شفاف‌سازی بخشنامه ارزی برای صادرکنندگان

به گزارش «ایسنا» محمدرضا مودودی با اشاره به اینکه برخی اخبار غیررسمی طی روزهای اخیر در جراید یا شبکه‌های مجازی، دغدغه‌هایی را در بخش‌خصوصی صادرکننده ایجاد کرده که آنان را نسبت به فعالیت تجاری شان دچار تردید کرده است، اظهار کرد: هرازگاهی اخباری به گوش می‌رسد که ارز تمام اقلام صادراتی باید فقط از طریق سامانه نیما به سیستم بانکی برگردد و این امر باعث سردرگمی و دغدغه صادرکنندگان شده است. این درحالی است که طبق مصوبه ابلاغی هیات وزیران در مورخه دوم اردیبهشت امسال، فقط صادرکنندگان واحدهای صنعتی دولتی، شبه دولتی و عمومی مشمول این قانون بوده و سایر بخش‌های تولیدی بخشی‌خصوصی از این قاعده مستثنی هستند.

معاون سازمان توسعه تجارت ایران گفت: هیچ‌کدام از صادرکنندگان خشکبار، زعفران، فرش دستباف، سایر محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی بخش‌خصوصی مجبور به بازگشت ارز حاصل از صادرات صرفا از طریق سیستم بانکی نیستند و می‌توانند از سایر راهکارهای ارائه شده در مصوبه هیات وزیران، تهاتر با بدهی‌های دولتی، واردات به ازای صادرات یا واگذاری اظهارنامه صادراتی خود به یک واردکننده غیر، استفاده و نتیجه را در سامانه‌های رسمی نیما یا سماصا اعلام کنند.

طبق اعلام سازمان توسعه تجارت، مودودی تاکید کرد که طبق این مصوبه صادرکنندگان کالا موظفند ظرف ۶ ماه معادل ۹۵ درصد ارز حاصل از صادرات خود را به یکی از روش‌های ارائه شده در این مصوبه به کشور بازگردانده و تسویه کنند. معاون سازمان توسعه تجارت ایران افزود: انتظار می‌رود که فعالان اقتصادی اخبار و اطلاعات مرتبط با ارز صادراتی را فقط از طریق مجاری رسمی دنبال کنند و براساس شایعات یا احتمالات تصمیم نگیرند. مودودی با اشاره به اینکه آمار ابتدایی از تبادلات ثبت شده در سامانه آنلاین گمرکات نشان می‌دهد که در دو ماهه ابتدای امسال صادرات غیرنفتی کشور از رشدی در حدود ۲۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار شده است، اظهار امیدواری کرد که بخش‌خصوصی بتواند در این فضای ارزی که به نفع صادرات رقم خورده، حداکثر استفاده را بکند و فارغ از تمام شایعات و ابهامات سهم خود را از بازارهای پیرامونی افزایش دهد.