کمی بعد، یونی سوآپ لبز به وال‌استریت ژورنال گفت که این شرکت متعهد است که در راستای قوانین حاکم بر این صنعت فعالیت کند و حاضر است که در صورت اعلام چنین نهادهایی، اطلاعات لازم را در اختیار آنها قرار دهد.  به‌گفته برخی، اقدامات اخیر کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا و همچنین صحبت‌های این نهاد درباره امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای‌(DeFi) به‌معنای ورود این نهاد به این بخش است. آنها می‌گویند عصری تازه در بحث برخوردهای قانونی در راه است.

  داستان از چه قرار است؟

گابریل شاپیرو، مدیر ارشد بخش حقوقی شرکت دلفی لبز در اظهارنظری با بیان اینکه منتظر شکسته‌شدن سد برخورد قانونی با حوزه بود، گفت: وکلای این حوزه یک ماه است که [از شرایط] آگاه‌اند و خودشان را برای نحوه برخورد با نامه‌های کمیسیون بورس آمریکا و درخواست‌هایی که از سوی مراجع قانون‌گذار می‌آمد و رفته‌رفته بیشتر می‌شد، آماده کرده‌اند. این اتفاق علنی‌تر از قبل شده است.  وال‌استریت ژورنال می‌گوید علاوه بر یونی سوآپ، بخش اجرائیات کمیسیون بورس آمریکا چندی پیش چندین نامه‌ به استارت‌آپ‌های دیگر ارسال کرده بود تا فعالیت ارائه‌دهندگان خدمات اعطای وام را مورد بررسی قرار دهد.  سارا برینان، از وکلای حوزه ارزهای دیجیتال در شرکت هارتر سیکرست و امری، می‌گوید اتفاقات اخیر ممکن است نشان‌دهنده فضای تازه برخورد گسترده از سوی کمیسیون بورس آمریکا باشد. او در این باره می‌گوید: احساسم به من می‌گوید که این [اتفاقات] بخشی از پاک‌سازی گسترده‌تری است؛ شبیه به چیزی که سال ۲۰۱۸ در ارتباط با عرضه‌های اولیه سکه (ICO) رخ داد.

  گستردگی حوزه دیفای

قانون‌گذاران هنوز آن طور که باید متوجه اهمیت دیفای نشده‌اند و برنامه‌های جامعی هم برای قانون‌گذاری صرافی‌های غیرمتمرکز ندارند.  هستر پیرس از اعضای کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، سال گذشته گفت که انتظار دارد حوزه دیفای به یک «چالش» برای قانون‌گذاران بدل شود. با این حال به‌گفته وی، مشخص نیست که این حوزه آن قدر بزرگ باشد که بتواند نظر آنها را جلب کند یا نه. او در آن زمان گفت: [دیفای] حوزه بزرگی است ولی همچنان همه چیز نسبی است؛ از همین رو اگر هم بزرگ‌تر شود، باید دید که آیا توجه قانون‌گذاران را جلب می‌کند یا نه. نمی‌توان گفت که در حال حاضر توجهی به آن نمی‌شود.  او این صحبت‌ها را سپتامبر گذشته‌(شهریور ۹۹) و زمانی که حجم معاملات صرافی‌های غیرمتمرکز رکورد ۳۰ میلیارد دلاری را ثبت کرد، انجام داد. ماه مه (خرداد)، حجم معاملات صرافی‌های غیرمتمرکز به ۱۶۳ میلیارد دلار رسید. با تکیه بر این آمارها می‌توان گفت که دیفای بزرگ‌تر شده و یونی سوآپ هم به عنوان بزرگ‌ترین نام در این صنعت فعالیت می‌کند.

  نشانه‌ها

با رشد روزافزون دیفای، گری گنسلر هم به عنوان رئیس کمیسیون بورس آمریکا انتخاب شد. با توجه به سوابق گنسلر در حوزه بلاک‌چین در دانشگاه ام‌آی‌تی، می‌توان او را یک قانون‌گذار، با اطلاعات وسیع‌تر در بحث ارزهای دیجیتال به حساب آورد. این موضوع شاید به معنای آن باشد که رویکرد کمیسیون بورس آمریکا سیستماتیک‌تر باشد یا اینکه او می‌داند از کجا باید کارش در امر حفاظت از سرمایه‌گذاران را شروع کند.

او پیش‌تر اشاره کرده بود که دیفای ممکن است جزو اولویت‌های اصلی او باشد. اوایل ماه گذشته، او در مجمع آسپن سکیوریتی (Aspen Security)، گفت که جای حفاظت از سرمایه‌گذاران در حوزه ارزهای دیجیتال خالی است. به‌گفته وی این فضا پر از هرج و مرج است. صرافی‌های ارزهای دیجیتال، چه متمرکز و چه غیرمتمرکز، هدف اصلی صحبت‌های او بودند. به‌گفته وی، چنین کسب‌وکارهایی می‌توانند در صورتی که توکن‌ها اوراق بهادار باشند، قوانین این حوزه را بپذیرند.

چندی پیش کمیسیون بورس آمریکا از اولین توافق قانونی خود در حوزه دیفای با شرکت مانی مارکت و دو تن از گردانندگان آنها، گرگوری کوگ و درک آکری خبر داد. گنسلر چند روز پس از این توافق در مصاحبه‌ای با وال‌استریت ژورنال گفت که پروژه‌های دیفایی را که به مشترکان خود توکن‌های ارزشمند در قالب پاداش اهدا می‌کنند، همچنان می‌توان قانون‌گذاری کرد؛ چراکه آنها توسط چند توسعه‌دهنده اصلی اداره می‌شوند.

برینان می‌گوید باید صحبت‌های گنسلر را جدی گرفت. به‌گفته وی، آغاز تحقیقات کمیسیون بورس آمریکا از یونی سوآپ نشان می‌دهد که او عزمش را برای برخورد با کسب‌وکارهای دیفای جزم کرده است. او در ادامه افزود: بر اساس اطلاعیه‌های رسمی، مخصوصا آنهایی که گنسلر پیش از مجمع آسپن مطرح کرد، فکر می‌کنم که این اتفاق [تحقیق از یونی سوآپ] مساله مهمی است. هم در بحث برخورد و هم در بحث رسیدن به منابع تحقیقاتی باید انتظار قانون‌گذاری سخت‌گیر از کمیسیون بورسِ تحت رهبری گنسلر داشت.

  تازه اول راه است

جیک شروینسکی، مسوول ارشد حقوقی کامپاند در توییتی نوشت: تحقیقات به‌معنای اتهام نیست، بلکه تنها به این معناست که کمیسیون بورس آمریکا چطور اطلاعات جمع می‌کند. تحقیقات فعلی از یونی سوآپ تنها شامل درخواست از توسعه‌دهندگان برای ارائه داوطلبانه اطلاعات است. هنوز هیچ احضاریه‌ای صادر نشده است. به‌رغم اینکه این تحقیقات از سوی دایره اجرایی کمیسیون بورس آمریکا مطرح شده، نمی‌توان آن را یک اقدام اجرایی برای برخورد دانست. شروینسکی در توییت خود عنوان می‌کند: [هنوز] این مسائل نباید باعث نگرانی افراد شود.  شاپیرو معتقد است که هر گونه اقدام مدت زمانی زیادی به طول خواهد انجامید. درخواست اطلاعات یعنی صحبت در مورد چگونگی عملکرد این حوزه پیش از مطرح‌شدن مباحثی نظیر اقدامات غیرقانونی یا حتی توافق در چنین مواردی.  اگر کمیسیون بورس آمریکا بخواهد اقدامات اجرایی را در پیش بگیرد، صحبت درباره توافق‌های احتمالی زمان زیادی طول خواهد کشید. این یعنی ممکن است ماه‌ها تا رسیدن به چنین توافقی زمان لازم باشد.

 

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند