بانک مرکزی روسیه در گزارش خود گفته است که بر اثر بروز این وضعیت، سال ۲۰۲۳ با آغاز فروش گسترده دارایی‌های مالی دارای ریسک در بازارهای مالی و متشنج شدن وضع بازارهای مالی کشورهای دارای بدهی‌های بزرگ شروع می‌شود.

در این گزارش پیش‌بینی شده است که فعالیت‌های مالی در عرصه جهانی در سال آینده به‌شدت کاهش می‌یابد و این مساله باعث کاهش تقاضا برای خرید نفت و سقوط قیمت آن در بازار جهانی نفت تا بشکه‌ای ۴۰ دلار خواهد شد. بر اساس این پیش بینی قیمت نفت در بازار جهانی در سال ۲۰۲۴ شروع به افزایش خواهد کرد و به بشکه‌ای ۴۵ دلار خواهد رسید.

بانک مرکزی روسیه همچنین پیش بینی کرده است که به خاطر وضعیت پیش آمده بر اثر همه‌گیری کرونا در روسیه، رشد تولید ناخالص ملی این کشور در سال ۲۰۲۲ نزدیک به صفر خواهد بود و در سال ۲۰۲۳ آهنگ رشد تولید ناخالص ملی روسیه سرعت می‌گیرد و به ۵/ ۳ تا ۵/ ۴ درصد خواهد رسید. کمیته آمار دولتی روسیه به تازگی اعلام کرد که تولید ناخالص ملی این کشور در نیمه نخست سال جاری میلادی در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته ۸/ ۴ درصد رشد کرد.

بحران مالی جهانی سال ۲۰۰۸ با حاد شدن بحران مسکن در آمریکا آغاز شد که در نهایت منجر به بدهکاری مردم به سیستم بانکی شد؛ به طوری که خانه‌های این افراد که به عنوان ضمانت در نظر گرفته شده بود، به نقدینگی تبدیل نمی‌شد.کل میزان وام داده شده در آمریکا ۱۲ تریلیون دلار بوده است. این بحران منجر به ورشکستگی چند بانک و موسسه مالی بزرگ آمریکایی شد و در مجموع ۳/ ۱ هزار میلیارد دلار خسارت به بار آورد.

در حال حاضر نیز اقتصاد آمریکا با مشکلات عدیده‌ای مواجه‌ است و بازار و موسسات مالی این کشور تحت فشار زیادی قرار دارند. بدهی دولتی آمریکا به بیش از ۲۳ هزار میلیارد دلار رسیدهاست و این شاخص همچنان افزایش می‌یابد.«الکسی پوشکوف» سیاستمدار و سناتور روسیه اعلام کرد: آمریکا با بحران اقتصادی بزرگی مواجه خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند