به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، مجمع جهانی اقتصاد، در گزارش اخیر خود، فهرستی از ۱۰ شغل جدید که پس از همه‌گیری کووید-۱۹ از رشد نسبتا قابل‌توجهی برخوردار خواهند بود، منتشر کرده است. ۱۰ شغل بیان شده در این گزارش عبارتند از:

تسهیلگر کار از خانه: پیش از سال ۲۰۲۰، کمتر از ۵ درصد شرکت‌ها سیاست‌های دورکاری داشتند، اما اکنون با توجه به اینکه انتظار می‌رود پس از همه‌گیری نیز دورکاری همچنان عادی باقی بماند، شرکت‌ها به‌دنبال آن هستند که آموخته‌هایی را به‌کار گیرند تا تجربه کار از منزل را بهینه کنند، از این رو تسهیلگران کار از خانه، دیگر یک فانتزی از مشاغل آینده نیستند و تبدیل به مشاغل فعلی شده‌اند.

مشاور تناسب اندام: افراد طی چند ماه قرنطینه ناشی از همه‌گیری، دچار اضافه وزن شده‌اند. برای اصلاح این وضعیت، رویکردهای پیش‌بینی‌کننده و پیشگیرانه مشاوره تناسب اندام، همراه با ابزارهای پوشاک دیجیتال، مانند ساعت‌های اپل و داشبورد FitBit، برای حفظ تناسب اندام به کار گرفته می‌شوند. آمار‌ها نشان می‌دهد که این شغل طی فصل نخست ۲۰۲۱ با رشد ۷/ ۲۸ درصدی همراه شده است.

مدیر طراحی منازل هوشمند: یک درس پایدار که بسیاری از افراد از شیوع ویروس آموختند این بوده که منزل آنها، مانند قلعه برای آنهاست. با توجه به ساخت منازل، یا مقاوم‌سازی آنها با فضای اختصاصی دفتر کار در خانه که مجهز به روترها (routers) در مکان مناسب، عایق صوتی، ورودی‌های جداگانه صدامحور و اسکرین‌های دیواری گوریلاگلس هستند، افزایش مشاغل مدیران طراحی منازل هوشمند سرعت بیشتری خواهد داشت.

مشاور واقعیت گسترده (XR): با توجه به اینکه کارکردن از راه دور مبتنی بر ابزار زوم (Zoom) است بدون شک جای خود را به قلمروهای سه بعدی فضای مجازی می‌دهد، مشاوران واقعیت گسترده (XR) یا متخصصان فنی و مهندسان نرم‌افزار همکاری خواهند کرد. همکاری‌های کاری و آموزشی منجر به عرضه گسترده واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) برای آموزش در حین کار نیروی کار (با استفاده از پلت‌فرم‌هایی مانند) یا دوره‌های کارآموزی (مانند Mursion) برای افزایش بهره‌وری نیروی کار می‌شود.

معماری محیط کار: همه چیز از غربالگری بهداشتی گرفته تا نحوه استفاده از آسانسورها در زمینه طراحی و سازماندهی محل‌های کار در دوران پسا‌کرونا در حال بازنگری است. اهمیت رفاه کارمندان و اینکه چگونه طراحی انسان‌محور ساختمان یک شرکت می‌تواند بر آن تاثیرگذار باشد، اکنون برای آینده مشاغل بسیار بااهمیت است.

ممیزی رسیدگی به الگوریتم‌ها: این سبک زندگی که همه افراد، همیشه برای کار و فراغت آنلاین هستند، برای برخی شرکت‌ها به دلیل استفاده از الگوریتم‌های دیجیتال مزیت رقابتی ایجاد کرده است. اما در همه جا، از شهر بروکسل گرفته تا واشنگتن، با توجه به افزایش نظارت قانونی بر داده‌ها، تقریبا این اطمینان حاصل شده که وقتی صحبت از نحوه ساخت الگوریتم‌ها می‌شود، تایید آنها از طریق ممیزی‌ها، متضمن نیروی کار آینده خواهد بود.

کارآگاه داده: فرصت‌های شغلی موجود برای دانشمندان داده همچنان سریع‌ترین رشد را در گروه شغلی «الگوریتم‌ها، اتوماسیون و هوش مصنوعی» داشته؛ به‌طوری که در فصل نخست سال ۲۰۲۱ با رشد ۴۲ درصدی همراه شده است. با توجه به تقاضای بالا برای این شغل، نیروی کار دارای این مهارت، کمیاب نیز هستند. آنجاست که کارآگاهان داده کمک می‌کنند تا شکاف‌ها در این زمینه کاهش یابد و شرکت‌ها بتوانند اسرار داده‌های حجیم را بررسی کنند.

پیشگویان فاجعه سایبری: جدا از کووید-۱۹، جای بحث وجود دارد که بزرگ‌ترین فاجعه سال ۲۰۲۰ ادامه حملات عظیم سایبری تحت حمایت دولت مانند حمله سایبری وارده به شرکت Solar Winds بوده است. از این رو، توانایی پیش‌بینی وقایعی از این دست برای پیش‌بینی وقایع فرهنگی بسیار مهم است. بر اساس آمارها، فرصت‌های شغلی برای این حرفه، در فصل نخست سال ۲۰۲۱ حدود ۲۸ درصد رشد داشته است.

معماران مسکن‌های کنار سواحل با جزر و مد: چالش جهانی تغییر آب و هوا و بالا آمدن سطح دریا یک چالش همگانی باقی خواهد ماند. معماران مسکن‌های کنار سواحل با جزر و مد (Tidewater architecture)، در برخی از پروژه‌های بزرگ مهندسی عمران قرن ۲۱، فعالیت خود را به‌گونه‌ای انجام خواهند داد که با طبیعت سازگار باشد، نه اینکه در رویارویی با طبیعت قرار گیرد. در فصل نخست ۲۰۲۱ فرصت‌های شغلی برای این حرفه رشد ۳۷ درصدی داشته است.

مدیر همکاری بین انسان و ماشین: به‌دلیل همه‌گیری یا سایر دلایل، افزایش بی‌وقفه استفاده از روبات‌ها در محل کار همچنان ادامه دارد. مدیران همکاری انسان و ماشین، بین انسان‌ها و روبات‌ها فعالیت خواهند کرد و همکاری‌های بی‌نظیری ایجاد می‌کنند. درحال‌حاضر، در فصل نخست ۲۰۲۱، مشاغل تکنیسین‌های روباتیک ۵۰ درصد رشد داشته است.