روزنامه «دنیای‌اقتصاد» مطلبی با عنوان «چرا مرغ گران شد؟» را در تاریخ ۵اردیبهشت منتشر کرد. در این راستا وزارت جهادکشاورزی توضیحاتی درخصوص این مطلب ارائه کرده‌است که طبق قانون مطبوعات، منتشر می‌شود.  در این جوابیه آمده است: «وزارت جهادکشاورزی در راستای جلوگیری از نوسان کاذب قیمتی محصولات پروتئینی و غذایی تدابیر لازم را اندیشیده است.

 با توجه به نحوه مدیریت توزیع گوشت و مرغ در سطح کشور سرپرست وزارت جهادکشاورزی در روز ۲۳ فروردین استفاده از ظرفیت بازرسان در تمامی استان‌ها برای نظارت بر بازار مرغ را به دفتر بازرسی وزارتخانه ابلاغ کردند. طبق این ابلاغیه تمام بازرسان و ناظران در تمامی استان‌ها مکلف هستند با برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌ریزی، اقدامات لازم برای نظارت ویژه بر کلیه زنجیره تولید تامین و مصرف مرغ و گوشت را اجرایی کنند. دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهادکشاورزی نمایندگان ویژه‌‌‌‌‌‌‌‌ای به استان‌ها معرفی کرده تا به‌صورت چرخشی و طبق ماموریت خود، از تمام زنجیره موردنظر نظارت لازم را داشته باشند. این نمایندگان اعزام می‌شوند تا نظارت بر زنجیره تولید، تامین و بازار مصرف گوشت و مرغ را اجرایی کنند. 

درخصوص عرضه مرغ در سراسر کشور نیز با تدابیر وزارت جهادکشاورزی و شرکت پشتیبانی امور دام، عرضه مرغ منجمد در کنار مرغ‌گرم در حال اجرا است. نرخ مصوب مرغ ۶۳‌هزار‌تومان تعیین‌شده و این نرخ هیچ تغییری نکرده‌است، اگر چنانچه بازرسان شاهد افزایش قیمت نامتعارف در بازار باشند، با آن برخورد جدی خواهند داشت. همچنین در رابطه با قیمت مرغ‌گرم در کشور به گفته معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی تولیدکنندگان با صبوری و بردباری در اجرای بزرگ‌ترین طرح تاریخ اقتصادی کشور (طرح هدفمندی یارانه‌‌‌‌‌‌‌‌ها) دولت را همراهی و یاری دادند و تا امروز هم این همکاری در رابطه با توزیع کالاهای اساسی از جمله گوشت مرغ در کشور ادامه دارد. در بدو ورود به سال‌جدید، تغییرات نرخ حقوق و دستمزد و هزینه‌های جاری تولید در جلسات متعدد با دامداران و مرغداران بررسی و هزینه‌‌‌‌‌‌‌‌ها و قیمت‌های جدید استخراج و در ماه رمضان نیز برای کاهش فشار اقتصادی به مصرف‌کنندگان از افزایش قیمت کالا جلوگیری شد، لذا با همکاری تولیدکنندگان ثبات قیمت کالاها را در کشور خواهیم داشت. در رابطه با هزینه‌های جدید تولید نیز جمع‌‌‌‌‌‌‌‌بندی هزینه‌‌‌‌‌‌‌‌ها انجام‌شده‌است و به‌زودی اصلاح قیمت‌ها بر اساس ثبات قیمت در بازار و کاهش هزینه تولید اعلام خواهد شد.