همچنین میزان واردات کشور در سال‌گذشته با کاهشی ۷۶/ ۹درصدی در وزن و افزایشی ۵۷/ ۱۲درصدی در ارزش دلاری در مقایسه با مدت مشابه سال‌۱۴۰۰ مواجه‌شده و به ارقام ۳۷‌میلیون و ۱۸۰‌هزار‌تن و ۵۹‌میلیارد و ۶۵۵‌میلیون دلار رسیده‌است. یکی از مهم‌ترین اتفاقات رخ‌داده در آمار صادراتی کشور، افزایش قابل‌توجه صادرات به عراق به‌عنوان اصلی‌ترین مقصد صادراتی ایران درمیان کشورهای همسایه و دومین مقصد صادراتی کشور پس از چین است. این آمار در حالی به‌ثبت رسیده که در ماه‌هایی از سال‌قبل، صادرات به عراق با افت مواجه شده‌بود اما فعالان بخش‌خصوصی برآورد می‌کردند که با عملکرد ماه‌های پایانی سال، این روند جبران شود.

به این ترتیب پس از هدف‌گذاری‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که در سال‌های گذشته صورت‌گرفته بود، سرانجام صادرات ایران به عراق از مرز ۱۰‌میلیارد دلار گذشت و سازمان توسعه‌تجارت نیز از اهمیت دستیابی به این هدف می‌گوید. فرزاد پیلتن، مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه‌تجارت ایران گفت: بر اساس آمارهای منتشرشده توسط گمرک ایران صادرات ایران به عراق در سال‌۱۴۰۱ به بیش از ۱۰‌میلیارد دلار رسید‌که به‌عنوان یک حدنصاب جدید و بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌سابقه در صادرات ایران به این کشور محسوب می‌شود.

پیلتن افزود: صادرات ایران نسبت به سال‌۱۴۰۰ حدود ۱۵‌درصد رشد را نشان می‌دهد و به ۱۰‌میلیارد دلار رسیده‌است که حدود ۲/ ۸میلیارد دلار از این میزان مربوط به ۱۰۰ قلم کالاهای عمده صادراتی از ایران به این کشور است. مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه‌تجارت ایران ادامه داد: همچنین در سال‌۱۴۰۱ محصولاتی مانند گاز طبیعی، شمش‌‌‌‌‌‌‌‌‌های فولادی، محصولات لبنی و پلاستیکی، کود اوره، پرتقال، تخم‌مرغ، آهن‌اسفنجی، لوله و پروفیل، انواع ترانسفورماتور و صنایع معدنی فلزی نسبت به ۱۴۰۰ با افزایش صادرات روبه‌رو بوده‌است. پیلتن با بیان اینکه کشور عراق به‌عنوان یکی از شرکای راهبردی جمهوری‌اسلامی ایران در حوزه تجارت خارجی و به‌ویژه صادرات محسوب می‌شود، گفت: واردات ایران از عراق نیز طی سال‌۱۴۰۱ حدود ۲۰۰‌میلیون دلار بوده‌است. به این ترتیب تراز تجاری ایران در تعامل با عراق نیز بالاتر مثبت ۱۰‌میلیارد دلار شده که بالاترین عدد درمیان تمام شرکای تجاری کشور به‌حساب می‌آید.