یک کارشناس حوزه ارزهای دیجیتال با اشاره به اینکه بیشتر از دو سال است که بحث رمزارزها در کشور ما داغ است و از این مورد به عنوان یکی از راه‌های دور زدن تحریم نیز یاد می‌شود، اظهار کرد: برقراری رمز‌ارز ملی در اقتصاد ایران و راه‌اندازی آزمایشی آن که از سوی رئیس‌کل بانک مرکزی عنوان شده، خبر خوشایندی است که می‌تواند برای فعالان این حوزه و مردم مفید باشد.

مهرداد فرنوش تصریح کرد: اینکه قرار است رمز‌ارز در کشور ما نیز مانند کشورهای دیگر قانون‌گذاری و حد و حدود آن مشخص شود اتفاق خوبی است که باید زودتر از اینها اتفاق می‌افتاد تا هم ریسک سرمایه‌گذاری در این حوزه را برای مردم کاهش دهد و هم برای کسب‌وکارهایی که در این بخش کار می‌کنند روشنگری و شفاف‌سازی کند.

او با بیان اینکه امیدواریم تدوین آیین‌نامه‌ها و قانون‌گذاری مرتبط با رمزارزها زودتر انجام شود تا از بلاتکلیفی خارج شویم، تاکید کرد: ما در کشور به استفاده از یک ارز دیجیتال نیاز داریم که اگر سازوکار آن به صورت قانونی و تحت کنترل بانک مرکزی باشد، مزیت‌های بسیاری را به همراه خواهد داشت.

این کارشناس حوزه ارزهای دیجیتال ادامه داد: یکی از مزیت‌ها این است که می‌توانیم با پشتوانه ریال در هر جای دنیا به صورت امن مانند یک کیف پول کار مالی انجام دهیم و نقل و انتقالات مالی حتی در پرداخت‌های خرد داشته باشیم.

فرنوش اظهار کرد: این امر نه تنها برای عموم مردم و فعالان اقتصادی مثبت ارزیابی می‌شود، بلکه برای نظارت نهادهای حاکمیتی نیز مفید است.

به عنوان نمونه شرکت‌های دانش‌بنیان صادراتی برای دریافت ارز حاصل از صادرات خود با سختی‌هایی مواجه هستند که متحمل پرداخت کارمزدهای بسیار بالا هستند. این در حالی است که اگر رمز ارز ملی تحت کنترل بانک مرکزی انجام شود، به بسیاری از روش‌های پرداخت به ویژه پرداخت‌های بین‌المللی کمک خواهد کرد.

به گفته او، استفاده از رمز‌ارز ملی هم اعتماد را به مردم و فعالان این حوزه برمی‌گرداند و هم به بانک مرکزی کمک می‌کند، چرا که شفافیت مالی و امنیت تراکنش‌ها را تضمین می‌کند. فعالیت‌های حوزه رمز‌ارز اگر زیرنظر قانون‌گذار انجام گیرد، در مبارزه با پول‌شویی و رصد و مانیتور استفاده از این رمزارز در حوزه‌های ممنوعه کمک خوبی خواهد داشت.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند