شماره روزنامه ۵۹۹۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۵۹۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار بازار نفت - روزنامه شماره ۵۹۷۷

 • سناریوی باخت-باخت حمله به پالایشگاه‌های روسیه

  دنیای اقتصاد: در روزهای اخیر حملات روسیه به مواضع غیر‌نظامی اوکراین تشدید شده و مسکو بخشی از نیروگاه‌های برق و آب اوکراین را با خاک یکسان کرده و بیش از ۱.۲‌میلیون نفر را در مضیقه آب و انرژی قرار داده‌است. این حملات که به تلافی تهاجمات هواپیماهای بدون‌سرنشین اوکراین به پالایشگاه‌های نفت روسیه صورت‌گرفته، تنش‌های منطقه‌ای را تشدید و پیامدهای قابل‌توجهی را در بازارهای انرژی جهان به‌دنبال داشته و کشورهای وارد‌کننده فرآورده‌های نفت را مشوش کرده؛ چراکه مسکو بخش‌اعظم ظرفیت پالایشی خود را از دست داده و صرفا می‌تواند نفت‌خام صادر کند. از جمله این کشورها می‌توان به ایران اشاره کرد که به دلیل مصرف روبه‌رشد بنزین، اخیرا تبدیل به واردکننده این محصول استراتژیک شده و عمده نیاز خود را از پالایشگاه‌های روسیه تامین می‌کند.
 • افت تولید نفت اوپک

  تولید نفت‌خام اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در ماه مارس ۲۰۲۴ میلادی کاهش یافته‌است. به گزارش «شانا»، نظرسنجی رویترز روز دوشنبه (۱۳ فروردین‌‌‌‌‌ماه) نشان‌داد در شرایطی که برخی اعضای ائتلاف تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (اوپک‌‌‌‌‌پلاس) برای کاهش داوطلبانه عرضه توافق کرده‌‌‌‌‌اند، با کاهش تولید نفت‌خام عراق و نیجریه تولید نفت اوپک در ماه مارس کاهش یافت. این نظرسنجی که بر اساس داده‌های مربوط به رصد کشتی‌‌‌‌‌ها و اطلاعات به‌‌‌‌‌دست‌‌‌‌‌آمده از منابع صنعتی انجام‌شده، نشان‌داد اوپک در ماه گذشته میلادی روزانه ۲۶‌میلیون و ۴۲۰‌هزار بشکه نفت‌خام تولید کرد که نسبت به ماه فوریه ۵۰‌هزار بشکه کاهش داشت. شماری از اعضای اوپک‌‌‌‌‌پلاس در ماه ژانویه برنامه‌های خود را برای کاهش عرضه داوطلبانه نفت به‌منظور مقابله با اقتصاد ضعیف و افزایش عرضه از سوی تولیدکنندگان خارج از این ائتلاف اعلام کردند، آنها ماه گذشته میلادی توافق کردند برنامه کاهش عرضه خود را تا پایان ماه ژوئن امسال ادامه دهند.
 • افزایش واردات نفت‌خام آسیا

  شرکت تحقیقات نفتی ال‌‌‌‌‌اس‌‌‌‌‌ئی‌‌‌‌‌جی پیش‌بینی کرد واردات نفت‌خام آسیا به بالاترین سطح در ۱۰ ماه اخیر افزایش یابد. به گزارش «شانا» به نقل از رویترز، داده‌های گردآوری‌‌‌‌‌شده شرکت تحقیقات نفتی ال‌‌‌‌‌اس‌‌‌‌‌ئی‌‌‌‌‌جی نشان‌داد که با افزایش واردات نفت‌خام چین و هند از روسیه، واردات نفت‌خام آسیا به بالاترین سطح در ۱۰ ماه اخیر برسد؛ هرچند، رشد واردات ممکن است به‌دلیل برنامه‌های مربوط به اجرای عملیات تعمیر و نگهداری و افزایش قیمت‌های نفت ادامه نیابد.
 • کشف نفت شیل در ایران

  مهدی فکور، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در گفت‌‌‌‌‌‌‌‌‌وگو با تسنیم اظهار کرد: در سال‌۱۴۰۲ بیش از ۲‌میلیارد و ۵۰۰‌میلیون بشکه معادل نفت به ذخایر نفت‌خام و گاز طبیعی ایران با اکتشافات جدید اضافه شده‌است. وی افزود: اکتشافات جدیدی صورت‌گرفته که اخبار آن از سوی وزیر محترم نفت به‌زودی اعلام خواهد شد. مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران درخصوص منابع نفتی نامتعارف شیل در ایران گفت: اکتشاف نفت شیل در منطقه قالی‌‌‌‌‌‌‌‌‌کوه لرستان قطعی شده و حتی کارخانه نیمه‌‌‌‌‌‌‌‌‌صنعتی آن را هم در این منطقه احداث کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایم.
 • ایجاد بازاری پایدار برای دانش‌بنیان‌‌‌‌‌‌ها و مشارکت فعال با صنعت نفت

  دستیار و مشاور معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت با بیان اینکه یکی از دغدغه‌‌‌‌‌‌های اصلی شرکت‌های دانش‌بنیان وجود بازاری پایدار و ایجاد تقاضا از سوی وزارت نفت بود، گفت: خوشبختانه از سوی چهار شرکت اصلی این نیازها احصا و تجمیع تقاضا انجام شده‌است. مهدی عباسی در گفت‌‌‌‌‌‌وگو با «شانا» با بیان اینکه در ابتدای دولت سیزدهم ۱۵۰شرکت دانش‌بنیان فعال وجود داشت و سال‌۱۴۰۱ تعداد آنها به ۵۵۰ شرکت رسید، اظهار کرد: هم‌اکنون تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت نفت به ۶۶۳ رسیده‌است و به‌دنبال اتخاذ و پیگیری سیاست‌های حمایتی وزارت نفت از سازندگان داخلی، تعداد شرکت‌های سازنده داخلی و دانش‌بنیان در فهرست بلند منابع واحد دستگاه مرکزی وزارت نفت از‌هزار و ۵۰۰ شرکت در ابتدای دولت سیزدهم به ۲‌هزار و ۵۰۰ شرکت رسیده و برای نخستین‌بار در فهرست بلند صنعت نفت، تعداد سازندگان ایرانی نسبت به تامین‌‌‌‌‌‌کنندگان پیشی‌گرفته‌است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر