آغاز نمایشگاه‌های بهاره از ۱۵ اسفند

وی با بیان اینکه برپایی نمایشگاه‌های بهاره بر اساس قانون بر اساس اتاق‌های اصناف گذاشته شده و هرگونه توزیع کالا خارج از آن ممنوع است، تصریح کرد: دستگاه‌هایی مانند وزارت ارشاد و شهرداری تهران بیشترین دخالت را در بر‌‌گزاری نمایشگاه‌های بهاره داشته‌‌‌‌‌اند.

رستگار ادامه داد: هدف از برپایی نمایشگاه‌های بهاره توزیع کالا توسط خود تولیدکنندگان و واحدهای صنفی دارای مجوز است تا نیاز مردم با قیمت مناسبی به‌دست آنها برسد. همچنین در این نمایشگاه‌ها نظارت‌های مستقیم از سوی بازرسی اصناف صورت می‌گیرد. به گفته رئیس اتاق اصناف تهران نمایشگاه بهاره امسال در پنج نقطه در شهر تهران از تاریخ ۱۵ اسفند تا ۲۵ اسفند برگزار می‌شود.

 بر این اساس این نمایشگاه‌ها به‌صورت پراکنده در نقاط مختلف شهر تهران شامل پارک ارم، فرهنگسرای اشراق، فرهنگسرای خاوران، مصلای تهران و شهرآفتاب برگزار می‌شود. همچنین واحدها امسال متعهد شدند بین ۲۰ تا ۶۰‌درصد تخفیف بدهند. ساعت نمایشگاه نیز از ساعت ۱۰ صبح تا ۹ شب و در ماه رمضان ۳ بعد‌ازظهر تا ۱۰ شب خواهد بود. رستگار با بیان اینکه در نمایشگاه‌های بهاره‌‌‌‌‌ای که به‌صورت غیرمجاز در سال‌های گذشته برگزارشد، حتی شاهد فروش کالاهای غیرمجاز بی‌‌‌‌‌کیفیت و حتی سرقتی بودیم، گفت: شهرداری تهران دلیل بر‌‌گزاری نمایشگاه‌های بهاره را مصوبه شورای شهر می‌داند، اما باید درنظر داشت که شهرداری نیز برای اجرا باید با هماهنگی و مجری‌‌‌‌‌گری اتاق اصناف نمایشگاه برگزار کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره فعالیت فروشگاه‌‌‌‌‌های زنجیره‌‌‌‌‌ای در حوزه فروش قسطی لوازم‌خانگی و ورود شورای‌رقابت به این موضوع نیز گفت: استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی کشور برای همه باید عادلانه باشد و اگر کسب‌وکاری راه‌اندازی شود که‌هزاران واحد صنفی دچار آسیب شوند، خلاف قانون است. همچنین شاهد هستیم در فعالیت فروشگاه‌‌‌‌‌های زنجیره‌‌‌‌‌ای در حوزه فروش قسطی لوازم‌خانگی، کار کارشناسی‌نشده و علاوه‌بر آسیب به صنوف، رفت و آمد مردم را هم دچار اختلال کرده‌است.

عرضه کالاهای اساسی در نمایشگاه بهاره

در ادامه احمد ابوالحسنی، نایب‌رئیس اتاق اصناف تهران نیز اظهار کرد: در قسمتی از نمایشگاه، کالاهای اساسی تنظیم‌بازاری هم عرضه می‌شود که از سوی ستاد تنظیم‌بازار قیمت‌گذاری و عرضه خواهد شد. در مجموع هم نمایشگاه‌های بهاره با محوریت صنوف پوشاک، کیف و کفش، کالای خواب، شیرینی و شکلات، آجیل و خشکبار و کالاهای اساسی برگزار خواهد شد. وی همچنین با اشاره به دخالت سایر نهادها در بر‌‌گزاری نمایشگاه، گفت: با مجوزی که برای برپایی نمایشگاه‌های عفاف و حجاب وجود دارد آجیل و شیرینی فروخته می‌شود؛ این در حالی است که برپایی نمایشگاه بهاره تنها بر عهده اصناف است.

نایب‌رئیس اتاق اصناف تهران همچنین گفت: نمایشگاه‌های بهاره باید توسط تولیدکنندگان و اصناف دارای مجوز برگزار شود، اما نمایشگاه‌هایی که توسط وزارت ارشاد یا شهرداری برگزار می‌شود، محلی برای حضور واحدهای مجوزدار صنفی یا تولیدکننده نیست، اما وزارت صمت و اداره اماکن از بر‌‌گزاری نمایشگاه‌های غیرمجاز در شب‌عید سال‌جاری جلوگیری می‌کنند و به‌نظر می‌رسد که حتی شهرداری تهران و وزارت ارشاد امسال نتوانند نمایشگاه بهاره‌‌‌‌‌ای برگزار کنند. وی افزود: در نمایشگاه بهاره تنها باید افراد دارای مجوزهای صنفی و تولیدی حضور یابند تا محصولات خود را به‌صورت مستقیم عرضه کنند. همچنین در این نمایشگاه‌ها نظارت‌های صنفی و بازرسی در آن وجود دارد تا کالاهای غیرمجاز  ارائه نشده یا گران‌فروشی صورت نگیرد.