احتمال تداوم کاهش عرضه داوطلبانه نفت اوپک‌‌‌‌‌پلاس پس از مارس ۲۰۲۴

بن‌‌‌‌‌سلمان ضمن انتقاد از واکنش بازار به بیانیه اوپک‌‌‌‌‌پلاس، مفسران را به درک نادرست از کاهش عرضه داوطلبانه و توطئه‌‌‌‌‌گری متهم کرد.وی تصریح کرد زمانی‌که مردم واقعیت توافق را ببینند این وضع تغییر خواهد کرد. وزیر انرژی عربستان تاکید کرد که کاهش عرضه داوطلبانه روزانه ۲‌میلیون و ۲۰۰‌هزار بشکه‌‌‌‌‌ای به‌‌‌‌‌طور کامل اجرا می‌شود.بن‌‌‌‌‌سلمان گفت: من صادقانه معتقدم کاهش عرضه داوطبانه روزانه ۲‌میلیون و ۲۰۰‌هزار بشکه‌‌‌‌‌ای، بر افزایش ذخیره‌سازی معمولی که در سه ماه نخست اتفاق می‌افتد، غلبه خواهد کرد.وی افزود: می‌‌‌‌‌خواستیم بازار بداند رویکرد مرحله به مرحله وجود خواهد داشت، زیرا این ائتلاف نمی‌تواند پیش‌بینی کند که وضع بازار در سه ماه نخست چگونه خواهد بود و این امر مستلزم این بود که ما مراقب تصمیم‌ها و شرایط باشیم.

وزیر انرژی عربستان در این‌باره گفت: می‌‌‌‌‌خواستیم مطمئن شویم که به معامله‌‌‌‌‌ای مطلوب دست‌یافته‌‌‌‌‌ایم، معامله‌‌‌‌‌ای بزرگ‌‌‌‌‌تر از آنچه بازار ممکن است پیش‌بینی کرده باشد، به‌عبارتی دیگر، کاهش تولید اوپک‌‌‌‌‌پلاس تنها پس از درنظرگرفتن شرایط بازار خواهد بود. قیمت نفت پس از اعلام این خبر کاهش یافت، زیرا بیشتر تحلیلگران گفتند بازار نفت از مذاکرات طولانی ناامید شده‌است و بیم آن می‌رود که کاهش پس از مارس ۲۰۲۴ پایان یابد.بن‌‌‌‌‌سلمان تصریح کرد: اوپک‌‌‌‌‌پلاس دستور داده‌است پیش از این نشست، تجزیه و تحلیل ذخیره‌سازی‌‌‌‌‌های احتمالی انجام شود و برخی پیش‌بینی‌‌‌‌‌ها نشان‌دهنده افزایش روزانه یک‌میلیون و ۷۰۰‌هزار بشکه‌‌‌‌‌ای ذخیره‌سازی‌‌‌‌‌هاست. وی ادامه داد: کاهش اعلام‌‌‌‌‌شده پس از نشست وزارتی هفته گذشته اوپک‌‌‌‌‌پلاس برای جبران افزایش ذخیره‌سازی‌‌‌‌‌ها کافی به‌نظر می‌رسد.

وزیر انرژی عربستان همچنین اعلام کرد که ترجیح می‌دهد روسیه تولید را به‌جای صادرات کاهش دهد.بن‌‌‌‌‌سلمان گفت: بنده و دیگر وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک‌‌‌‌‌پلاس متوجه شده‌‌‌‌‌ایم که کاهش تولید برای روسیه در زمستان دشوار است، از این‌رو این ائتلاف از پنج شرکت رصد و ردیابی نفتکش‌ها خواسته است ماهانه با روسیه برای نظارت بر محموله‌‌‌‌‌های این کشور همکاری کنند. وی افزود: روسیه خود را در قبال کاهش عرضه مسوول می‌داند، اگر دیگر تولیدکنندگان اطلاعی از مقدار کاهش روسیه نداشته باشند، متقاعد‌کردن آنها برای کاهش تولید مشکل خواهد بود.

وزیر انرژی عربستان با بیان اینکه ریاض با تعمیق بیشتر کاهش نسبت به دیگر متحدان بیشترین تلاش را برای متعادل‌کردن بازار نفت دارد، بر سطح اعتماد بین ریاض و مسکو که رابطه‌‌‌‌‌ای کلیدی در اوپک‌‌‌‌‌پلاس است، تاکید کرد. بن‌‌‌‌‌سلمان یادآور شد: ممکن است روسیه تولید خود را کاهش ندهد، اما در حال اجرای محدودیت‌های صادراتی خود است. وی گفت: ما روس‌ها را باور داریم، من صادقانه معتقدم آنها همه کارها را براساس برنامه انجام می‌دهند. وزیر انرژی عربستان افزود: نیاز به تایید خارجی به همان اندازه‌‌‌‌‌ای که روسیه اعتماد بازار را داشته‌باشد، اهمیت دارد.