به گزارش ارز دیجیتال، اتریوم می‌تواند در ماه‌های آینده قیمت خود را دو برابر کند و این پتانسیل صعودی به لطف تلاقی شاخص‌های حمایتی تکنیکال و فاندامنتال به وجود آمده است.

قیمت اتریوم روز جمعه بیش از ۹ درصد افزایش یافت و برای نخستین بار در ۱۰ روز گذشته توانست خود را به نزدیکی ۳۳۳۰ دلار برساند. این حرکت صعودی هم‌زمان با جهش قیمت دیگر ارزهای مطرح بازار، از جمله بیت‌کوین شکل‌ گرفت. در جمعه‌ای که گذشت بیت‌کوین رشدی ۵/ ۹ درصدی را تجربه کرد و توانست برای نخستین بار در ۱۰ روز گذشته از ۴۸ هزار دلار عبور کند.

 همبستگی اتریوم و بیت‌کوین در برابر تورم آمریکا

جهش روز جمعه بازار ارزهای دیجیتال در حالی اتفاق افتاد که وزارت بازرگانی ایالات متحده گزارشی را درباره «هزینه‌های مصرف‌کننده» منتشر کرد. هزینه‌های مصرف‌کننده به طور کلی به مبلغ تمام‌شده‌ای اشاره دارد که افراد و خانوارها برای استفاده از کالا و خدمات می‌پردازند.

این گزارش نشان می‌دهد شاخص هزینه مصرف شخصی (PCE)‌ که از آن با عنوان معیار ترجیحی بانک مرکزی آمریکا برای نرخ تورم یاد می‌شود، در ماه اوت (مرداد) رشدی ۳/ ۰ درصدی داشته و در مقایسه با سال گذشته ۶/ ۳ درصد افزایش یافته است. با توجه به این داده‌ها می‌توان گفت که نرخ تورم محوری آمریکا به بالاترین سطح خود در ۳۰ سال گذشته رسیده است.

معامله‌گران کوتاه‌مدت تمایل دارند بیت‌کوین را به عنوان سپری در برابر تورم معرفی کنند و این موضوع واکنش بازار بیت‌کوین به افزایش هزینه‌های مصرف‌کننده در آمریکا را توجیه می‌کند.‌داده‌های وب‌سایت کریپتو واچ (CryptoWatch) نشان می‌دهد که همبستگی بین عملکرد قیمتی اتریوم و بیت‌کوین در ۳۰ روز گذشته ۸۹ درصد بوده است و این یعنی اتریوم تقریبا پابه‌پای بیت‌کوین پیش‌ رفته است.

دانشگاه میشیگان‌ بین ۲۵ اوت (۳ شهریور) تا ۲۷ سپتامبر (۵ مهر) نظرسنجی‌ای را برگزار کرد که نشان می‌دهد پیش‌بینی بلندمدت مصرف‌کنندگان آمریکایی برای نرخ تورم به ۳ درصد رسیده است. گفتنی است که این رقم بالاترین نرخ در یک دهه گذشته است.

نتایج این نظرسنجی برخلاف نظرات جروم پاول‌، رئیس بانک مرکزی آمریکا است. او که افزایش نرخ تورم ماهانه را گذرا توصیف کرده است، در نشست اخیر سنا اعلام کرد هزینه‌های مصرف‌کنندگان آمریکایی که اخیرا افزایش یافته، ممکن است حداقل تا سال آینده دست‌نخورده باقی بماند.

در نتیجه می‌توان گفت که افزایش فشار تورم می‌تواند دلیلی برای خریداران باشد تا برای مقابله با تورم در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنند. مایکل سیلور، مدیرعامل مایکرواستراتژی، هم اخیرا به شرکت‌های بزرگ پیشنهاد کرده است که نقدینگی موجود در خزانه خود را به بیت‌کوین تبدیل کنند.

مایکرواستراتژی اکنون حدود ۵/ ۰ درصد از حجم در گردش بیت‌کوین را در اختیار دارد که با در نظر گرفتن قیمت‌های فعلی ارزشی حدود ۶ میلیارد دلار دارد.

