به گزارش خبرگزاری تسنیم، امید گیلان‌پور با حضور در یک برنامه تلویزیونی درباره خرید تضمینی شیرخام به قیمت ۶هزار و ۴۰۰تومان گفت: در سال بسیار خشکی قرار داریم. امسال حدود ۵/ ۴میلیون تن علوفه از ۱۰میلیون تن علوفه را از دست دادیم. کمتر از سی و چند درصد هزینه خوراک دام برای تولید شیر به نهاده‌های با ارز ۴۲۰۰تومانی مربوط است و بقیه با نهاده‌های دیگر تامین می‌شود.

 وی با اشاره به اینکه هزینه‌های تولید در بخش‌های دیگر افزایش یافته است، گفت: با توجه به تورم موجود در کشور و در شرایط سخت خشکسالی امسال باید بتوانیم ذخایر ژنتیکی کشور را حفظ کنیم و تولید، پایدار بماند و امیدوار باشیم سال بعد در شرایط طبیعی بارندگی، تولیدمان را ادامه دهیم و چرخه تولید و مصرف، وضعیت بهتری پیدا کند.

گیلان‌پور با اشاره به اینکه برای محصولات لبنی و شیرخشک بازار‌هایی را در بیرون از ایران داریم، گفت: درباره شیرخشک با وضع عوارض صادراتی، در عمل تقاضای شیر را کنترل کردیم، در حالی که فرآورده‌های لبنی از این شیر تولید می‌شوند و یارانه ۴۲۰۰تومانی دارند، مابه‌التفاوت صادراتی از آنها دریافت نمی‌شود.

وی افزود: یکی از روش‌های تامین مالی خرید تضمینی این است که با عوارض صادراتی شیرخشک کمک کنیم منابع مالی آن تامین شود.

معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه مقداری ارز در بودجه سال ۱۴۰۰ برای تامین نهاده‌ها تعیین شده است، گفت: امسال تاکنون ۳میلیارد و ۲۵۰میلیون دلار ارز در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است تا نهاده‌ها را با آن وارد کنیم.

وی با بیان اینکه این ارز کمتر از چیزی است که در یک سال معمولی به آن نیاز داریم، افزود: واردات نهاده‌ها را تحت کنترل داریم.

 گیلان‌پور اضافه کرد: نهاده‌های مربوط به چهار ماه ابتدای سال را از طریق بازارگاه، توزیع کردیم و اکنون در بنادر هم کالا داریم، اما این کالا‌ها برای فروش در بازار آزاد نیست، بلکه باید مدیریت شود و در زمان‌بندی خود، متناسب با میزان تولید و سهمیه ماهانه در اختیار دامداران قرار گیرد. تاکنون مقدار نهاده مورد نیاز را در سامانه بازارگاه تامین کردیم.

وی گفت: در محاسبه قیمت ۶۴۰۰ تومان برای شیر خام که توسط سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان انجام شده است، همه مقدار نهاده مورد نیاز با ارز ترجیحی و قیمت‌های مصوب محاسبه شده است. معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در هیچ جای جهان چنین حجمی از مداخله در بازار وجود ندارد، افزود: سامانه بازارگاه، بخش زیادی را شفاف کرده است. گیلان‌پور اضافه کرد: درباره صنایع لبنی هم به نحوی اقدام می‌کنیم تا آنها هم بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی نیز با حضور در این برنامه گفت: با افزایش هزینه‌های تولید غیر از شیر خام مواجه هستیم؛ یعنی از ابتدای سال، حقوق و دستمزد و هزینه‌های سربار، ۴۰درصد و هزینه‌های بسته‌بندی ۸۰درصد افزایش یافته است. سید‌محمدرضا بنی‌طبا افزود: افزایش قیمت شیرخام، ضریب هزینه‌های ما را افزایش می‌دهد.  وی اضافه کرد: ۶۵درصد از هزینه تولید شیر پاستوریزه و محصولات لبنی به قیمت شیر خام وابسته است و زمانی که افزایش یابد، خود به خود افزایش سنگینی به محصولات تحمیل می‌کند که از توان مصرف‌کننده خارج است.

