آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۲ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۵۱۱۲

 • موبایل‌های ۲۰۲۱ از کدام برندها؟

  دنیای اقتصاد- هانیه تقی‌زاده: طی یک سال اخیر که ویروس کرونا بسیاری از افراد را خانه‌نشین کرد، اهمیت گوشی‌های هوشمند، بیش‌از‌پیش حس شد. در نتیجه به‌نظر می‌رسد جذابیت اطلاع از جدیدترین محصولات دنیای تکنولوژی و گوشی‌های موبایل، برای افراد بیشتر شده باشد. خبرها حاکی از آن است که احتمالا در سال جاری میلادی، شاهد عرضه ۲۰ مدل گوشی جدید از سوی ۹ برند باشیم.
 • اپراتورها الزامی برای کاهش قیمت اینترنت ندارند

  ایسنا: معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد قیمت اینترنت برای کاربران به اندازه کافی پایین است و کشش کاهش بیشتر را ندارد، با وجود این در شرایطی که تعرفه پهنای باند زیرساخت برای اپراتورها کاهش یافته، آنها می‌توانند برای کاهش قیمت اینترنت تصمیم بگیرند، هرچند برای این کار الزامی از سوی رگولاتوری ندارند. از آنجا که شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت ثابت در این سال‌ها نتوانستند متناسب با سرعت رشد اینترنت سیار و دیتای موبایل رشد کنند، در این مدت دچار مشکلات مالی بودند. حتی برخی از شرکت‌هایFCP، بازار را به اپراتورهای موبایلی واگذار کردند و معتقد بودند پایین بودن تعرفه اینترنت در اپراتورهای موبایلی، موجب شده تمایل افراد به استفاده از اینترنت موبایل به‌جای اینترنت ثابت باشد و درنتیجه این شرکت‌ها درحال از دست دادن مشترکانشان هستند.
 • صدور آنی پروانه انتشار ۱۱ هزار بازی موبایلی ایرانی

  ایسنا: معاون نظارت بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای از رده‌بندی بیش از ۱۱ هزار بازی موجود در مارکت‌ها خبر داد. عقیل منصوری با بیان اینکه رده‌بندی این بازی‌ها در ادامه فرآیند اجرایی صدور پروانه انتشار بازی‌ها و تدابیر اتخاذ شده برای تسهیل و تسریع در آن انجام شده است، گفت: انجام رده‌بندی بیش از ۱۱ هزار بازی موجود در مارکت‌ها به این معنی است که بازی‌ها در صورت تشکیل پرونده و ارائه درخواست آنلاین از سوی توسعه‌دهنده، حتی ظرف یک روز هم می‌توانند پروانه انتشار بگیرند. وی افزود: البته طبعا کمتر سازمانی توانایی صدور ۱۱ هزار مجوز در یک روز را دارد، به همین دلیل بنیاد برای افزایش رضایتمندی بازی‌سازان، به مرور اسامی بازی‌ها را برای مراجعه اعلام خواهد کرد. البته تعداد بازی‌های رده‌بندی‌شده بیش از ۱۷ هزار بازی ایرانی و ۱۳ هزار بازی خارجی است، یعنی بنیاد تا کنون بیش از ۳۰ هزار بازی موبایلی را بررسی کرده است، اما منظور ما از ۱۱ هزار بازی، صرفا بازی‌هایی است که هنوز به‌روزرسانی دارند و اصطلاحا زنده‌اند. بنا به اطلاعات بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، معاون نظارت بنیاد همچنین خاطرنشان کرد: در زمان اعلام اسامی این ۱۱هزار بازی ایرانی می‌توانیم اولویت را به بازی‌هایی بدهیم که تعداد نصب فعال و در نتیجه جامعه مخاطب بیشتری دارند، اما طبعا در ادامه این تسهیلات شامل همه بازی‌ها خواهد شد.
 • تلاش ۳۰ گروه برای ممنوعیت نظارت بر اطلاعات شهروندان اروپا

  مهر: ۳۰ گروه حمایت از حقوق شهروندی و دیجیتال قصد دارند با جمع‌آوری یک میلیون امضا درباره ممنوعیت نظارت بر اطلاعات بیومتریک به اتحادیه اروپا فشار وارد کنند. به گزارش رویترز، گروه‌های حمایت از حقوق شهروندی و دیجیتال افراد در اروپا با ارائه دادخواستی، خواهان پشتیبانی حداقل یک میلیون شهروند اروپایی هستند تا درباره ممنوعیت نظارت گسترده بر اطلاعات بیومتریک به اتحادیه اروپا فشار وارد کنند. این درحالی است که اتحادیه اروپا قصد دارد در سال‌ جاری میلادی قوانینی درخصوص هوش مصنوعی تصویب کند. ابزارهای نظارتی مانند سیستم‌های شناسایی چهره، نگرانی‌هایی درباره حفظ حریم شخصی و حقوق بنیادین شهروندان به وجود آورده‌اند.
 • کشف حمله سایبری گسترده در فرانسه

  ایسنا: سازمان امنیت سایبری فرانسه (ANSSI) در هشداری، از تلاش هکرها در سه سال اخیر برای رخنه به شبکه شرکت‌ها با استفاده از نرم‌افزار سنترئون پرده برداشت. نماینده سازمان ANSSI اعلام کرد این حمله در اواخر سال ۲۰۱۷ آغاز شد و تا سال ۲۰۲۰ ادامه داشت، با این حال به گروه‌هایی که ممکن است در این حمله هک دست داشته باشند اشاره‌ای نشد و تنها اعلام شد که این حمله اکنون به پایان رسیده است. این سازمان با اشاره به یک گروه جاسوسی سایبری روسی، اعلام کرد این کمپین شباهت‌های متعددی به عملیات‌های پیشینی دارد که به سند ورم نسبت داده شدند. سازمان امنیت سایبری فرانسه حضور آسیب‌پذیری بک دور را در سرورهای متعدد سنترئون کشف کرده است.‌ دیمیتری پسکوف‌، سخنگوی کرملین اعلام کرد ادعاها درباره مرتبط بودن این حمله هک با روسیه بی‌پایه و اساس است و روسیه در هیچ جرم سایبری دست نداشته و ندارد.
 • قانون ضدانحصارطلبی اپل به تصویب نرسید

  مهر: قانون پیشنهادی برای مقابله با انحصارطلبی اپ‌استور شرکت اپل در ایالت داکوتای شمالی سرانجام به تصویب نرسید و شرکت‌های معترض به اپل ناکام ماندند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از انگجت، انحصارطلبی اپل در زمینه موافقت با عرضه اپلیکیشن‌های مختلف در اپ‌استور خود از یکسو و سود پایین پرداختی از محل فروش و بارگذاری هر یک از این برنامه‌ها موجب نارضایتی و اعتراض بسیاری از برنامه‌نویسان و شرکت‌های فناوری ثالث شده است. از همین رو برخی سناتورهای سنای محلی ایالت داکوتای شمالی قانونی را برای تصویب پیشنهاد کردند که بر مبنای آن اپ‌استور اپل باید برخی سختگیری‌های خود در زمینه تایید اپلیکیشن‌ها و تقسیم درآمد با برنامه‌نویسان را کاهش می‌داد. اما در نهایت این قانون با ۳۶ رای منفی در برابر ۱۱ رای مثبت رد شد. اپل مدعی شده بود که تصویب چنین قانونی موجب اجباری شدن اعمال تغییراتی غیرقابل جبران در آی‌فون می‌شود و بر اپ‌استور اپل و شرکت‌های دیگری مانند گوگل نیز تاثیر منفی می‌گذارد.
 • فناوری۵G در عملکرد هواپیماها اختلال ایجاد می‌کند

  مهر: سازمان هوانوردی فرانسه هشدار داده که موبایل‌های ۵G باید هنگام فرود و بلند شدن هواپیما از زمین خاموش باشند. زیرا این فناوری در تجهیزات فرود اختلال به وجود می‌آورد. طبق گزارش این سازمان، ممکن است نسل جدید شبکه‌های اینترنت موبایل، در ابزارهای مهم و حیاتی هواپیما اختلالاتی به وجود بیاورد. زیرا تداخل سیگنالی موبایل‌های مجهز به این فناوری ممکن است اطلاعات مربوط به سنجش ارتفاع را مسدود کند. این اطلاعات به خلبان نشان می‌دهد در چه فاصله از سطح دریا درحال پرواز است. این سازمان در همین راستا، بولتن راهنمایی را به شرکت‌های هواپیمایی ارسال کرده است. البته درحال‌حاضر در بسیاری از پروازها از مسافران خواسته می‌شود هنگام فرود و از زمین بلند شدن هواپیما موبایل‌های خود را خاموش کنند. زیرا نسل‌های قبلی شبکه موبایل نیز با تجهیزات مسیریابی و ارتباطات در هواپیما اختلال ایجاد می‌کردند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر