ارائه گزارش تفریغ بودجه در پایان شهریورماه و پیش از تدوین لایحه بودجه سال مالی آینده در دولت، یک رکورد به حساب می‌آید که بخشی از اقدامات تحولی دیوان محاسبات در دوره مدیریت فعلی است.

این اقدام که ۴ ماه زودتر از موعد مقرر قانونی اعمال شده است، به دولت و مجلس این امکان را می‌دهد تا ضمن اطلاع بیشتر از نقاط قوت و ضعف بودجه سال گذشته و انحرافات در اجرا، بودجه سال آینده را منضبط‌تر و کارآمدتر تهیه و تصویب کنند که گامی جدی در اصلاح ساختار بودجه محسوب می‌شود.

طبق گزارش ارائه‌شده از تفریغ بودجه سال ۱۳۹۹، بیش از ۴۹درصد دچار عدم رعایت تمام یا بخشی از احکام قانون بودجه شده‌اند و حدود ۶/ ۱۷درصد فاقد عملکرد بوده‌اند و نهایتا حدود ۷/ ۳۲درصد به‌صورت کامل اجرایی شده‌اند.

  ارائه گزارش دو ماهه نظارتی

به گزارش «ایسنا» محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم رونمایی از گزارش تفریغ بودجه سال ۹۹ در دیوان محاسبات، ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و تشکر از ریاست، دادستان، مستشاران و اعضای ستاد مرکزی و استان‌های دیوان محاسبات کشور گفت: اتفاقات خوبی در دیوان افتاده است؛ البته هنوز در میانه راه قرار داریم. هرسال بعد از ارائه لایحه بودجه، گزارش تفریغ بودجه آن در دی ماه ارائه می‌شد؛ اما در حال حاضر که اوایل مهرماه قرار داریم و دولت به تازگی کار تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۱ را آغاز کرده، گزارش تفریغ بودجه سال ۹۹ حاضر بوده و دو هفته دیگر در صحن علنی مجلس قرائت می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه قرار است هر دو ماه یک‌بار گزارش اولیه از نظارت بر بودجه نیز ارائه شود، عنوان کرد: نظارت برخط بر بودجه کمک شایانی به تصمیم‌گیری‌ها می‌کند و امیدواریم تمام امور برخط شود که در راستای رویکرد هوشمندسازی به‌عنوان یکی از ۴ رویکرد مجلس انقلابی است.

  کسری بودجه به معنی دست‌درازی در جیب مردم است

 او تاکید کرد: زمانی که بودجه می‌نویسیم برای زندگی مردم در شهرها و روستاها و همچنین دولت تصمیم‌گیری می‌کنیم و همگی تحت تاثیر سیاست‌های پولی و مالی ما قرار می‌گیرند. رئیس مجلس در همین زمینه افزود: واقعیت تلخ این است که وقتی کسری بودجه داریم در حقیقت این به‌معنای دست در جیب مردم کردن است و در این شرایط در حالی حقوق‌ها را افزایش می‌دهیم که قدرت خرید مردم پایین آمده است.

قالیباف در ادامه اولویت اول مجلس را نظارت بیان کرد و گفت: با تورم قوانین مواجه هستیم. بنابراین باید به نظارت بر اجرای قوانین توجه کنیم و به سمت تنقیح برویم و صرفا در حد نیاز قانون‌گذاری داشته باشیم.

رئیس نهاد قانون‌گذاری کشورمان در ادامه با بیان اینکه فرصتهای خوبی برای ریل‌گذاری و نظارت داریم، اظهار کرد: در این راستا دیوان محاسبات مهم‌ترین نقش نظارتی بر بودجه را دارد و کمیسیون اصل ۹۰ مجلس و سایر کمیسیون‌های تخصصی نیز نظارت جدی بر امور دارند.

همچنین حضور نمایندگان مجلس به‌عنوان عضو ناظر در مجامع و شوراهای استانی و کشوری، خود فرصت خوبی برای نظارت است.

  دیوان محاسبات رکن رکین نظارت‌های مجلس است

او در ادامه بازوی نظارتی دیگر مجلس را اقدامات هیات تطبیق قوانین براساس اصل ۱۳۸ قانون اساسی دانست و افزود: تذکر، سوال، استیضاح و تحقیق و تفحص از دیگر بازوهای نظارتی مجلس هستند که تمام اینها زمانی اثرگذار خواهد بود که همه این ابزارها در هماهنگی با هم کار کنند و اگر پراکنده کاری شود اثری ندارد که در این راستا جلسات حوزه نظارتی را برقرار کرده‌ایم تا تحولی در حوزه نظارت ایجاد کنیم و دیوان محاسبات کشور و گزارش‌های آن نیز رکن رکین نظارت‌های مجلس است.

قالیباف در ادامه با اشاره به جلسات صحن مجلس در ۲ هفته آینده که گزارش تفریغ بودجه ۹۹ در آن ارائه می شود، عنوان کرد: به زمان تدوین برنامه هفتم توسعه کشور نزدیک می‌شویم که تاکید کردیم باید در آن به موارد خاصی همچون ناترازی در صندوق‌ها، معادن و یارانه‌ها اعم از نقدی و غیرنقدی و غیرشفاف توجه شود.

 همچنین اجرای دولت الکترونیک و راه‌اندازی سامانه‌هایی که دولت توسط قانون مکلف به آن شده است و همچنین اصلاح ساختار بودجه باید مدنظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: مجلس جلسات روزهای سه‌شنبه خود را به بررسی‌های نظارتی اختصاص داده است و گزارش‌ها شفاف و روشن بیان می‌شود تا نمایندگانی که قرار است عضو کمیسیون تلفیق شوند، اطلاعات دقیق داشته باشند.

  تقدیر رئیس مجلس از راه‌اندازی سامانه ارتباطات مردمی ۱۹۸ دیوان محاسبات کشور

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به راه‌اندازی سامانه ارتباطات مردمی ۱۹۸ دیوان محاسبات که می‌تواند در آینده هوشمندتر، کاربردی‌تر و اثرگذارتر ادامه دهد، خاطرنشان کرد: در عین آنکه در دیوان محاسبات به حسابرسی می‌پردازیم، باید به بعد عملکردی هم بپردازیم، بنابراین باید گزارش‌های حسابرسی و عملکردی دقیق با بیان اشکالات در زمینه قانون‌گذاری و بودجه‌ریزی در صحن مجلس بررسی شود.

در پایان این مراسم از گزارش تفریغ بودجه ۹۹ توسط محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی رونمایی شد. در این مراسم حاجی‌بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی، خدابخشی، میرتاج‌الدینی و مفتح از دیگر نمایندگان مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند