معاون فناوری‌های نوین معاون داده‌های باز (open data) را یکی از مهم‌ترین حوزه‌های بانکداری دیجیتال معرفی کرد و گفت: رویکرد بانک مرکزی در این حوزه رویکرد توسعه‌ای است و کارشناسان روی مباحث حقوقی و امنیتی توسعه داده‌های باز در صنعت بانکداری در حال بحث و بررسی هستند. محرمیان بانکداری باز (open banking) را دیگر حوزه‌ای دانست که بانک مرکزی قصد ورود در سیاستگذاری آن را دارد و اظهار کرد: سیاستگذاری در این حوزه با تمرکز بر ریسک‌ها به‌گونه‌ای انجام خواهد شد که کمترین ریسک را متوجه بازار و مشتریان کند. او افزود: تا پایان سال۱۴۰۳ مقررات فعالیت در این حوزه به‌صورت نظام‌مند تدوین در اختیار فعالان گذاشته می‌شود. معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با اشاره به اینکه در حوزه پرداخت وضعیت بسیار مطلوبی داریم و از کشورهای پیشرو در این حوزه هستیم، اظهار کرد: در حوزه نظام‌های پرداخت رویکرد بانک مرکزی ارائه و معرفی خدمات نوآورانه به شبکه بانکی و مشتریان است.

محرمیان لندتک‌ها را دیگر حوزه نظارتی بانک مرکزی در بخش فناوری اطلاعات برشمرد و گفت: این حوزه نیازمند تنظیم‌گری است و بانک مرکزی در تعامل با فعالان و سازمان‌های مرتبط با آن به این حوزه ورود خواهد کرد و تنظیم‌گری و سیاستگذاری در حوزه لندتک‌ها از مهم‌ترین برنامه‌های بانک مرکزی به شمار می‌رود و هدف ما بهره‌گیری گسترده از ظرفیت‌های این حوزه در ارائه خدمات در شبکه بانکی است. معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در حوزه اعتبارسنجی افزود: در سال‌های اخیر اعتبارسنجی یکی از اولویت‌های اصلی بانک مرکزی بوده است و با توجه به اشکالات موجود در مدل اعتبارسنجی که بیش از ۶۰ درصد جمعیت را در بر نمی‌گرفت به سمت طراحی مدل جدیدی از اعتبارسنجی حرکت کردیم و با تغییرات ایجادشده سطح پوشش افراد در این مدل به بیش از ۸۷درصد افزایش یافته است.

او افزود: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده هدف ما این است که سطح پوشش این مدل اعتبارسنجی را به ۱۰۰درصد رسانده و هر ایرانی دارای یک نمره اعتبارسنجی در شبکه بانکی باشد. محرمیان سامان‌دهی به بازار رمزارزها را از دیگر دغدغه‌های بانک مرکزی خواند و گفت: با توجه به مقررات‌گذاری انجام‌شده، در حوزه استخراج رمز ارزها هیچ مشکلی وجود ندارد و استخراج رمزارز به بحث ارزآوری در کشور کمک می‌کند. معاون فناوری‌های نوین افزود: در بحث مبادله از طریق رصد دقیق تراکنش‌های رمز ارزی در حال بررسی برای شفاف‌سازی و مقررات‌گذاری در این حوزه هستیم‌‌. محرمیان خاطرنشان کرد: همچنین در حوزه پرداخت مانند بسیاری از کشورهای دنیا پرداخت از طریق رمز ارزها را به رسمیت نمی‌شناسیم.

همایش ملی تحول دیجیتالی در صنعت بانکداری با هدف ارائه مفاهیم و دانش‌های مبتنی بر فناوری‌های نوین در صنعت بانکداری، کمک به بهبود و تسریع فعالیت‌های دیجیتالی شدن در بانک‌ها، ارائه مدل‌ها و تجربه‌های برتر دیجیتالی شدن بانک‌ها در سطح ملی و بین‌المللی۳۱ مردادماه با حضور فعالان و صاحب‌نظران این حوزه برگزار شد.