 بنی‌طبا افزود: قیمت خرید تضمینی شیر خام، اعلام و بازار شیرخام تحریک شده، در حالی که کسی زیر بار افزایش قیمت فرآورده‌های لبنی نرفته است و وزارت صمت و جهاد کشاورزی با هم اختلاف دارند.

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی گفت: حتی یک گرم نهاده دامی بدون ارز ۴۲۰۰تومانی وارد کشور نشده است و زمانی که دو عدد در بازار داریم، یعنی فساد وجود دارد و نظام توزیع، درست نبوده است.

 بنی‌طبا افزود: در سال ۹۸ براساس محاسبات، حدود ۹۰۰میلیون دلار برای نهاده‌های گاو‌های شیری هزینه شده که مابه‌التفاوت آن بالغ بر ۱۸هزار میلیارد تومان است و در طرف دیگر، بودجه‌ای حدود ۴۵۰میلیارد تومان برای شیر مدرسه مناطق محروم در نظر گرفته شد که محقق نشد، اما از این طرف حدود ۱۸هزار میلیارد تومان هزینه شد.

وی تاکید کرد: دخالت در بازار از سی سال گذشته تاکنون جواب نداده است و نمی‌توانیم به این روند ادامه دهیم.

 بنی‌طبا افزود: باید اجازه دهند وارد‌کنندگان، نهاده‌های دامی را با ارز خود وارد کنند و به قیمت بفروشند و مابه‌التفاوت یعنی یارانه سیاه را به خود مصرف‌کننده منتقل کنند.

رئیس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز با اشاره به اینکه قیمت‌گذاری شیرخام به وزارت جهاد کشاورزی محول شده است، گفت: از ۲۲ تیر، هیچ وظیفه‌ای در این بخش نداریم و مدیریت این بخش‌ها برعهده وزارت جهاد کشاورزی است.

 عباس تابش در پاسخ به این پرسش که آیا نهاده‌های دامی موجب افزایش قیمت شیر و تحریک افزایش قیمت فرآورده‌های لبنی شده است یا علت دیگری دارد؟، افزود: افزایش قیمت می‌تواند متغیرهای مختلفی داشته باشد.  وی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی و شورای قیمت‌گذاری، کف قیمت شیر خام را ۶ هزار و ۴۰۰تومان قرار دادند، معنای آن، این است که دامدار شیر خود را در بازار آزاد، به هر قیمتی توانست بفروشد و اگر خریداری پیدا نکرد وزارت جهاد کشاورزی شیر را از او به قیمت ۶ هزار و ۴۰۰ تومان می‌خرد.

رئیس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان افزود: ​ ما سقف قیمت را ۶هزار و ۴۰۰تومان اعلام کردیم، اما وزارت جهاد کشاورزی، کف قیمت را این میزان اعلام کرد.

مدیرعامل اتحادیه دامداران نیز در پاسخ به این پرسش که خوراک دام و نهاده‌ها چند درصد از هزینه‌هایتان را تشکیل می‌دهد، گفت: ۴۰درصد خوراک دام‌هایمان از نهاده‌ها و ۶۰درصد آن علوفه است که داخل کشور تولید می‌شود.

 مجتبی عالی افزود: نهاده‌ها به دست دامداران می‌رسد، اما کافی نیست. وی گفت: حدود ۵۰درصد از شیر دامداران را دامداران صنعتی و ۵۰درصد را دامداران سنتی تولید می‌کنند. عالی ادامه داد: حدود یک ماه پیش هزینه تمام‌شده یک کیلو شیر با نهاده ارز ۴۲۰۰تومانی، ۸۴۰۰تومان بود؛ اگر این ارز دولتی برای نهاده‌ها قطع شود و شیر را با نهاده آزاد تولید کنیم، قیمت تمام‌شده حدود ۱۰هزار و ۵۰۰تومان خواهد بود.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند