آرشیو روزنامه شماره ۵۱۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار بازار پول و ارز - روزنامه شماره ۵۱۶۱

 • سیگنال انتظارات به بازارها

  دنیای‌اقتصاد: ۲۰ روز است که فضای کاهشی بر بازار ارز حاکم شده است. با این حال، شدت نزول قیمت دلار در روز ۱۲ اردیبهشت به اوج رسید. اسکناس آمریکایی در این روز دو کانال ۲۳ و ۲۲ هزار تومان را از دست داد و وارد محدوده ۲۱ هزار و ۸۰۰ تومانی شد. روند نزولی و سرعت گرفتن افت دلار نشان می‌دهد بازار خوانش جدیدی از انتظارات آتی دارد. براساس صحبت‌های تحلیلگران، سه متغیر نزولی دست به دست هم داده‌اند تا سمت و سوی انتظارات تغییر کند. اولین متغیر، خوش‌بینی‌هایی است که معامله‌گران نسبت به نتایج مذاکرات هسته‌ای با شکست فشار حداکثری پیدا کرده‌اند. بخشی از معامله‌گران تصور می‌کنند حداقل بخشی از تحریم‌های اثرگذار تا قبل از انتخابات حذف خواهند شد. در کنار این،‌ گفته می‌شود بازارساز با توجه به چشم‌انداز آزادسازی منابع ارزی، حضور پررنگی در بازار دارد و با تنظیم عرضه ارز بر دامنه نزول قیمت‌ها اضافه کرده است. همچنین عامل سومی که زمینه‌ساز افت قیمت‌ها شده است، نبود تقاضای موثر در بازار است.
 • پیش‌نیاز عبور اونس طلا از ۱۸۰۰

  دنیای‌اقتصاد: طلا در حالی وارد پنجمین از ماه از سال ۲۰۲۱ میلادی شده است که هنوز در قیمتی پایین‌تر از قیمت شروع سال معامله‌ می‌شود؛ طلا کار خود را در سال جاری در نزدیکی قیمت ۱۹۰۰ دلاری آغاز کرد، در حالی که هفته گذشته را در حوالی مرز ۱۷۷۰ دلاری به پایان برد. از نظر تحلیلگران طلا نسبت به انتظارات و همچنین عوامل موجود در بازار، عملکردی ضعیف داشته است. به عبارت دیگر فلز زرد حداقل تاکنون عوامل مهمی از جمله نرخ‌های بهره پایین بانک مرکزی، هزینه‌کردهای بالای دولت‌ها در دوره کرونا و افزایش بدهی‌های دولتی و همچنین افزایش انتظارات تورمی را نادیده گرفته است. گروهی از تحلیلگران بر این باورند که طلا می‌تواند در هفته‌های آینده از فرصتی که داده‌های امیدوارکننده اقتصادی می‌دهند استفاده کند. داده‌های بهتر از انتظار می‌تواند باعث افزایش انتظارات تورمی شود و اگر فدرال رزرو بخواهد همچنان به سیاست‌های حمایتی خود ادامه دهد، بعید به‌نظر می‌رسد نرخ‌های بهره اوراق افزایش چشمگیری داشته باشند. این شرایط می‌تواند برای جهش قیمتی طلا بسیار مناسب باشد.
 • نرخ تسعیر ارز بانک‌ها ۱۵ هزار و ۹۰۰ تومان شد

  بانک مرکزی نرخ تسعیر دارایی‌های ارزی بانک‌ها را اعلام کرد. به گزارش «ایسنا» در راستای مصوبات دولت برای حمایت از بازار سرمایه بانک مرکزی اعلام آمادگی کرد تا نرخ تسعیر دارایی‌های ارزی بانک‌ها اصلاح شود. در این زمینه، عبدالناصر همتی موثر واقع شدن این امر در قیمت سهام بانک‌ها را مشروط به اعطای معافیت مالیات سود ناشی از تسعیر، تا زمان نقد شدن آنها می‌داند.
 • تسهیل موانع قانونی استخراج رمزارز

  معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: با مصوبه جدید دولت، استخراج‌کنندگان رمزارز می‌توانند رمزارزهای تولید شده خود را به صرافی‌های مجاز عرضه کنند. مهران محرمیان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اشاره به نوسان زیاد قیمت رمز ارز‌ها اظهار کرد: افرادی که قصد دارند، وارد این حوزه شوند باید این نکته را بدانند که هرگز نباید تمام پولی را که با زحمت و رنج و عرق جبین به دست آمده است در این بازار وارد کنند. به علاوه، غالب مبادلات رمزارزها قابلیت ردیابی کامل ندارند و نهادهای قضایی در بسیاری موارد نمی‌توانند تخلفات را بررسی و پیگیری کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر