فرزاد پیلتن در گفت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وگو با خبر‌گزاری فارس درباره وضعیت تجارت ایران و عمان اظهار کرد: در سال‌گذشته ارزش تجارت ایران و عمان یک‌میلیارد و ۴۰۰‌میلیون دلار بوده که از این میزان حدود ۷۲۰‌میلیون دلار مربوط به صادرات جمهوری اسلامی ایران به این کشور بوده است. وی افزود: برنامه ایران برای توسعه روابط تجاری با کشور عمان حول سه محور کلی است که یکی از این برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها توسعه زیرساخت‌های تجاری از جمله در زمینه حمل‌ونقل، مسائل بانکی، حل مشکلات گمرکی و استاندارد است. محور دوم توسعه رویدادهای تجاری مانند همکاری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های نمایشگاهی، تبادل هیات‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تجاری، همکاری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های نمایشگاهی، بر‌گزاری همایش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مشترک تجاری و محور سوم نیز حمایت از بخش‌خصوصی کشورمان به‌ویژه در زمینه شناخت بازار، تحقیقات و بازاریابی از طریق حمایت از تاسیس مرکز تجاری و همچنین دفاتر تجاری و نمایندگی و ثبت شرکت در کشور عمان است. مدیرکل دفتر عربی و آفریقای سازمان توسعه تجارت ایران بیان‌کرد: تراز تجاری ایران و عمان مثبت و به نفع کشورمان است و بررسی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ آمارها نشان می‌دهد که صادرات ایران به عمان در حدود ۸۰ الی ۱۰۰‌میلیون دلار نسبت به واردات از عمان بیشتر است.

وی با اشاره به سفر رئیس‌جمهور کشورمان به عمان در روز دوشنبه هفته جاری، گفت: براساس ارزیابی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و ظرفیت‌سنجی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که در سازمان توسعه تجارت انجام شده، امکان ارتقای روابط تجاری کشورمان با کشور عمان در کوتاه‌مدت به ۲برابر و در دوره بلندمدت ۵ ساله تا ۵ برابر وجود دارد. پیلتن گفت: همچنین امکان توسعه همکاری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها از صادرات و واردات به سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری مشترک، صادرات مجدد، ترانزیت، گردشگری، صدور خدمات فنی و مهندسی بین دو کشور ایران و عمان وجود دارد، بنابراین به‌طور کلی هم ظرفیت افزایش ۵برابری توسعه روابط تجاری بین دو کشور در یک دوره پنج ساله وجود دارد و هم ظرفیت توسعه همکاری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اقتصادی و تجاری دو کشور در بخش‌هایی که به آن اشاره شد تا دوبرابر در کوتاه‌مدت و ۵ برابر در بلندمدت وجود دارد.

وی افزود: سفر رئیس‌جمهوری می‌تواند تاثیر مهم و موثری در تقویت زیرساخت‌های تجاری دو کشور و تسهیل مبادلات اقتصادی و تجاری داشته باشد و همچنین از طریق تقویت زیرساخت‌ها امکان توسعه ارتباطات و تسهیل روابط بین بخش‌های اقتصادی دو کشور دارد. مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران بیان‌کرد: در سفر رئیس‌جمهور به عمان قرار است ۱۰ سند همکاری بین دو طرف در زمینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلف همکاری به امضا برسد.  وی درباره نقشه‌راه تجاری ایران و عمان بیان‌کرد: در چارچوب نقشه‌راه، مقرر شد روابط تجاری و اقتصادی ایران و عمان در دوره ۲ ساله به ۲‌برابر و در دوره ۵ ساله به ۵ برابر افزایش یابد، بنابراین حوزه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های همکاری جدید را علاوه‌بر صادرات و واردات، صادرات مجدد، ترانزیت، سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری مشترک و غیره مشخص کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایم.  پیلتن گفت: براین اساس نقشه‌راه برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و اقداماتی که در هر حوزه لازم است توسط دستگاه‌های مربوطه پیگیری ‌شود و همه این برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها تحت‌مدیریت و نظارت کمیسیون مشترک همکاری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دو کشور که مسوولیت آن بر عهده سازمان توسعه تجارت ایران است. وی افزود: مهم‌ترین اقلام صادراتی جمهوری اسلامی ایران به کشور عمان در سال‌گذشته شامل اوره، شمش، آهن، فولاد، محصولات آهنی، محصولات فولادی، محصولات کشاورزی به‌ویژه هندوانه و همچنین سیمان‌سفید بوده است و مهم‌ترین اقلام وارداتی ایران از کشور عمان در همین سال‌ شامل ذرت دامی، زغال‌سنگ، دانه سویا، جو و ماشین‌آلات مکانیکی بوده است. رئیس‌جمهور کشورمان به دعوت رسمی «هیثم بن‌طارق آل‌سعید» سلطان عمان، در راس هیاتی بلند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پایه، امروز دوشنبه دوم خرداد عازم مسقط پایتخت عمان می‌شود.