Untitled-2

به گفته فعالان، در ساعات پایانی روز چهارشنبه اعلام شد که قرار است مذاکرات هسته‌ای طی یک ماه آینده آغاز شود و زمان دقیق شروع آن در هفته جاری اعلام خواهد شد. از نظر فعالان، این خبر موجب شد از ابتدای روز پنج‌شنبه میزان فروش‌ها در بازار ارز افزایش پیدا کند و قیمت دلار در جهت کاهشی قرار بگیرد. البته با وجود کاهش روز آخر هفته، دلار توانست در نخستین هفته آبان ماه نیم درصد رشد را به ثبت رساند.

در واکنش به کاهش قیمت دلار، سکه امامی در مسیر نزولی قرار گرفت و به زیر محدوده 11 میلیون و 900 هزار تومان رفت. ساعت 4بعدازظهر روز پنج‌شنبه فلز گران‌بهای داخلی در محدوده 11 میلیون و 860 هزار تومان قرار گرفت که 70 هزار تومان کمتر از روز چهارشنبه بود. سکه نیز با وجود کاهش انتهای هفته، در 6 روز ابتدایی آبان ماه 3 دهم درصد رشد قیمت را به ثبت رساند.

  تحول جدید در بازار ارز

چهارشنبه عصر، علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران از یک تحول تازه رونمایی کرد. وی بعد از ملاقات با انریکه مورا در بروکسل در حساب توییتری خود نوشت، توافق کردیم‌ پیش‌ از پایان ماه نوامبر مذاکرات را شروع کنیم و تاریخ دقیق هفته بعد اعلام خواهد شد. این صحبت‌ها از آن جهت اهمیت داشت که بالاخره تاریخ تقریبی برای شروع مذاکرات مشخص شد. با انتشار این خبر، میزان خریدها در بازار پشت خطی به شکل قابل توجهی کاهش یافت و فروشندگان دست بالا را به دست آوردند.

نتیجه افزایش فروش‌ها در ابتدای روز پنج‌شنبه مشخص شد، ‌جایی که دلار به سرعت به سوی سطح 27 هزار و 500 تومانی قدم برداشت. برخی فعالان اعتقاد دارند در صورتی که روند انتهای هفته ادامه پیدا کند، امروز اسکناس آمریکایی به زیر سطح 27 هزار و 500 تومان خواهد رفت.

دلار در 70 روز اخیر نوسان زیر خط 26 هزار و 900 تومان را تجربه نکرده است و در صورت شکست محدوده 27 هزار و500 تومانی، حمایت بعدی اسکناس آمریکایی در دامنه 26 هزار و 800 تا 27 هزار و 100 تومان خواهد بود. در واقع در دامنه یاد شده امکان افزایش خریدها وجود دارد. در صورتی که اسکناس آمریکایی دامنه یاد شده را از دست بدهد، فشار فروش در بازار دلار بسیار بیشتر خواهد شد.

با این حال، بخشی از معامله‌گران ارزی باور داشتند که اخبار انتهای هفته از شروع مذاکرات تنها می‌تواند قدرت افزایشی‌های بازار را به صورت موقت کاهش دهد، ‌ولی به اندازه کافی قوی نیست که زمینه‌ساز فروش‌های سنگین در بازار شود. از نگاه آنها برای افت معنادار دلار نیاز است که خبرهای معناداری از لغو تحریم‌ها منتشر شود. البته دسته دیگری باور دارند که در صورت شروع رسمی مذاکرات، ‌دلار نیز به تدریج در جاده کاهشی قرار خواهد گرفت.

این مطلب برایم مفید است
18 نفر این پست را پسندیده اند