به گزارش «ایسنا» حجت‌الله عبدالملکی در جریان افتتاح و کلنگ‌زنی دو واحد تولیدی در شهر صنعتی کاوه، با اشاره به اینکه در دولت سیزدهم مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به مدار اقتصاد مقاومتی برگشتند، گفت: در سال‌جاری که عنوان جهش تولید و مهار تورم را بر خود دارد، برنامه موفقی در حوزه جهش در سرمایه‌گذاری در تمامی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اجرایی شد.

رونمایی از ‌هزار بسته سرمایه‌گذاری در نمایشگاه اوراسیا

عبدالملکی از رونمایی از ‌هزار بسته سرمایه‌گذاری به ارزش ۲۰‌میلیارد یورو در نمایشگاه اوراسیا خبر داد و گفت: این‌هزار بسته سرمایه‌گذاری شامل مطالعات امکان‌سنجی اولیه، زمین و زیرساخت‌ها و مجوزهای صادر شده‌است که در اختیار سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی قرارگرفته‌‌‌‌‌‌اند.

او با اشاره به بازدید خود از منطقه ویژه اقتصادی کاوه به‌عنوان یکی از معتبرترین و بزرگ‌ترین مناطق ویژه اقتصادی کشور و حتی منطقه غرب‌آسیا گفت: این منطقه ویژه اقتصادی صرفا با شاخص سرمایه‌گذاری به توفیقات بسیاری دست‌یافته‌است و رشد ۷۰‌درصدی را در میزان سرمایه‌گذاری طی هشت ماه سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال‌قبل تجربه‌کرده است.

بیش از ۴۳۰‌هزار‌ میلیارد تومان تقاضا برای سرمایه‌گذاری

عبدالملکی به رشد قابل‌توجه میزان سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون افزون بر ۴۳۰‌هزار‌ میلیارد‌تومان تقاضا برای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی صورت‌گرفته‌است که بیش از ۵۰‌درصد آن موردتایید قرارگرفته و در مرحله اجرایی قرار دارند. او به توانمندی سرمایه‌گذاران منطقه ویژه اقتصادی کاوه به‌عنوان یکی از بال‌های تامین ارز کشور اشاره کرد و افزود: مناطق آزاد ویژه اقتصادی یکی از ارکان تامین ارز کشور قلمداد می‌شوند.

ارزآوری ۱۴.۵میلیارد یورویی

عبدالملکی با اشاره به اینکه خالص ارزآوری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در سال‌۱۴۰۱ حدود ۱۴.۵میلیارد یورو بوده‌است، گفت: ۱۸‌میلیارد یورو صادرات و ۳.۵میلیارد یورو واردات از این مناطق موجب‌شده‌است که میزان ارزآوری این مناطق برای کشور به ۱۴.۵میلیارد یورو برسد. او با اشاره به اینکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به‌عنوان یکی از موتورهای محرکه اصلی تولید، اشتغال، صادرات، انتقال فناوری و ارزآوری برای کشور فعالیت می‌کنند، گفت: پیگیری و برطرف‌کردن موانع پیش‌روی تولید از اولویت‌‌‌‌‌‌هاست، گرچه موانع پیش‌روی تولید مختص ایران نیست و در کشورهای خارجی نیز این مشکلات وجود دارد و این نظام اداری هر کشوری است که تلاش می‌کند مشکلات به حداقل برسد.

استخراج نظام جامع مشکلات مناطق آزاد

عبدالملکی افزود: برای نخستین‌بار نظام جامع مسائل و مشکلات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی استخراج‌شده و به‌همراه راهکارهای حل مشکلات به وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلف ارسال شده و مکاتباتی برای برطرف‌شدن مشکلات با وزارت جهادکشاورزی، بانک‌مرکزی، سازمان برنامه وبودجه؛ وزارت صمت و... انجام شده‌است.

عبدالملکی با تاکید بر اینکه اقتصاد کشور با وجود تمامی مشکلات در حال حرکت است، گفت: در دو سال‌اخیر نرخ رشد اقتصادی بالای ۴.۵درصد در کشور را تجربه کردیم؛ یعنی اقتصاد ایران در طول دو سال‌گذشته حدود ۹‌درصد بزرگتر شده‌است. او گفت: مناطق آزاد و ویژه به موجب سیاست‌های کلی و قوانین موضوعه، وظایف متعددی شامل تسهیل و جهش در تولید و تبدیل‌شدن به قطب‌‌‌‌‌‌های بزرگ تولید، صادرات به‌عنوان ابزار اقتدار در سطح بین‌المللی، انتقال فناوری، تامین نیازهای اساسی کشور، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و عمران و آبادانی منطقه را بر عهده دارند.

پیگیری دو راهبرد برای جهانی‌کردن مناطق آزاد

او با بیان اینکه ذات مناطق آزاد و ویژه یکی است و اصولا مناطق آزاد بخشی از مناطق ویژه هستند، گفت: دو سیاست و راهبرد شامل مردمی‌کردن و جهانی‌کردن این مناطق را دنبال می‌کنیم که در راهبرد اول حل مشکلات، ضابطه‌زدایی و کاهش فرآیند اداری با رفع موانع پیگیری می‌شود و در راهبرد دوم نیز به‌دنبال حضور قوی‌‌‌‌‌‌تر در اقتصاد بین‌المللی هستیم. شرکت در آیین آغاز عملیات اجرایی احداث یک واحد صنعتی، بازدید از روند احداث و راه‌اندازی شرکت غلات‌‌‌‌‌‌بان شامل روغن‌کشی انواع دانه‌‌‌‌‌‌های روغنی، سیلوی نگهداری غلات و نهاده‌‌‌‌‌‌های دامی پیشرفته روز دنیا و تولید خوراک کنسانتره و مکمل‌‌‌‌‌‌های دام و طیور و نیز شرکت در نشست هم‌اندیشی بررسی مشکلات واحدهای تولیدی منطقه ویژه اقتصادی کاوه از دیگر برنامه‌های سفر نیم‌روزه مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی به شهر صنعتی کاوه بود.