  اصل عرضه و تقاضا

به‌روزرسانی شبکه اتریوم در ۵ اوت (۱۴ مرداد) چشم‌اندازی صعودی به بازار این ارز دیجیتال داده و این چشم‌انداز صعودی وابسته به اصل عرضه و تقاضا است.

هاردفورک لندن یک طرح بهبودی جدید را با عنوان «EIP-۱۵۵۹» به شبکه اتریوم اضافه کرده است که در آن بخشی از کارمزدهای شبکه به عنوان کارمزد پایه در نظر گرفته شده و سوزانده می‌شود. داده‌های تازه نشان می‌دهد که تاکنون ۴۱۰,۴۰۴ اتریوم، معادل ۳۲/ ۱ میلیارد دلار، برای همیشه از چرخه شبکه خارج شده است.

اتریوم اکنون در حال آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم برای انتقال سازوکار اجماع خود از اثبات کار به اثبات سهام است. به همین خاطر یک استخر سهام‌گذاری راه‌اندازی کرده است که به کاربران اجازه می‌دهد برای مدت مشخصی ۳۲ واحد اتریوم در قراردادهای هوشمند اثبات سهام قفل کنند و با دریافت پاداش، موجودی اتریوم خود را افزایش دهند.

حجم اتریوم‌های سهام‌گذاری شده در قراردادهای هوشمند نسخه دوم اتریوم تاکنون از حدود ۱۱,۵۰۰ واحد در نوامبر ۲۰۲۰ (آبان ۹۹) به ۸۲/ ۷ میلیون واحد رسیده است. گفته می‌شود که ۸۲/ ۷ میلیون اتریوم سهام‌گذاری‌شده موقتا از چرخه شبکه این ارز دیجیتال خارج شده‌اند.

از طرف‌ دیگر، موجودی اتریوم صرافی‌های ارز دیجیتال به پایین‌ترین سطح تاریخ خود رسیده است. داده‌های وب‌سایت تحلیلی کریپتو کوانت‌ نشان می‌دهد که در حال حاضر تنها ۱/ ۱۸ میلیون اتریوم در صرافی‌ها قرار دارد و این در حالی است که موجودی اتریوم سال گذشته پلت‌فرم‌های معاملاتی ۷۳/ ۲۳ میلیون واحد بوده است.

کاهش موجودی اتریوم صرافی‌های ارز دیجیتال نشان می‌دهد معامله‌گران احتمالا ترجیح می‌دهند به‌جای آنکه اتریوم‌های خود را بفروشند آنها را نزد خود نگه دارند. از آنجا‌ که ممکن است سرمایه‌گذاران جدید در ادامه با کاهش عرضه مواجه شوند، اتریوم این شانس را دارد که ارزشمندتر از گذشته شود.

لارک دیویس‌، تحلیل‌گر مطرح بازار ارزهای دیجیتال، گفته است: با اجرای طرح EIP-۱۵۵۹ عرضه کل اتریوم احتمالا در ۱۲۰ میلیون واحد به اوج خود می‌رسد و در ادامه کمتر و کمتر و کمتر می‌شود. در همین حال تقاضا افزایش می‌یابد و مطمئنا این یعنی [قیمت] بالاتر می‌رود.

 الگوی فنجان و دسته

کاهش عرضه و به‌دنبال آن افزایش تقاضا به عنوان پشتوانه‌ای برای قیمت اتریوم عمل می‌کند. شکل‌گیری الگوی فنجان و دسته در نماهای بلندمدت بازار اتریوم هم نشان از جهش صعودی قیمت دارد.

فنجان و دسته یک الگوی صعودی است که از یک بخش گرد (فنجان) و یک کانال نزولی (دسته) تشکیل شده است. هدف این الگو معمولا به‌اندازه فاصله بین کف و سقف فنجان است، به این معنی که قیمت با خروج از کانال نزولی به اندازه ارتفاع فنجان افزایش می‌یابد.

با توجه به اینکه مقاومت این الگوی در نزدیکی سطح ۴ هزار دلار قرار گرفته است، شکسته‌شدن این سطح می‌تواند قیمت اتریوم را به ۶ هزار دلار برساند که تقریبا دو برابر قیمت فعلی است.

 

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند