به گواه کارشناسان و تجارب گذشته، رشد حق بیمه تولیدی بازار در دوره‌های زمانی کمتر از ۹ ماه با تغییرات زیادی همراه بوده و پس از آن، رشد بازار بیمه به میزان سالانه خود نزدیک خواهد شد. در این بازه زمانی چهارماهه، نسبت خسارت بازار با ۹/ ۱ واحد کاهش در مقایسه با ۴ ماه نخست سال گذشته به ۶/ ۴۶درصد رسیده که در محاسبه این نسبت، مبالغ خسارت‌های معوق، ذخایر حق‌بیمه، کارمزد شبکه فروش و هزینه‌های اداری- عمومی شرکت‌های بیمه در نظر گرفته نمی‌شود. با این وجود بررسی آمار عملکرد شرکت‌ها و رشته‌های بیمه از حیث «نسبت خسارت» در این مدت چهارماهه نمی‌تواند ارزیابی مطلوبی از عملکرد آنها را در دسترس قرار دهد و دستاوردهای واقعی آنها را نشان بدهد. بر اساس این گزارش، رشته‌‌های کشتی با ۷۳۴درصد، درمان با ۴/ ۹۵درصد و بدنه اتومبیل با ۹/ ۵۶درصد نسبت خسارتی بالاتر از بازار را به خود اختصاص داده‌اند. سهم بخش غیردولتی از حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی صنعت بیمه، به ترتیب حدود ۶۹ و ۷۵درصد بوده است. این گزارش می‌افزاید سهم سه رشته بیمه شخص‌ثالث و مازاد، درمان و زندگی به ترتیب ۶/ ۳۵، ۹/ ۱۷و ۸/ ۱۵درصد از پرتفوی حق بیمه تولیدی در بازار به شمار می‌رود که البته سهم شرکت‌ها و رشته‌های بیمه در دوره‌های زمانی کمتر از یک سال معمولا با تغییرات زیادی همراه است. در این مدت حدود ۷/ ۲۰ میلیون بیمه‌نامه صادر و ۲/ ۱۵میلیون فقره خسارت پرداخت شده است و تعداد بیمه‌نامه‌های صادره و تعداد موارد خسارت پرداختی نسبت به چهار ماه اول سال قبل، به ترتیب ۷/ ۴ و ۹/ ۱۹درصد رشد داشتهاست.

بر اساس همین گزارش، رشد ۷/ ۴درصدی تعداد بیمه‌نامه صادره به واسطه رشد این تعداد در اکثر رشته‌های بیمه بین ۲/ ۴ تا ۲۰۰درصد بوده که در مجموع با سهم ۷/ ۳۳ در بازار بیمه با کاهش در تعداد بیمه‌نامه‌های صادره رو‌به‌رو شده‌اند.

گزارش چهارماه نخست سال جاری بر این نکته تاکید دارد که عملکرد صنعت بیمه در رشته‌های زندگی، آتش سوزی، بدنه اتومبیل، حوادث و حوادث راننده در رشد تعداد بیمه‌نامه‌های بازار به‌طور ویژه تاثیر بیشتری دارد، به‌نحوی‌که تعداد بیمه‌نامه‌های صادره آنها در مجموع با ۹/ ۶۰درصد سهم از کل، در مقایسه با چهار ماه نخست سال گذشته به ترتیب ۱۸، ۸/ ۲۰، ۲/ ۴، ۶/ ۶ و ۹/ ۰ درصد رشد داشته است.

شایان ذکر است که رشد ۹/ ۱۹ درصدی تعداد موارد خسارت پرداختی بازار، بیشتر به دلیل رشد ۲/ ۱۲ درصدی این تعداد در بیمه درمان با سهم عمده ۱/ ۹۴ درصد از تعداد خسارت های پرداختی بازار بیمه بوده‌است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند