11 copy

کارشناسان این حوزه با استناد به عدم قطعیت عوامل ژئوپلیتیک‌ و کاهش ارزش دلار جهانی با فرضیه آغاز سیاست‌های انبساطی در سال 2024، این دارایی از حمایت کانال 2هزار دلاری در بلندمدت برخوردار خواهد بود. گفتنی است که شاخص دلار همچنان در کانال 103واحدی خود باقی ماند و در ساعت 14 به وقت تهران به رقمی معادل 103.38 واحد رسید. به نظر می‌رسد این شاخص تا زمان قطعی آغاز سیاست‌های انبساطی در کانال سابق خود به نوسان خواهد پرداخت. در سوی دیگر بازارها، رمزارز محبوب کریپتو بر اثر تسویه‌حساب بایننس و همچنین افزایش احتمال تایید صندوق بورسی بیت‌کوین در روز گذشته به مسیر صعودی خود ادامه داد و با گذر از کانال 40 هزار دلاری و ثبت 41 هزار و 976 دلار بالاترین نرخ خود را در سال جاری رقم زد. اقتصاددانان بر این باورند که یکه‌تازی دارایی‌های مذکور را باید ناشی از سیگنال سخنان جرمی پاول در روزهای اخیر دانست. همچنین آنها تاکید کردند که سخنان او این سیگنال را به بازارها می‌دهد که این مقام سیاسی-پولی همان‌طور که گروه گلدمن ساکس در ماه‌های اخیر پیش‌بینی کرده بود در ژوئن 2024 سیاست‌های پولی جدید خود را با کاهش 0.25 واحد درصدی بهره آغاز خواهد کرد. بر این اساس بازارها برخلاف گذشته بدون توجه به نوسانات شاخص دلار شیب صعودی به خود گرفتند و بالاترین سطوح را در سال 2023 تجربه کردند. درپیرامون این بحث تحلیلگران افزودند که جز طلای جهانی که رکورد قیمتی جدید را به ثبت رساند، بیت‌کوین برای ثبت رکورد جدید باید از قیمت 69 هزار دلار عبور کند. چرا؟ زیرا دوران طلایی این دارایی در نوامبر و دسامبر 2021 (آغاز سیاست‌های ضد تورمی فدرال رزرو) است. البته که این امر تا اوایل سال 2024 دور از انتظار نخواهد بود.

رشد فلز زرد در 2023

بررسی‌های انجام شده در خصوص روند قیمت طلای جهانی در سال جاری حاکی از آن است که این دارایی در آغاز سال جاری در کانال 1800 دلاری در حال نوسان بود و با اتخاذ سیاست‌های پولی انقباضی سیاستگذاران فدرال رزرو، کف این کانال را نیز مشاهده کرده است. اما پس از توقف جرمی پاول در خصوص افزایش بیشتر نرخ بهره جان تازه‌ای به خود گرفت و چندین مرتبه کانال 2000 دلاری را لمس کرد. با روند قیمتی ذکر شده برخی از تحلیلگران بر این باور بودند که تا پایان سال جاری تورم ایالات‌متحده به سطح 2 درصدی رسیده و مقامات فدرال رزرو از افزایش مجددنرخ بهره خودداری خواهند کرد و این امر سبب می‌شود طلا تا آخر سال 2023 از 2080 دلار عبور کرده و به اوج تاریخی خود برسد. اما واقعیت با فرضیه احتمالی تحلیلگران مطابقت دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت شواهد نشان می‌دهد که جرمی پاول مطابق سخنان تحلیلگران از اتخاذ سیاست‌های پولی انقباضی بیشتر دست شسته است اما تورم مطابق با برآوردها کاهش نیافت. آخرین داده‌های تورمی بیان می‌کند که تورم نقطه به نقطه و تورم هسته به ترتیب در سطح 3.2 و 4 درصدی قرار دارد و با هدف بانک مرکزی فاصله دارد. اما باید گفت با توجه به سخنان مقامات فدرال رزرو و همچنین پیش‌بینی در جهت آغاز سیاست‌های پولی انبساطی در آغاز ماه ژوئن، بازارها واکنش مثبت خود را با تداوم روند صعودی در نخستین روز از هفته معاملاتی جدید نشان دادند. گفتنی است که علاوه بر سیاست‌های کلان آمریکا، تنش‌های ژئوپلیتیک‌ اخیر نیز در یکه‌تازی این دارایی نقش مهمی را ایفا کرده است. تقاضا برای ذخیره این دارایی در حدود دو ماه جنگ اسرائیل و حماس افزایش یافت، زیرا طلا در دوره‌های عدم اطمینان اقتصادی و ژئوپلیتیک‌ به پناهگاه امن معامله‌گران تبدیل می‌شود. در این میان بارت ملک، اقتصاددان این حوزه اعلام کرد: «انتظار دارم که طلا در سه ماهه دوم سال 2024 بالای 2100 دلار باقی بماند؛ زیرا نظرسنجی اخیر شورای جهانی طلا حاکی از آن است که 24 درصد از کل بانک‌های مرکزی قصد دارند ذخایر طلای خود را در 12 ماه آینده افزایش دهند چون به آینده دلار آمریکا به عنوان دارایی ذخیره بدبین شده‌اند.» همچنین او افزود: «نرخ‌های بهره پایین باعث تضعیف دلار می‌شود و کاهش ارزش دلار، طلا را برای خریداران بین‌المللی ارزان‌تر می‌کند و در نتیجه تقاضا را افزایش می‌دهد. البته از این سناریو نیز نباید غافل شد که در صورتی که تورم سالانه در ایالات‌متحده در ماه‌های آتی به روند نزولی خود ادامه ندهد، افزایش دوباره نرخ بهره دور از انتظار نخواهد بود. با عملکرد احتمالی مذکور، اوراق قرضه به دلیل بازدهی بالاتر، سودآورتر می‌شوند و بازار طلا محبوبیت خود را تا حدود زیادی از دست می‌دهد. با توجه عوامل مذکور در خصوص عوامل نوسان طلا در ماه‌های آتی باید منتظر داده‌های تورمی آمریکا در 12 دسامبر و همچنین واکنش مقامات فدرال رزرو به آن بود.

خیز بیت‌کوین برای فتح کانال 42

وضعیت بازار کریپتو در روز‌های اخیر نشان می‌دهد که دارایی‌های این بازار از جمله بیت‌کوین و اتریوم به ترتیب از کانال 41 هزار دلار و 2 هزار و 200 دلار عبور کردند و به بالاترین سطوح خود در سال 2023 رسیدند‌. با رالی صعودی رمزارزها، ارزش بازار کریپتو با رشد 4 درصدی مواجه شد و به 1.62 تریلیون دلار رسید. کارشناسان در خصوص یکه‌تازی دارایی این بازار تاکید کردند که اعتماد معامله‌گران و سرمایه‌گذاران به بازار کریپتو به دلیل انتظارات فدرال رزرو ایالات‌متحده برای کاهش نرخ بهره در سال 2024 و خوش‌بینی در خصوص تصویب صندوق بورسی بیت‌کوین از سوی کمیسیون اوراق بهادار آمریکا سبب شد تا تحلیلگران هم اکنون روی گذر بیت‌کوین از کانال 42 هزار دلاری شرط‌بندی کنند. گفتنی است که این دارایی در ساعت 14 به وقت تهران با قیمت 41 هزار و 976 دلار درحال معامله بود و انتظارات را برای صعود به کانال 42 هزار دلاری افزایش داد.