به گزارش راشاتودی، میزان ذخیره‌سازی طلا در حساب ذخیره ارزی و خارجی بانک‌‌های مرکزی کشورهای جهان طی ماه‌ها و سال‌های گذشته همواره روندی افزایشی داشته و حالا به بالاترین میزان ۳۱ سال گذشته رسیده است.

بنا به اعلام شورای جهانی طلا بانک‌‌های مرکزی کشورهای جهان طی ۱۰ سال گذشته در مجموع ۴۵۰۰ تن طلا به ذخایر خود اضافه کرده و مجموعه ذخایر طلای بانک‌‌های مرکزی کشورهای جهان به ۳۶ هزار تن رسیده است.

این رقم نسبت به ۱۰ سال پیش ۱۵ درصد و از سال ۱۹۹۰ تا کنون بیشترین میزان به شمار می‌‌رود. نکته حائز اهمیت آنکه در حالی سهم طلا از حساب ذخیره خارجی کشورها افزایش یافته که به صورت همزمان سهم دلار در حساب ذخیره ارزی و خارجی کشورها نسبت به ۱۰ سال پیش به‌شدت کاهش یافته است.

 در سال ۲۰۲۰ سهم دلار از حساب ذخیره ارزی کشورها به کمترین میزان در ۲۵ سال گذشته رسید. کارشناسان بر این باورند که بانک‌‌های مرکزی کشورهای جهان در حال ادامه دادن به سیاست خود در ذخیره کردن طلا به جای دلار هستند که این مساله نشان‌دهنده نگرانی‌‌های فزاینده جهانی نسبت به سیاست‌های پولی مرتبط با دلار است. در ۹ ماه نخست سال ۲۰۲۱ تایلند ۹۰ تن، هند ۷۰ تن و برزیل هم ۶۰ تن طلا خریداری کرده‌اند.

به‌طور کلی از سال ۲۰۰۸ به بعد و وقوع بحران بزرگ اقتصادی در جهان بانک‌‌های مرکزی کشورها و موسسات عمومی روند افزایش ذخایر طلای خود را آغاز کرده و این مساله موجب شده شاهد فاصله گرفتن آنها از اوراق بدهی دولتی آمریکا باشیم و همین مساله به کاهش ارزش دارایی‌‌های دلاری منجر شده است.

بر اساس گزارش روزنامه نیکی ژاپن، ایتسائو تویوشیما، کارشناس بازار طلا معتقد است که اعتماد جهانی به دلار و دارایی‌‌های دلاری به‌شدت کاهش یافته است. طلا سال ۲۰۲۱ را با قیمت بالای ۱۸۰۰ دلار به پایان رساند.

 

5 نفر این پست را پسندیده اند