به گزارش اقتصادنیوز، تورم اردیبهشت در سال‌جاری به کمترین رکورد خود در 20‌ماه اخیر رسید. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد درصورتی که این روند تا پایان سال‌جاری ادامه پیدا کند در اسفند 1400 رکورد کمترین تورم نقطه به نقطه در 45 ماه گذشته به ثبت خواهد رسید. به‌طور کلی پیش‌بینی تورم در پایان امسال در سه روند امکان‌پذیر است. روند ماهانه، روند دو ماه گذشته در سال 1400 و 12 ماهه.   نخستین روند که به رشد ماهانه قیمت‌ها در اردیبهشت اشاره دارد بیانگر کمترین حد تورمی در میان سناریوهای سه‌گانه است.

ارزان‌ترین سناریوی تورمی در اسفند 1400

در اردیبهشت سال‌جاری تورم اعلام شده توسط مرکز آمار برابر با 7/ 0 درصد بود که در 20 ماه گذشته رکورد کمترین تورم ماهانه به حساب می‌آید. اکنون اگر در نظر بگیریم که تا پایان سال‌جاری قیمت‌ها هر ماه به اندازه اردیبهشت افزایش پیدا کنند تورم نقطه به نقطه در آخر سال برابر با 5/ 11 درصد خواهد بود. به عبارت دیگر تورم ماه اردیبهشت سبب شده تا حداقل تورم پیش‌بینی شده در اسفند برابر با 5/ 11 درصد باشد. در صورتی که این فرضیه تحقق پیدا کند تورم نقطه به نقطه اسفندماه کمترین تورم در 45 ماه به حساب می‌آید. از طرفی تورمی که سیاستگذار برای خرداد امسال به‌عنوان هدف‌گذاری تورمی تعیین کرده بود برابر با 22 درصد بوده است.

محاسبات تورمی نشان می‌دهد در کمترین سطح پیش‌بینی‌ها نیز تورم خرداد در سطح 22 درصد قرار نخواهد گرفت و در این سناریو  موعد دستیابی به این سیاست کلی در مهر 1400 خواهد بود. به عبارت دیگر با توجه به سناریوی حداقلی، زمان رسیدن به تورم 22 درصدی که بانک مرکزی هدف‌گذاری کرده زودتر از مهر 1400 امکان‌پذیر نخواهد شد.

سناریوی میانه تورمی در پیش‌بینی تورم

روند میانگین تورم در سال 1400، یعنی رشد متوسط قیمت‌ها در دو ماه فروردین و اردیبهشت سال‌جاری می‌تواند روند میانه‌ای را برای تخمین رشد نقطه به نقطه قیمت‌ها در اسفند ارائه دهد. این تورم در قاب ماهانه برابر با 7/ 1 درصد محاسبه شده است. اگر این مسیر تا آخر امسال ادامه پیدا کند تورم اسفند برابر با 5/ 18 درصد ثبت می‌شود.  آمار و ارقام نشان می‌دهد تورم هدف نیز که از سوی بانک مرکزی برابر با 22 درصد در نظرگرفته شده با این سناریو در بهمن 1400 عملی خواهد شد. اما گران‌ترین حالت بررسی پیش‌بینی تورم زمانی است که رفتار 12 ماهه این متغیر را اساس و بنای محاسبات خود قرار دهیم.

گران‌ترین سناریوی پیش‌بینی تورم

اگر تصور کنیم هر ماه تورم ماهانه ثبت شده برابر با میانگین تورم در 12 ماه گذشته منتهی به اردیبهشت امسال باشد تورم ماهانه معادل 5/ 3 درصد خواهد بود. این سناریو حاصل گران‌ترین حالت پیش‌بینی تورم در پایان سال است. در این حالت تورم نقطه به نقطه در پایان سال برابر با 5/ 45 درصد بوده و دستیابی به تورم هدف گذاری شده غیر ممکن به نظر می‌رسد. به عبارت دیگر درصورتی که رفتار تورم تا پایان سال‌جاری از گرانی‌های رقم خورده در سال پیش تبعیت کند در اسفند تورمی 45 درصدی شکل خواهد گرفت. بنابراین با توجه به سناریوهای تورمی در حالت‌های مختلف بازه تورم در اسفند 1400 از 5/ 11 درصد تا 5/ 45 درصد بوده و در بهترین حالت و کم‌تورم‌ترین سناریو زودترین موعد رسیدن به تورم هدف‌گذاری شده مهر 1400 خواهد بود.

این مطلب برایم مفید است
56 نفر این پست را پسندیده اند