در شرایطی که دلار در هفته گذشته در مجموع بازدهی مثبتی را تجربه کرد، در بازار سکه و طلا، قیمت‌ها کاهش پیدا کردند. سکه امامی در آخرین روز هفته 190 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و روی محدوده 10 میلیون و 600 هزار تومان قرار گرفت. با ثبت این افت، میزان بازدهی سکه امامی در هفته گذشته به منفی 9/ 0 رسید. با توجه به بازدهی منفی فلز گرانبهای داخلی و بازدهی مثبت اسکناس آمریکایی، می‌توان از جدا شدن راه سکه از دلار سخن گفت.

عده‌ای از فعالان اعتقاد داشتند که سکه‌بازان به استقبال افت احتمالی قیمت دلار رفته‌اند. عده‌ای از معامله‌گران عنوان می‌کردند سکه بازان در هفته جاری انتظار داشتند که قیمت دلار به بالای مرز 24 هزار تومانی برود و طلای جهانی نیز بالای محدوده هزار و 900 دلاری تثبیت شود. با این حال، طلا در بازارهای جهانی عموما کاهش قیمت را طی هفته گذشته تجربه کرد و دلار نیز نتوانست خود را بالای مرز 24 هزار تومانی تثبیت کند. در بازار طلا نیز روز پنج‌شنبه قیمت اونس در مقطعی حتی زیر هزار و 880 دلار قرار گرفت و انتظارات کاهشی بازار داخلی سکه‌بازان را تقویت کرد.

افت احتمالی در بازار دلار؟

برخی از معامله‌گران اعتقاد دارند که اسکناس آمریکایی در اولین روز هفته در مسیر کاهشی حرکت خواهد کرد. از نگاه این گروه بازار چند بار تلاش کرد که از مرز 24 هزار تومانی عبور کند، ولی موفق نشد. به باور آنها، ناامیدی افزایشی‌ها از مرزشکنی دلار موجب افزایش فروش‌ها در روز شنبه خواهد شد.

بعدازظهر روز جمعه در معاملات پشت خطی نیز گرایش به فروش دلار قابل توجه بود. برخی فعالان عنوان می‌کردند که قیمت فروش در این معاملات تا محدوده 23 هزار و 600 تومان پایین رفت. این اتفاق در حالی رخ داد که بازار روز پنج‌شنبه توانسته بود محدوده 23 هزار و 900 تومانی را حفظ کند.

نزول در بازار سکه‌های کوچک

در آخرین روز هفته، جدا از سکه امامی،‌ سکه‌های کوچک‌تر نیز در مسیر کاهشی حرکت کردند. به‌عنوان مثال، روز پنج‌شنبه، نیم‌سکه 50 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 5 میلیون و 850 هزار تومان رسید. ربع سکه نیز 50 هزار تومان افت قیمت را تجربه کرد و روی محدوده 3 میلیون و 800 هزار تومان ایستاد.

افت روز آخر موجب شد که بازدهی نیم‌سکه در هفته گذشته به منفی 7/ 1 درصد برسد و ربع سکه نیز شاهد کاهش 5/ 2 درصدی شود. افت شدیدتر سکه‌های کوچک به‌دلیل حبابی است که در قیمت این سکه‌های کوچک‌تر وجود دارد. در حالی که حباب سکه امامی عموما در هفته‌های اخیر به بالای 2 درصد نرسیده است، حباب نیم‌سکه در بیشتر روزها بالای 10 درصد بوده است. قیمت ربع سکه نیز بین 40 تا 50 درصد بالاتر از ارزش ذاتی در هفته‌های اخیر مورد معامله قرار گرفته است.

به گفته فعالان در صورتی که دلار طی هفته جاری افزایش قیمت را تجربه نکند، سکه‌های کوچک می‌توانند نزول بیشتری را تجربه کنند. معامله‌گران سکه بیش از نوسانات اونس طلا به تغییرات قیمت دلار دقت دارند.

این مطلب برایم مفید است
27 نفر این پست را پسندیده اند