تورم منطقه یورو کمتر از انتظارات کاهش یافت

به گزارش اکوایران، تورم منطقه یورو ماه گذشته کاهشی کمتر از انتظارات داشته و مهر تاییدی بر اظهارات مقامات بانک مرکزی اروپا بود که معتقدند نباید برای کاهش نرخ‌‌‌‌‌‌های بهره عجله کرد. براساس تازه‌‌‌ترین آمارهای یورواستات، قیمت‌‌‌‌‌‌های مصرف‌کننده در ماه فوریه نسبت به سال قبل ۲.۶ درصد افزایش داشته است که اندکی بالاتر از میانگین تخمین زده شده در نظرسنجی بلومبرگ از اقتصاددانان است. تورم هسته‌ که قیمت مواد غذایی و انرژی را درنظر نمی‌گیرد، نیز کمتر از انتظارات کاهش داشته و به ۳.۱ درصد رسیده است. کاهش تورم در سراسر این بلوک مشاهده شده، چراکه هزینه‌های انرژی نسبت به سال قبل کاهشی بوده است.

 این هفته کاهش تورم در آلمان، فرانسه و اسپانیا اعلام شد، درحالی که ایتالیا روز جمعه اعلام کرد که تورم روی ۰.۹ درصد ثابت باقی مانده است. چشم‌‌‌انداز بازار از سرعت و مقیاس کاهش‌‌‌‌‌‌ها در نرخ بهره در سال جاری تغییر اندکی داشت، به‌‌‌طوری که انتظار می‌‌‌رود نخستین کاهش تا ماه ژوئن اتفاق بیفتد. این داده‌ها تنها چند روز قبل از تعیین نرخ‌‌‌‌‌‌های بهره از سوی بانک مرکزی اروپا منتشر شده‌‌‌‌‌‌اند، به‌‌‌‌‌‌طوری که پیش‌بینی اقتصاددانان این است که نرخ بهره برای چهارمین جلسه متوالی تغییر نکند و روی ۴ درصد بماند. مقامات حول نخستین کاهش نرخ بهره در ماه ژوئن همگرایی دارند، گرچه اقلیتی هم طرفدار اقدام سریع‌‌‌تر هستند.

برخی سیاستمداران نیز طرفدار اقدام سریع‌‌‌تر برای کاهش نرخ بهره هستند، چراکه اقتصادهایشان با نرخ رشد پایین دست‌‌‌وپنجه نرم می‌‌‌‌‌‌کند. وزیر دارایی پرتغال، فرناندو مدینا یکی از افرادی بوده که در گفت‌وگو با بلومبرگ از ریسک حفظ نرخ‌‌‌‌‌‌های بهره بالا اظهار نگرانی کرده است.

به گفته او، بسیاری از کشورهای اروپایی با کاهش نرخ رشد اقتصادی شدیدی مواجه شده‌‌‌‌‌‌اند، به‌‌‌طوری که برخی نرخ رشد صفر یا حتی رکود را تجربه می‌‌‌‌‌‌کنند؛ بنابراین در این لحظه، ریسک حفظ نرخ‌‌‌‌‌‌های بهره بیشتر از شروع پروسه کاهش نرخ‌‌‌‌هاست، چراکه سرعت رشد اقتصاد به اندازه کافی کاهش یافته است. درحالی که سیاستگذاران خوش‌بین هستند که تورم به سمت هدف ۲ درصدی درحرکت است، اما همچنان نگرانند که افزایش در دستمزدها و هزینه کارگران بر قیمت‌‌‌ها فشار وارد کند. در واقع، با وجود ضعف اقتصادی، بازار کار همچنان پررونق باقی مانده است؛ آمار منتشر شده یورواستات نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در ماه ژانویه به رکود پایین ۶.۴ درصدی رسیده است.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا روز دوشنبه اعلام کرد: «انتظار می‌‌‌‌‌‌رود روند کاهش تورم فعلی ادامه پیدا کند، ولی او و همکارانش باید شواهد بیشتری برای بازگشت پایدار تورم به سمت هدف ۲ درصدی آن داشته باشند .»

تحلیلگران نیز نگران هستند که آمارهای این هفته از تورم اتحادیه اروپا، افزایش در تورم ماهانه را پنهان کنند، چراکه آمارهای ماهانه با نوسانات در هزینه‌های انرژی که مقایسه‌های سالانه را تحت تاثیر قرار می‌دهند تحریف نمی‌شوند. شاخص‌‌‌‌‌‌هایی مانند دستمزدهای توافقی در جهت درستی حرکت می‌‌‌‌‌‌کنند، ولی یک معیار جدید و آینده‌نگرتر بانک مرکزی اروپا نشان می‌دهد که نقطه عطف همچنان فرا نرسیده است. برخی تحلیلگران معتقدند که تورم در میان مدت دوباره افزایش می‌‌‌‌‌‌یابد. یک اقتصاددان ارشد در بانک برنبرگ پیش‌بینی می‌‌‌کند که تورم به‌‌‌طور تدریجی در ۲۰۲۵ به ۲.۵ درصد خواهد رسید. بلومبرگ اکونومیکس با توجه به داده‌های اخیر، تورم ماه مارس اتحادیه اروپا را ۲.۲ درصد پیش‌بینی کرده است.

افول نرخ بیکاری در منطقه یورو

همچنین بر اساس آمارها نرخ بیکاری منطقه یورو در ماه ژانویه به ۶.۴درصد رسید. به گزارش «ایسنا»، اداره آمار کمیسیون اروپا، یورواستات در گزارشی اعلام کرد که نرخ بیکاری در منطقه یورو در ماه ژانویه به ۶.۴درصد رسید که نسبت به رقم ۶.۵ درصدی ماه دسامبر و ۶.۶ درصد در ماه ژانویه ۲۰۲۳ کاهش ثبت کرده است. این رقم در کل اتحادیه اروپا در مقایسه با ماه قبل بدون تغییر به ۶.۰ درصد رسید و از ۶.۱ درصد مشاهده شده در ماه مشابه سال قبل کاهش یافته است. بر اساس برآوردها، ۱۳.۱میلیون نفر در اتحادیه اروپا طی ماه ژانویه بیکار بودند که ۱۱ میلیون نفر از آنان در منطقه یورو هستند. این رقم در منطقه یورو ماه به ماه ۳۴ هزار، در منطقه یورو ۷هزار و در اتحادیه اروپا ۱۰ هزار نفر سال به سال کاهش یافته است. نرخ بیکاری جوانان در ماه ژانویه ۱۴.۹ درصد در اتحادیه اروپا و ۱۴.۵ درصد در منطقه یورو بود که هر دو بدون تغییر نسبت به رقم ماه دسامبر باقی ماندند.