به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، قائم مقام معاونت توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی این وزارتخانه، با اعلام این مطلب گفت: صادرات سیب درختی از ۳۰۰ هزار تن در ۹ ماهه سال ۹۸ به ۴۰۳ هزار تن در ۹ ماه‌ سال جاری افزایش یافته است.

زورار پرمه، ارزش صادرات سیب درختی در ۹ ماهه‌ سال جاری را ۷۶۴ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: در مدت مشابه سال قبل به لحاظ ارزشی ۴۶۰ میلیون دلار از این محصول صادر شد.

وی اضافه کرد: در آذر ماه امسال ۱۱۱ هزار تن، آبان حدود ۸۴هزارتن، مهر نزدیک به ۴۱ هزار تن و شهریور بیش از ۱۶ هزار تن سیب درختی از کشور صادر شده است.

پرمه در مورد صادرات سیب درختی به عراق اظهار کرد: صادرات این محصول به عراق از ۱۴۴ هزار تن در ۹ ماهه سال قبل به حدود ۲۰۰ هزار تن افزایش یافته است که رشد ۳۹ درصدی را نشان می‌دهد.  وی در همین حال به افزایش صادرات سیب درختی از ۵ هزار تن به ۹۷ هزار تن به روسیه در سال جاری اشاره کرد و آن را اتفاقی مهم در حوزه صادرات این محصول دانست.

قائم‌مقام معاونت توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه روسیه بازار جدید صادراتی در چارچوب موافقت‌نامه اوراسیا است، گفت: در سال جاری روسیه با واردات ۲۴ درصد از کل حجم سیب درختی ایران بعد از عراق در رتبه دوم بازار‌های هدف قرار گرفته است.

وی با اشاره به کاهش حجم صادرات سیب درختی ایران به افغانستان از ۷۸ هزار تن به ۴۲ هزار تن اظهار کرد: یکی از دلایل کاهش ۴۶ درصدی صادرات این محصول به افغانستان، تغییر بازار هدف صادراتی به سمت کشور روسیه بوده است.

پرمه در ادامه، امارات متحده عربی را چهارمین بازار هدف صادرات سیب درختی ایران خواند و گفت: صادرات این محصول به امارات متحده عربی از ۲۲ هزار به ۲۶ هزار تن افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته، پنج بازار صادراتی حدود ۹۱ درصد حجم صادرات ایران را به خود اختصاص داده‌اند، گفت: حجم صادرات به این بازار‌ها در سال ۹۹ به ۹۵ درصد رسیده است.

قائم‌مقام معاونت توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی افزود: در ۹ ماهه سال جاری، سیب درختی ایران به کشورهایی نظیر هند، قزاقستان، عمان، ترکمنستان، اوکراین و قطر صادر شد.

وی در همین حال گفت: رصد موجودی سردخانه‌ها و پایش قیمت داخلی، ممانعت از ایجاد ممنوعیت صادرات یا وضع عوارض صادراتی برای سیب در شب عید در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد. پرمه راه‌اندازی ۹۰ مرکز جمع‌آوری سیب صنعتی، صدور ۷ فقره جواز تاسیس تولید کنسانتره، پوره، آب سیب و سایر فرآورده‌های سیب با تکنولوژی روز دنیا، صدور ۱۵۰ فقره جواز تاسیس درجه‌بندی و بسته‌بندی سیب و انگور در مجاورت سردخانه‌های نگهداری سیب، امضای تفاهم‌نامه توسعه همکاری مشترک با سرمایه‌گذار خارجی به ارزش ۱۰ میلیون دلار برای احداث مدرن‌ترین واحد سورت، درجه‌بندی و بسته‌بندی سیب را از اقدامات انجام شده در سال جاری در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی برشمرد. وی مذاکره با کشورهای اوراسیا برای انعقاد موافقت‌نامه تجارت آزاد، پیگیری رفع مشکلات تعهدات ارزی صادرکنندگان، تکمیل حلقه‌های فرآوری زنجیره تولید به ویژه پودر، پوره، اسلایس، سرکه، بسته بندی و... سیب، کمک به راه‌اندازی پایانه صادراتی سیب و فرآورده‌های آن، توسعه باراندازهای مبدا‌ سیب و توسعه سردخانه‌های کوچک مقیاس در کنار باغات در راستای تکمیل زنجیره سرد را از برنامه‌های آتی توسعه صادرات و فرآوری این محصول نام برد. قائم‌مقام معاونت توسعه صنایع تبدیلی و کسب‌و‌کارهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: درج سیب درختی در فهرست کالاهای مشمول تعرفه ترجیحی در موافقت‌نامه اوراسیا قرار گرفته، ضمن آنکه در فصل ۸ کتاب مقررات صادرات و واردات به‌عنوان مشوق به ازای صادرات یک و ‌نیم کیلوگرم سیب درختی، حقوق ورودی یک کیلوگرم موز معادل ۵ درصد ارزش تعیین شده است. وی افزود: حقوق ورودی موز در شرایط عادی ۲۶ درصد است.

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند