مراکز مراقبت‌های روزانه به محلی برای شیوع ویروس کرونا تبدیل شدند. برای مثال، اواسط ماه ژوئن در ایالت جورجیای آمریکا، ویروس در یک کمپ به سرعت شیوع پیدا کرد. در روز نخست ۹۹۳ مورد جدید ابتلا در ایالت یاد شده گزارش شد. شرکت‌کنندگان در کمپ ملزم به استفاده از ماسک نبودند و فاصله اجتماعی را رعایت نمی‌کردند. پس از چند روز، سه چهارم آنها به‌ویروس کرونا مبتلا شدند. در بیت‌المقدس اواسط ماه مه ‌مدارس بازگشایی شد و حضور تعداد زیادی از دانش‌آموزان در کلاس بدون استفاده از ماسک سبب شد موارد ابتلا به سرعت افزایش یابد و تعداد زیادی از اعضای خانواده و دوستان آنها نیز مبتلا شدند. اواسط ماه مارس در شهر سانتیاگو شیلی نیز شرایط مشابه در کلاس‌های درس باعث رشد شدید موارد ابتلا به کرونا شد. این دو مورد نشان می‌دهد حضور تعداد زیادی از دانش‌آموزان در کلاس بدون رعایت دستورالعمل‌های حفاظتی سبب رشد شدید موارد ابتلا به کرونا می‌شود و به همین دلیل ضروری است تدابیر محافظتی به شکل سختگیرانه اجرا شود.

هدف، کاهش تعداد دانش‌آموزان در کلاس، رعایت کامل دستورالعمل‌ها، تجمع نکردن والدین و معلمان در یک محل در مدرسه و اجرای برنامه‌های تشخیص فوری مبتلایان است. اگر قرار است مدارس در جاهایی بازگشایی شود که میزان شیوع ویروس کرونا در آنها بالاست، استفاده از ماسک، کاهش تعداد دانش‌آموزان در کلاس، شست‌وشوی مکرر دست‌ها، تست‌گیری و ردیابی افراد مبتلا و فاصله‌گذاری اجتماعی اهمیت بسیار بالایی دارد. اگر این موارد رعایت نشود مدارس به محل شیوع کرونا تبدیل خواهند شد و دچار دردسر خواهیم شد.

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند