Untitled-2 copy

بازار طلا طی یک ماه اخیر روندی خنثی داشته و در کانال 2300دلاری درحال جابه‌جایی بوده است. علت این حرکت پریشان در طلا، بلاتکلیفی معامله‌گران درخصوص دورنمای‌ سیاسی و اقتصادی در اروپا و آمریکا بوده است. از طرفی در ایالات‌متحده تحلیلگران بر این عقیده‌اند که تعلل فدرال رزرو در کاهش نرخ بهره موجب خواهد شد که اقتصاد این کشور با رکود اقتصادی مواجه شود. از سوی دیگر روی کار آمدن راست‌ها در فرانسه هم برای این کشور چندان جالب به نظر نمی‌رسد‌. اقتصاد فرانسه، اقتصادی چندملیتی است و ملیت‌های زیادی در این کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اند. سیاست‌های راست‌های افراطی در این کشور می‌تواند به خروج سرمایه از کشور که آخرین سنگر ملیت‌های غیر اروپایی در اروپا محسوب می‌شود، منجر شود.

این موضوع می‌تواند بازار سهام اروپا و بازار سهام آمریکا را متحول کند. در نتیجه در تمامی بازارها نوعی سردرگمی وجود داشته و حساسیت افراد به اخبار سیاسی اروپا و اخبار اقتصادی آمریکا به‌شدت زیاد شده است. در حال حاضر تیتر یک همه اخبار بازارها، تحرکات انتخابی راست‌های افراطی در فرانسه است. همین موضوع نیز باعث شده عده‌ای از سرمایه‌گذاران در ابتدای ساعات معاملاتی هفته جدید، سرمایه خود را به بازار طلا و رمزارزها منتقل کرده تا وضعیت اقتصادی تعیین تکلیف شود. فارغ از این سیاست‌بازی در اروپا، امروز جروم پاول هم در پرتغال سخنرانی خواهد داشت. او در نشست سران بانک‌های مرکزی اروپا حضور داشته و سخنان او می‌تواند تا حدودی از ابهام در خصوص سیاست‌های آتی فدرال رزرو بکاهد.

در نتیجه صحبت‌های او می‌تواند مسیر کلی بازار سهام در آمریکا را مشخص‌تر کرده که به تبع آن بر بازار سهام دیگر کشورها نیز موثر خواهد بود. اگر پاول صحبت‌هایی بر وفق مراد خرس‌های بازار داشته باشد، باید انتظار ریزش بازار سهام آمریکا و رشد بیت‌کوین و همچنین طلا را مدنظر قرار داد. اگر هم پاول به میل گاوهای بازار صحبت‌ کند، بازار سهام رشد داشته و طبیعتا پول از بازار طلا و رمزارزها خارج شده و به سمت سهام خواهد رفت.  علاوه بر پاول، کریستین لاگارد، همتای اروپایی او در ناحیه یورو هم صحبت خواهد کرد. صحبت‌های لاگارد هم اهمیت بالایی برای بازار سهام اروپا خواهد داشت. سیاست‌های کلی بانک‌های مرکزی در اروپا می‌تواند سیاست‌های راست‌ها را بیشتر مشخص کند. اینکه در شرایط کنونی، سیاست اقتصادی در اروپا می‌تواند سرمایه را در کشورهای این ناحیه حفظ کند یا خیر موضوعی است که در حال حاضر برای معامله‌گران مهم بوده و لاگارد تا حد زیادی می‌تواند به وضوح آن بیفزاید.