آرشیو روزنامه شماره ۵۱۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار بازار پول و ارز - روزنامه شماره ۵۱۶۲

 • تزریق محدود پول با نرخ زیر ۲۰

  دنیای‌اقتصاد‌: بانک‌‌مرکزی در جدیدترین گزارش خود با تزریق ۴۲/ ۴ هزار میلیارد تومان نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید ۱۴ روزه با حداقل نرخ ۸۰/ ۱۹ درصد به بانک‌های متقاضی موافقت کرد. این رویداد پنجمین مرحله از اجرای عملیات بازار باز در سال ‌جدید محسوب می‌شود و معاملات مربوط به این عملیات توسط کارگزاری بانک‌‌مرکزی در روز دو‌شنبه ۱۳ اردیبهشت انجام شد. پیش‌تر نیز این نهاد پولی و مالی با تزریق ۲۵/ ۶، ۵/ ۴ و ۵ هزار میلیارد تومان نقدینگی در تاریخ‌های ۱۶، ۲۳ و ۳۰ فروردین ماه در قالب توافق بازخرید با سررسید ۱۴روزه با حداقل نرخ ۸/ ۱۹ درصد به بانک‌های متقاضی موافقت کرده بود. این موضوع نشان می‌دهد موضع پولی بانک‌‌مرکزی در این هفته تزریق محدود نقدینگی بوده است.
 • برگشت حساس در بازار دلار

  دنیای‌اقتصاد: در سومین روز هفته، هیجان بازار سکه و دلار خوابیده بود و معامله‌گران در خرید و فروش‌های خود احتیاط بیشتری داشتند. دلار در این روز پس از دو کاهش متوالی سنگین، توانست کمی کمر راست کند و به کانال ۲۲ هزار تومانی برگردد. ساعت ۵ بعدازظهر روز دوشنبه، اسکناس آمریکایی با قیمت ۲۲ هزار و ۵۰ تومان معامله می‌شد که ۲۰۰ تومان بیشتر از روز یکشنبه بود. این برگشت برای انتظارات معامله‌گران افزایشی بازار بسیار مهم بود. عده‌ای با توجه به این افزایش،‌ خبر از پایان روند کاهشی دادند. در بازار سکه نیز روز دوشنبه خریداران فعال‌تر بودند. سکه به لطف افزایش خریداران توانست ۶۰ هزار تومان رشد را به ثبت برساند و به بهای ۹ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان برسد.
 • روز رکوردشکنی ر‌مزارزها

  دنیای‌اقتصاد- محمد تقی‌پور: اتریوم که به‌عنوان دومین رمز ارز بزرگ‌جهان شناخته می‌شود، روز گذشته رکورد قیمتی جدیدی را به ثبت رساند؛ درحالی روز گذشته این رمز ارز توانست برای لحظاتی به قیمت ۳ هزار و ۴۵۰ دلار برسد که سال‌جاری میلادی را در قیمت ۷۳۵ دلار آغاز کرده بود. این موضوع به آن معناست که اتریوم تا اینجای سال ۲۰۲۱ میلادی درحدود ۳۶۰ درصد افزایش قیمت داشته است. مقایسه بازدهی اتریوم با دیگر دارایی‌ها حکایت از یکه‌تازی اتریوم در سال‌جاری دارد.
 • واکنش همتی به تحولات ارزی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌کل بانک‌مرکزی در گفت‌‌وگویی توضیحاتی را درخصوص برخی گزارش‌های رسانه‌ای مبنی بر اخلال بانک‌ها در امر تولید ارائه کرد و در ادامه درباره نرخ ارز و تقویت پول ملی به نکاتی اشاره کرد.عبدالناصر همتی درمورد روند کاهشی نرخ ارز گفت: این روزها در برخی از اظهارات تلاش می‌شود اقدامات بانک ‌مرکزی را برای تعدیل نرخ ارز که در راستای تلاش برای تقویت ارزش پول ملی و پاسخ به مطالبه مهم مردم است، اقدامی سیاسی جلوه دهند.
 • مزایای قانون جدید چک

  رئیس اتاق تعاون ایران با اشاره به کاهش محسوس چک‌های برگشتی، گفت: قانون جدید چک فضای کسب‌وکار را سالم و شفاف می‌کند.
 • معافیت مالیاتی سود سپرده‌های بانکی مصوب شورای پول و اعتبار

  سود علی‌الحساب پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری مجاز به سپرده‌گذاران که بالاتر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار باشد، هزینه قابل قبول مالیاتی نخواهد بود. به گزارش «ایسنا»، محمود معاون سازمان مالیاتی در بخشنامه‌ای اعلام کرد: سود علی‌الحساب پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری مجاز به سپرده‌گذاران تا سقف نرخ سود علی‌الحساب مصوب شورای پول و اعتبار در اجرای مقررات مواد ۱۴۷ و ۱۴۸ قانون مالیات‌های مستقیم به‌عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی بوده و پرداختی سود علی‌الحساب مازاد بر نرخ‌های مصوب جزو هزینه‌های قابل قبول مالیاتی نمی‌شود. طبق اعلام سازمان امور مالیاتی، پیش از این، وزیر اقتصاد به بانک‌ها اخطار داده بود که نرخ‌های بالاتر از نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار جزو هزینه‌های قابل قبول مالیاتی محسوب نمی‌شوند و سازمان امور مالیاتی را مطابق گزارش سازمان حسابرسی موظف به انجام اقدام موردنظر دانسته است. طبق این گزارش، سود مصوب برای سپرده‌های یکساله ۱۶ درصد و دو ساله ۱۸ درصد است ضمن اینکه سقف سود تسهیلات ۱۸ درصد تعیین شده است.
 • ترتیب انسداد حساب‌های صادرکننده چک برگشتی

  بانک‌مرکزی ترتیب انسداد وجوه حساب‌های صادرکننده چک برگشتی را اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری «ایبِنا»، براساس بند ب ماده ۵ مکرر قانون صدور چک (اصلاحی ۱۳۹۷) بانک‌ها مکلفند بعد از ثبت غیرقابل پرداخت بودن یا کسری مبلغ چک در سامانه بانک‌مرکزی نسبت به مسدود کردن کلیه حساب‌ها و کارت‌های بانکی متعلق به صادرکننده چک به میزان کسری مبلغ چک به ترتیب اعلامی از سوی بانک‌مرکزی اقدام کنند.
 • ترکیه شرایط را برای صرافی‌های ارز دیجیتال سخت‌تر خواهد کرد

  صنعت ارزهای دیجیتال در ترکیه قرار است در ماه جاری، با قانون‌گذاری‌های جدیدی مواجه شود. دولت ترکیه صرافی‌های ارز دیجیتال را به فهرست شرکت‌هایی اضافه کرده که به قوانین ضدپولشویی و تامین مالی تروریسم نیاز دارند.
 • اقتصاد فرانسه به مدار رشد برگشت

  در سه ماهه نخست امسال، دومین اقتصاد بزرگ اروپا ۴/ ۰ درصد رشد کرد. به گزارش «ایسنا» به نقل از تریدینگ اکونومیکس، مرکز آمار فرانسه در گزارشی اعلام کرد در ۳ ماهه نخست سال ۲۰۲۱، متوسط رشد اقتصادی این کشور مثبت ۴/ ۰ درصد اندازه‌گیری شده است که ۳/ ۰ درصد بیشتر از نرخ پیش‌بینی شده قبلی و ۷/ ۱ درصد بیشتر از رشد اقتصادی ثبت شده این کشور در ۳ ماهه قبلی بوده است. بر مبنای سالانه نیز متوسط رشد اقتصادی فرانسه در ۱۲ ماه منتهی به مارس مثبت ۰/ ۱ درصد اندازه‌گیری شده است.
 • افزایش شدید نرخ تورم در ترکیه

  نرخ تورم ترکیه به بالاترین سطح دو سال اخیر خود رسید.
 • اقتصاد کانادا از رشد منفی گریخت

  به لطف رشد بخش تولید، رشد اقتصادی کانادا باز هم مثبت ماند. به گزارش «ایسنا» به نقل از سی‌بی‌سی، در ماه فوریه، اقتصاد کانادا ۴/ ۰ درصد رشد کرده که این رقم، ۳/ ۰ درصد کمتر از رشد ثبت شده در بازه مشابه منتهی به دوره قبل و ۲/ ۰ درصد کمتر از رشد پیش‌بینی شده توسط کارشناسان بوده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر