این سخنان در حالی گفته شده که گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد تعداد معاملات مربوط به ارزهای دیجیتال در ترکیه از مرز یک میلیون تراکنش عبور کرده است. به گزارش coinchapter ارزش واحد پولی ترکیه در مقایسه با سپتامبر تقریبا ۴۰ درصد کاهش یافته است و مردم برای حفظ سرمایه خود و مقابله با تبعات تورم به خرید ارزهای دیجیتال روی آورده‌‌اند.

  اردوغان گفت: شهروندان باید به لیر ترکیه اعتماد کنند

رئیس‌جمهور ترکیه گفت: اقدامات اخیر بانک مرکزی ترکیه و مدل جدید اقتصادی ترکیه منجر به کاهش تورم خواهد شد.

به گزارش تحلیل بازار از آناتولی، رجب طیب اردوغان گفت: از زمان اعلام برنامه جدید اقتصادی کشور، سپرده‌های بانکی ترکیه با ارز لیر محلی تا روز جمعه، ۸/ ۲۳ میلیارد لیر ترکیه (۲/ ۲ میلیارد دلار) افزایش یافته و این میزان همچنان در حال رشد است. این تحولات نشان داد که همه شهروندان ترکیه باید به لیر اعتماد کنند و در مورد اقدام جدیدی که روز دوشنبه اعلام شد، ترکیه به سپرده‌‌گذاران لیر بابت نوسان‌‌های ارز خارجی غرامت می‌دهد و در عین حال شهروندان را تشویق می‌‌کند تا به دارایی‌‌های مبتنی بر لیر ترکیه روی آورند.  اردوغان درباره سپرده‌های جدید لیر ترکیه، گفت: شهروندان ترکیه دو ضمانت دارند، یکی از بانک مرکزی ترکیه و دیگری از خزانه‌‌داری. اردوغان تاکید کرد: ابزار جدید برای تضمین ثبات مالی ایجاد شده است و این ابزار مغایر با قانون اساسی نیست. او با اشاره به پایان نوسان‌‌های اخیر ارزش لیر گفت: نرخ ارز در مدت زمان بسیار کوتاهی تثبیت خواهد شد. اردوغان تاکید کرد که قدرت لیر ترکیه از زیرساخت‌‌های اقتصادی، ظرفیت تولید و بخش مالی قوی آن ناشی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اقدامات اخیر بانک مرکزی و الگوی جدید اقتصادی به برداشت‌‌ها و نوسان‌‌های غیرمنطقی قیمتی که با هدف برهم زدن اعتماد سپرده‌گذاران بود، پایان داد. وی افزود: با افرادی که اظهارات سفته‌بازی در مورد نرخ ارز را مطرح می‌کنند برخورد قانونی خواهد شد و سازمان تنظیم مقررات و نظارت بانکی (BDDK) اقدامات لازم را در این خصوص انجام داده است. اردوغان تصریح کرد: هدف ما کاهش نوسان‌‌های نرخ ارز برای سرمایه‌گذاران، صنعتگران و سپرده‌گذاران و تقویت ارزش لیر ترکیه است.

 

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند