2024؛ سال‌آرام نفتی؟

تقاضا و قیمت جهانی

نوسانات بازار نفت به‌‌‌‌‌‌گونه‌‌‌‌‌‌ای بود که قیمت هربشکه نفت‌برنت از ۸۵‌دلار در آوریل (ماه‌گذشته میلادی) به ۷۳‌دلار در ماه‌مه (ماه‌جاری میلادی) رسید. در ابتدای آوریل بازار تحت‌تاثیر خبر کاهش تولید اوپک‌‌‌‌‌‌پلاس که تا پایان ۲۰۲۳ ادامه دارد با صعود قیمت‌ها مواجه شد. با این حال، چشم‌‌‌‌‌‌انداز رکودی و کاهش سرعت رشد اقتصادی، نگرانی‌ها بابت دومینوی ورشکستگی بانک‌ها و ادامه افزایش تورم بر عوامل خیز قیمت غلبه کرد. به بیانی دیگر باوجود کاهش تولید و افت عرضه، به دلیل فعالیت‌‌‌‌‌‌های پایین اقتصادی عملا قیمت‌ها آنگونه که اعضای اوپک‌‌‌‌‌‌پلاس انتظار دارند، صعود نمی‌کنند. به گزارش سازمان اطلاعات انرژی آمریکا، باتوجه به افزایش مسافرت‌‌‌‌‌‌ها و تقاضای فصلی در کنار عرضه پایین اوپک‌‌‌‌‌‌پلاس فشار صعودی بر قیمت نفت وارد می‌شود. همچنین تقاضای سوخت‌های مایع تا پایان ۲۰۲۳ نزدیک به ۶/ ۱درصد و برای سال‌۲۰۲۴ تا ۷/ ۱درصد افزایش خواهد یافت.

انتظار می‌رود بیشترین تقاضا از سوی کشورهای آسیایی غیرعضو سازمان همکاری‌‌‌‌‌‌ اقتصادی باشد که در راس آنها چین و هند قرار دارند. سازمان اطلاعات انرژی معتقد است این افزایش تقاضا باعث می‌شود از سه ماه سوم ۲۰۲۳ تا سه‌‌‌‌‌‌ماه ابتدایی ۲۰۲۴ قیمت هربشکه نفت‌برنت را بین ۷۵ تا ۸۰ دلار قرار دهد. براساس پیش‌بینی سازمان اطلاعات انرژی آمریکا، در سه‌‌‌‌‌‌ماهه دوم سال‌۲۰۲۴ تولید نفت از مصرف پیشی می‌گیرد، بنابراین ذخایر استراتژیک به بازیابی دست خواهند زد و سطح این ذخایر به میزان قبل از حمله روسیه به اوکراین برمی‌گردد. عاملی که می‌تواند روی قیمت‌ها فشار کاهشی داشته‌‌‌‌‌‌ باشد و آنها را دوباره به کانال ۷۰ دلار سوق دهد. این سازمان پیش‌بینی کرده در سال‌۲۰۲۴، میزان ذخایر استراتژیک ۳۰۰هزار بشکه در روز افزایش یابد؛ آن‌هم درحالی‌که به‌طور متوسط هر بشکه نفت‌برنت ۷۴ دلار معامله می‌شود. این عدد بشکه‌‌‌‌‌‌ای ۷ دلار نسبت به گزارش پیش‌بینی ماه قبل (آوریل) این سازمان کمتر است.

 شرایط عرضه

سازمان اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی کرده تولید سوخت‌های مایع نیز در سال‌۲۰۲۳ نسبت به ۲۰۲۲ نزدیک به یک‌میلیون و ۵۰۰هزار بشکه رشد خواهد داشت، زیرا تولید نفت‌خام  را کشورهای غیرعضو اوپک افزایش داده‌اند. همچنین این سازمان پیش‌بینی می‌کند تولید سوخت‌های مایع در کشورهای غیرعضو اوپک‌‌‌‌‌‌پلاس در سال‌۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ به ترتیب ۲/ ۲‌میلیون و ۱/ ۱‌میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کند.  به عقیده این سازمان تولید نفت‌خام و سوخت‌های مایع روسیه از ۱۰میلیون و ۹۰۰هزار بشکه در روز در سال‌۲۰۲۲، به ۱۰میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز در ۲۰۲۳ می‌رسد و در سال‌۲۰۲۴ به روزی ۱۰میلیون و ۵۰۰هزار بشکه خواهد رسید. این بازوی پژوهشی دولت آمریکا، پیش‌بینی کرده به دلیل کاهش تولید اوپک، عرضه اوپک در سال‌جاری میلادی ۳۰۰هزار بشکه افت کند اما کل تولید سوخت مایع اوپک در سال‌۲۰۲۴ نزدیک به ۶۰۰ هزار بشکه افزایش یابد.

 قیمت بنزین در آمریکا

متوسط قیمت هر گالن بنزین در آمریکا در آوریل ۳ دلار و ۶۰‌ سنت بود که نسبت به پیش‌بینی سازمان اطلاعات انرژی در ماه آوریل، ۳ دلار و ۵۳‌ سنت بیشتر است. همچنین کاهش موجودی بنزین در ماه آوریل ۳‌درصد کمتر از میزان متوسط پنج‌‌‌‌‌‌ساله (۲۰۱۸-۲۰۲۲) ثبت شد. باتوجه به اینکه پیش‌بینی قیمت نفت در گزارش ماه آوریل بیشتر از گزارش کنونی است، این سازمان اعلام کرده که قیمت‌های پیش‌بینی‌شده بنزین آمریکا در ماه مه ‌کمتر از نرخ‌های اعلام‌شده در گزارش پیشین است، به‌همین‌دلیل انتظار می‌رود قیمت بنزین در خرده‌‌‌‌‌‌فروشی‌‌‌‌‌‌های آمریکا پایین‌تر از متوسط ۲۰۲۲ بماند. البته قیمت بنزین در ماه‌های آوریل و سپتامبر در آمریکا به دلیل گرم‌شدن هوا و همینطور افزایش تقاضا برای سوخت مسافرتی، به‌‌‌‌‌‌طور سنتی بالاتر از ماه‌های دیگر سال‌است.

این سازمان پیش‌بینی می‌کند هر گالن بنزین در تابستان امسال در آمریکا ۳دلار و ۴۰‌سنت فروخته شود که ۲۰درصد کمتر از متوسط نرخ تابستان ۲۰۲۲ یعنی ۴ دلار و ۲۹‌سنت است. سازمان اطلاعات انرژی پیش‌بینی می‌کند قیمت هرگالن بنزین در خرده‌‌‌‌‌‌فروشی‌‌‌‌‌‌های ایالات‌متحده آمریکا از ۳ دلار و ۶۰ سنت در آوریل به ۳ دلار و ۲۰‌ سنت در سپتامبر برسد. این سازمان پیش‌بینی می‌کند قیمت هر گالن بنزین در ساحل غربی ایالات‌متحده آمریکا به ۴‌دلار و ۳۰‌ سنت برسد که تقریبا یک دلار کمتر از قیمت تابستان پارسال است. همچنین این سازمان انتظار دارد قیمت هر گالن بنزین در ساحل شرقی و غرب میانه ایالات‌متحده متوسط ۳  دلار و ۳۰‌ سنت ثبت‌شود. این درحالی است که بنا بر پیش‌بینی سازمان اطلاعات انرژی آمریکا، قیمت بنزین خرده‌‌‌‌‌‌فروشی در هاب خلیج‌‌‌‌‌‌فارس به‌‌‌‌‌‌طور متوسط ۳ دلار برای هرگالن خواهد بود.