سیداحسان خاندوزی در جلسه وبیناری با مدیران کل امور اقتصادی و دارایی استان‌های وزارت اقتصاد، با اشاره به انتصابات قاعده‌‌مند در استان‌ها افزود: امیدوارم این نوسازی در سطح مدیران کل استان‌ها با همین منطق تخصص و تعهد و شعار تحولی که دولت سیزدهم در سرلوحه برنامه‌های خود قرار داده، پیش برود و سرعت پیشبرد امور، نسبت به سال گذشته افزایش بیابد. او گفت: امسال متعهد هستیم که مبتنی بر یک نقشه راه، ادامه فعالیت بدهیم؛ یعنی همکاری ما، حول برنامه راهبردی وزارتخانه تداوم خواهد یافت و باید تا پایان فروردین‌ماه، برش استانی خود را تهیه و به ستاد ارائه دهید. وزیر اقتصاد تصریح کرد: آنچه وجه تمایز محسوب می‌‌شود و به عنوان شاقول و تراز مدیریت و هنر مدیریتی می‌‌شناسیم، تمرکز بر برخی محورهای ویژه و عملکردهای جدید و تحولی است که امیدوارم دوستان آنها را جدی بگیرند؛ زیرا در پایان هر فصل، عملکرد تمام ۳۱ استان خود را بر پایه همان شاخص‌‌ها مورد ارزیابی قرار خواهیم داد. او از مدیران کل امور اقتصادی و دارایی استان‌ها خواست برنامه راهبردی ۱۴۰۱ را به عنوان دستورالعمل مورد توافق و اجماع در سطح کل وزارتخانه و مصداق آن چیزی در نظر بگیرند که قرار است عملکرد آنها بر مبنای دوری و نزدیکی با آن سنجیده شود.

وزیر اقتصاد با تاکید بر پرهیز مدیران استانی از تعصبات قومی، منطقه‌‌ای، دستگاهی و سیاسی از آنان خواست به نحوی جریان درآمد و هزینه‌های استان را جهت‌گیری و تنظیم کنند که خروجی آن، افزایش تولید، اشتغال، رفاه و درآمد استان و منطقه باشد. او در ادامه تسهیل صدور مجوزها را پروژه شماره یک وزارت اقتصاد خواند که توانست همکاری بخش بسیار زیادی از دستگاه‌ها را جلب کند. خاندوزی این پروژه را شروع یک تحول مهم خواند و گفت: ما در میانه این راه هستیم و شما باید تلاش کنید در استان خودتان چراغ تسهیل مجوز‌ها را روشن نگاه دارید؛ چراکه این یکی از اولویت‌‌های اصلی ما در سال۱۴۰۱ است. او تصریح کرد: معتقدم مدیران کل اقتصادی استان‌ها باید نقش مدعی‌‌العموم فعالان اقتصادی استان خود را ایفا کنند و آنجا که حق فعال اقتصادی در هر رشته‌‌ای زیر پا گذاشته می‌‌شود، مدافع او باشند. وزیر اقتصاد دفاع از حقوق فعالان اقتصادی در استان را حرکتی امیدبخش و تحرک‌آفرین خواند و تاکید کرد: حرکت در این مسیر باید به‌گونه‌‌ای باشد یک پیام و صدای یکپارچه به جامعه منتقل شود و هر جایی که مدیران کل استانی احساس کردند نیاز است که از اهرم‌‌های دیگری برای دفاع از حقوق فعالان اقتصادی استفاده کنند؛ به ما منتقل کنند تا اگر نیاز به گفت‌وگو و رایزنی با سایر دستگاه‌ها و نهاد‌‌ها وجود دارد، انجام دهیم.

مولد‌سازی اموال دولت

او با اشاره به موضوع مولد‌سازی اموال دولت به‌عنوان معضلی جدی و دردی کهنه اظهار کرد: هر چند در نیمه دوم سال۱۴۰۰ و اصولا کل سال گذشته در مقایسه با سال۱۳۹۹ با فاصله خوبی شاهد افزایش فروش اموال مازاد بودیم، اما این اصلا با هدف‌گذاری ما تناسب نداشت؛ ‌گرچه باید پذیرفت که بخشی از این موضوع اصلا در حوزه اختیارات ما و شما نیست. خاندوزی افزود: برای حل این مشکل، پیش‌نویسی آماده کرده‌‌ایم که در ستاد اقتصادی دولت مطرح شد. همچنین با روسای دو قوه مقننه و قضائیه هم جلسات مستقلی برگزار کرده‌‌ایم برای اینکه بتوانیم با اختیارات بیشتری در موضوع مولد‌سازی و فروش اموال مازاد ورود کنیم. او با اشاره به بازگشت درآمدهای ناشی از مولد‌سازی اموال به خود استان‌ها برای استفاده در پروژه‌های عمرانی، ابراز امیدواری کرد، انگیزه‌های استانی هم برای تسریع در فروش اموال مازاد به‌کار بیاید. وزیر اقتصاد با تاکید بر بُعد نظارتی عملکرد ادارات کل استانی وزارت اقتصاد گفت: ما یک محور جدیدی را در ۶ فروردین ماه ابلاغ کردیم که در ۶ ماه اول امسال به‌طور آزمایشی در هفت استان اجرا خواهد شد و در این استان‌ها، دفاتری برای نظارت بر حوزه پولی و بانکی ایجاد خواهد شد تا ما بتوانیم عملکرد بانک‌‌های دولتی استان را نیز توسط ادارات کل استانی خود رصد و تحلیل کنیم.

وصول معوقات مالیاتی

او درخصوص وصول درآمدهای استانی نیز گفت: در درجه اول، تمرکز ما بر وصول معوقات مالیاتی است و باید در سال جدید پرونده معوقات مالیاتی از سال ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ و ما قبل آن را ببندیم؛ چون بروز این پدیده و ماندگاری آن، علاوه بر دامن زدن به فساد موجب کاهش درآمد های دولت و نیز زیر سوال بردن اقتدار سازمان امور مالیاتی شده است. خاندوزی با طرح درخواست از مدیران کل استانی وزارت اقتصاد برای استفاده از اختیارات تفویض شده به خود در زمینه استمهال و تقسیط مالیات تولیدکنندگان برای حمایت از آنها گفت: باید نهایت دقت را به خرج دهیم تا فقط تعداد معدودی از تولیدکنندگان واقعی در استان‌ها از این امکان بهره‌‌مند شوند. او با انتقاد از عدم استفاده صحیح از اطلاعات مالی و بانکی در سطح استان‌ها برای شناسایی فراریان مالیاتی گفت: از رئیس سازمان امور مالیاتی خواسته‌‌ام که دسترسی‌‌های بیشتری به ادارات کل استانی بدهند تا شما بهتر بتوانید با تحلیل داده‌ها فراریان مالیاتی و مودیان جدید را شناسایی کنید. وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت تلاش در راستای تحقق شعار «سال تولید، دانش‌‌بنیان و اشتغال‌‌آفرین» تصریح کرد: اهداف ذکرشده در این شعار، اگر از کانال برنامه‌ها و اراده شما و مدیران کل همتراز عبور نکند، قابلیت تحقق نخواهد داشت و این امر، خود می‌‌تواند موجب یأس اجتماعی نیز شود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند