همچنین دوسوم پرتقال مورد نیاز نیز منتقل شده و بقیه نیز در حال انتقال به استان‌ها است و در زمان مقرر عرضه می‌شود. گوشت، یکی از کالاهای خبرساز در روزهای اخیر بوده است. از این رو برخی از مقامات در صدد آن برآمدند تا توضیحاتی را خصوص این کالای مورد نیاز مردم، ارائه دهند. حجتی نیز در بخشی از صحبت‌های خود به این موضوع پرداخت. او گفت: در این رابطه مشکلاتی را داشته‌ایم و هنوز هم کم و بیش مشکلاتی را داریم. با توجه به مصوبه اخیر دولت در رابطه با کنترل جابه‌جایی‌ها و همتی که همه دستگاه‌ها داشتند انتقال دام زنده به سمت مرزها کاهش پیدا کرده و اثر آن را در قیمت‌ها شاهد هستیم. به گونه‌ای که قیمت دام زنده در مناطق تولید به تعادل رسیده است. همچنین بنا شد که گوشت وارداتی نیز بر اساس مصوبه دولت به‌صورت هدفمند توزیع شود. در این راستا گوشت وارداتی به‌طور عمده به سمت گروه‌های هدف و در چارچوب اتحادیه‌ها و تعاونی‌های کارگری، کشوری، دانشگاهی و... عرضه می‌شود. بنابراین هم‌اکنون تثبیت قیمت را داریم و امیدواریم این کالا به قیمت منطقی خود برگردد. حجتی با اشاره به اینکه سر جابه‌جایی و مبادله ارز مشکلات جدی ایجاد شده و به شدت از جابه‌جایی ارز جلوگیری می‌شود، عنوان کرد: بدون ارز که نمی‌توانیم اقدامی انجام دهیم. در رابطه با نهاده‌های دامی مانند ذرت، کنجاله، سویا و... که وابسته هستیم، وقفه چند روزه‌ای پیش آمد و ما از ذخایر راهبردی که در اختیار داشتیم، نیاز داخلی را تامین کردیم. اما درحال‌حاضر وضعیت خوب است. وزیر راه و شهرسازی نیز اعلام کردند که بیش از دو میلیون تن نهاده‌های دامی را در بنادر داریم که درحال‌ حمل هستند. همچنین کشتی‌ها به‌طور مرتب درحال‌ حمل نهاده‌های دامی هستند و در داخل کشور نیز ذخایر به حد کافی پیش‌بینی شده و هیچ نگرانی در این زمینه نداریم.

دلیل رسوب کانتینرهای گوشت در گمرک

رئیس کل گمرک ایران اعلام کرد: واردات ۲۵ قلم کالاهای اساسی در ۱۱ ماه امسال در مقایسه با سال‌های گذشته نه‌تنها کاهش نیافته بلکه به لحاظ وزنی افزایش یافته است. به گزارش روابط‌عمومی گمرک ایران، مهدی میراشرفی در نشست دادستانی تهران که درباره نحوه تامین و توزیع گوشت وارداتی برگزار شد با بیان این مطلب افزود: در ۱۱ ماه امسال ۱۳۷ هزار تن گوشت گرم و منجمد وارد شده که این آمار غیر از واردات دام زنده و مواد پروتئینی و مرغ بوده و میانگین ماهانه واردات ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن گوشت بوده است.

میراشرفی افزود: هم اکنون ۶۰۰ تا ۷۰۰ کانتینر گوشت در گمرک وجود دارد که وجود این تعداد کانتینر کاملا طبیعی است و در گمرک هر کالایی که وارد شود پس از اخذ مجوزها، ترخیص خواهد شد. او گفت: قبل از تحریم‌ها میانگین مدت زمانی که کالا از کشتی پیاده و در گمرک اظهار می‌شد ۲۰ روز بود اما هم اکنون این مدت به ۴۰ روز افزایش پیدا کرده است. رئیس کل گمرک با انتقاد از برخی که از کاهش واردات کالاهای اساسی اخباری منتشر کرده بودند، افزود: در ۱۱ ماه امسال واردات ۲۵ قلم کالاهای اساسی در مقایسه با سال‌های گذشته نه تنها کاهش نیافته بلکه به لحاظ وزنی افزایش یافته است و امسال یک میلیون تن بیشتر از پارسال کالاهای اساسی وارد کشور شده است و درخصوص آمار نهاده‌های دامی در بحث ذرت در ۱۱ ماه امسال ۱۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

میراشرفی افزود: ۹۵ درصد گوشت از بندر شهید رجایی وارد می‌شود و براساس آخرین آمار هم اکنون ۶۰۰ کانتینر گوشت در این گمرک است که ۳۰۰ کانتینر آن به پشتیبانی امور دام اختصاص دارد. او گفت: وقتی بحث انتقال ارز با مشکل مواجه می‌شود اسناد مالکیت به‌دست وارد‌کننده نمی‌رسد و در این شرایط کالا مال فروشنده خارجی است. وی ادامه داد: ۹۹ درصد گوشت‌هایی که به گمرک وارد می‌شود از مسیر سبز گمرک عبور می‌کند و کمتر از چند ساعت در گمرک می‌ماند و ۲ - ۳ روزه مجوز دامپزشکی آنها اخذ می‌شود. او گفت: حدود ۱۰ کانتینر گوشت از مهر و شهریور در گمرک مانده که به دلیل مشکلات انتقال پول یا مجوز مقرراتی است و نباید این گونه القا کرد که از مهر و شهریور در گمرک گوشت وجود دارد و گمرک ترخیص نکرده بلکه این مشکل مربوط به عدم اخذ مجوزها یا اسناد خرید توسط صاحب محموله گوشت است. رئیس کل گمرک افزود: هزینه برقی که کانتینرها باید در بنادر پرداخت کنند بیش از نفعی است که بخواهند آن را نگهداری یا سودجویی کنند. میراشرفی گفت: در بحث صادرات دام زنده از ۷ خرداد امسال ممنوعیت اعمال شده است. در ادامه این نشست مدیر کل تامین دام و فرآوری محصولات دامی شرکت پشتیبانی امور دام هم گفت: ماندن کانتینرهای گوشت در بنادر برای سودجویی نیست؛ چراکه دپوی این کانتینرها هزینه‌های اولیه را بیشتر می‌کند و بحث دموراژ هم مطرح می‌شود و بعد از مدتی این کالاها به‌عنوان کالاهای متروکه شناخته می‌شوند که باید هزینه بیشتری برای ترخیص پرداخت شود. در اکثر شرکت‌ها تخصیص ارز انجام شده است اما مشکل انتقال ارز دارد و مشکلات گمرک هم ناشی از همین مساله است. او گفت: ما هم اکنون روزانه ۱۲۵ تن گوشت وارداتی در تهران توزیع می‌کنیم که قبلا این گوشت‌ها در هزار و ۲۴۰ فروشگاه عرضه می‌شد اما برای نظارت بیشتر تعداد فروشگاه‌ها را به ۲۰۰ فروشگاه تقلیل داده‌ایم.