این درحالی است که در چند ماه اخیر و قبل از تصمیم‌گیری نهایی برخی کالاهای اساسی از جمله گوشت از دریافت ارز با نرخ ترجیحی کنار گذاشته شده و با دلار نیمایی که حدود ۱۰ هزار تومان قیمت دارد خارج می‌شدند. اما اینکه با ادامه‌ روند پرداخت دلار ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی تکلیف کالاهای حذف شده چه خواهد شد، موضوعی است که رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، در پاسخ به سوالی در این باره این‌گونه توضیح داد که اختصاص دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومانی درحالی ادامه خواهد داشت که فقط به کالاهای اساسی موجودی که همچنان این ارز را دریافت می‌کردند، پرداخت می‌شود و قاعدتا کالاهایی که ارز آنها حذف شده و نیمایی وارد می‌شود با همان روند ادامه خواهد داشت.

وی درباره اینکه اکنون گوشت به‌عنوان یکی از کالاهای اساسی ارز نیمایی دریافت کرده و با قیمت بالایی عرضه می‌شود، آیا قرار نیست در پرداخت دلار ۴۲۰۰ تومانی به آن تجدیدنظر شود نیز گفت که گوشت از اواخر سال گذشته دیگر دلار ۴۲۰۰ تومانی دریافت نمی‌کند و با ارز نیمایی وارد می‌شود که برای مدتی افزایش قیمت داشت اما در ادامه جلوی رشد قیمت آن گرفته شده و تا حدی کاهشی بوده است.

این درحالی است که اکنون گوشت با تعرفه صفر وارد می‌شود و پیش‌بینی وزارت جهادکشاورزی این است که اگر واردات با تعرفه صفر و به وفور باشد به‌طور حتم قیمت‌ها پایین خواهد آمد. او در پاسخ به اینکه آیا فکر نمی‌کنید واردات گوشت نسبت به ورق سیگار که اکنون با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شود ارجح باشد، این‌گونه توضیح داد که تولید گوشت قرمز در کشور بسیار زیاد است و تقریبا نیازی به بازار ندارد؛ در عین حال که با بارندگی‌هایی که در سال‌جاری داشتیم به‌طور حتم تولید افزایش خواهد داشت.