Untitled-2 copy

 در روز‌های پایانی هفته گذشته و در فضای کم عمق معاملات نقدی، روند نرخ شاخص‌های ارزی کاهشی ثبت شد. این در حالی است که عمدتا در شرایط این‌چنینی بازیگران افزایشی بازار با مغتنم شمردن شرایط، جهت کسب سود بیشتر، اقدام به نرخ‌دهی در سطوح قیمتی بالاتر می‌کنند. رفتار نرخ‌ها در روز‌های پایانی هفته گذشته را می‌توان این‌طور تعبیر کرد که خواب معاملات دلاری ادامه‌دار خواهد بود. کارشناسان علت اصلی افت نوسان هفته‌های اخیر بازار را عدم وجود ریسک سیاسی جریان‌ساز و همچنین شرایط انتخاباتی می‌دانند. به‌نظر می‌رسد ریسک سیاسی جدیدی در بازار وجود ندارد. اتمام مناقشات نظامی منطقه‌ای در کنار وجود سیگنال‌هایی مبنی بر تداوم گفت‌وگو‌های غیر‌رسمی با غرب، سبب شده تا تغییری در میزان انتظارات تورمی فعالان بازار ایجاد نشود. از سوی دیگر معامله‌گران در روز‌های انتخاباتی با هدف فاصله‌گیری از ریسک از انجام معاملات نقدی در حجم‌های بالا خودداری می‌کنند و همین امر نیز عاملی است که به رکود بازار دامن می‌زند.

لوپ تکراری بازار دلار

در روز‌های پایانی هفته گذشته روند نرخ شاخص‌های ارزی در بازار غیر‌رسمی کاهشی بود. قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد که در بازار روز چهارشنبه با صعود به نزدیکی سقف کریدور فعلی خود در رقم 59 هزار و 300 تومان معامله می‌شد فعالیت خود در بازار صبح روز پنج‌شنبه را با 200تومان کاهش نسبت به این نرخ در رقم 59 هزار و 100تومان آغاز کرد. تا ساعات پایانی بازار نرخ ارز مذکور نوسان دیگری از خود به جا‌ نگذاشت و در همین رقم به فعالیت روزانه خود در بازار روز پنج‌شنبه پایان بخشید. علاوه بر اسکناس دلار، نرخ یورو و پوند نیز در بازار 31 خرداد کاهشی بود. هر یک از این اسکناس‌های اروپایی به ترتیب با 300 و 500 تومان کاهش در ارقام 63 هزار و 600 تومان و 75 هزار و 150 تومان معامله شدند.

برخلاف بازار آزاد، نرخ شاخص‌های ارزی در معاملات رسمی روز پنج‌شنبه افزایشی بود. نرخ اسکناس دلار مرکز مبادله که در ماه‌های اخیر با یک روند کم شیب اما مستمر در حال افزایش است در این روز با حدود 100 تومان رشد در رقم 45 هزار و 945 تومان به فروش رسید و در یک قدمی کانال 46 هزار تومانی قرار گرفت. رشد نرخ‌های بازار ارز در روز‌های میانی هفته گذشته نیز در بازار آخرین روز معاملاتی نقش خود در بازار سکه را ایفا کرد و قیمت هر قطعه سکه طلا طرح جدید با رشد300 هزار تومانی به رقم 40 میلیون تومان رسید. نیم و ربع سکه نیز مشترکا 100 هزار تومان رشد نرخ را تجربه کردند.