8 copy

سریال کاهش قیمت‌های دلار و سکه ادامه دارد. به‌نظر می‌رسد با عدم انتشار سیگنال‌های منفی جدید، بسیاری از معامله‌گران در حال تخلیه دارایی‌های خود بوده با افزایش سطح عرضه نرخ‌ها در حال کاهش است. دلار آزاد با عبور از سطوح قیمتی کانال 64 هزار تومانی به کانال پایین‌تر رسید و در کانال 63 نیز حدود 400 تومان افت را تجربه کرد. سکه طلا نیز به کف کانال 41 میلیون تومانی رسید.

بازار دلار و سکه تهران روز گذشته افت قیمت‌های بیشتری را تجربه کرد. پس از رشد چشمگیر نرخ سکه و ارز پس از تعطیلات عید نوروز، با کاهش سطح ریسک‌های سیاسی، بازار در حال بازیابی آرامش است. معامله‌گران اسکناس‌های خارجی در روز‌های انتهایی هفته گذشته با در نظر گرفتن تحولات نظامی منطقه اقدام به نرخ‌دهی در سطوح قیمتی بالاتر کرده و موجب شکل‌گیری یک روند افزایشی چشمگیر شدند. در راستای روند مذکور قیمت دلار در بازار تهران سطوح قیمتی کانال 65 هزار تومانی را نیز مشاهده کرد، اما کانال 65 را می‌توان سقف قیمت دلار معرفی کرد، چرا که پس از برخورد نرخ با این سقف، روند بازار معکوس و وارد فاز کاهشی شد. تحلیلگران معتقدند که با توجه به سیگنال‌های منتشر شده از سوی مقامات مسوول امکان افت قیمت‌های بیشتر نیز وجود دارد.

محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک مرکزی در تازه‌ترین اظهارنظر ارزی خود گفت: «هرکسی هر نیازی دارد ما ارز آن را تامین می‌کنیم. نیازی نیست با نرخ دیگری این نیازها تامین شود. نباید نرخ غیررسمی را مبنای قیمت کالاها و خدمات قرار بدهیم. هیچ‌کس با نرخ غیررسمی ارز 60 هزار تومانی کالا وارد نمی‌کند. تلاطم بازار غیررسمی ارز ناشی از وضعیت منطقه است و به زودی کاهش پیدا می‌کند.»  در نهایت روز گذشته قیمت هر برگ اسکناس دلار با افت قیمت 450 تومانی نسبت به آخرین نرخ نقدی روز دوشنبه به رقم 63 هزار و 600 تومان رسید. افت قیمت‌ها در بازار سکه و طلا نیز قابل توجه بود. هر قطعه سکه طلا طرح جدید با حدود یک میلیون و 900هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین در رقم 41میلیون و 200 هزار تومان به فروش رسید. نیم و ربع سکه نیز هر یک به ترتیب با یک میلیون و 200 هزار تومان و یک میلیون و 100 هزار تومان کاهش به ترتیب در ارقام 25میلیون تومان و 15 میلیون و 100 هزار تومان معامله شدند.

 رد پای دلار سهمیه‌ای در 1403

از نکات قابل توجه بازار ارز در سال جاری عدم تخصیص سهمیه ارز 2 هزار یورویی سالانه تاکنون است. بررسی‌های به‌عمل آمده از برخی صرافی‌های رسمی که در سال گذشته وظیفه فروش ارز سهمیه‌ای را بر دوش داشتند نشان می‌دهد که این بنگاه‌های معاملاتی در سال جدید هنوز اقدام به از سر‌گیری فعالیت مذکور نکرده‌اند. به عقیده کارشناسان ارزی در صورت تمایل بانک مرکزی به تداوم تخصیص این سرفصل ارزی بهتر است که اختلاف میان نرخ‌های رسمی و غیررسمی بازار کاهش یابد تا از فعالیت‌های سودجویانه و سفته‌بازانه افراد جلوگیری شود.

رنگ آرامش در بورس

نشست ویژه بهارستان برای استانبول