آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۵۱۰۶

 • انحصار دلیل شکست اینترنت ثابت ایران؟

  دنیای‌اقتصاد- تازه‌ترین آمارها نشان‌دهنده نارضایتی ۹۱‌درصد مردم از کیفیت سرویس اینترنت ثابت ADSL است. پلت‌فرم «زلکا» با انتشار آماری در این زمینه اعلام کرد: ۹درصد نیز به قیمت‌ها معترض هستند. این درحالی است که بنا بر آمارها‌ی این پلت‌فرم تحلیل شبکه‌های اجتماعی اوضاع در اینترنت موبایل برعکس است، یعنی تنها ۱۹‌درصد از کیفیت (سرعت پایین، مشکلات فنی، زیرساخت) و ۸۱ درصدی به قیمت آن (محاسبه ترافیک و قیمت بالا) اعتراض کرده‌اند.
 • کشف ضعف امنیتی مهم در رمزنگاری

  ایسنا: یک شرکت فناوری سوئیسی با استفاده از رایانه‌های کوانتومی آسیب‌پذیری‌های رمزنگاری را برملا کرد که به معنای امکان شکسته شدن کدهایی است که تا پیش از این غیرقابل کشف تصور می‌شدند. یافته‌های شرکت تِرا کوانتوم تصوری را که از غیرقابل شکسته شدن رمزنگاری وجود دارد به هم می‌ریزد و می‌تواند پیامدهای بزرگی برای شرکت‌های فناوری مطرح دنیا نظیر گوگل، مایکروسافت و آی‌بی‌ام داشته باشد. اما سایر کارشناسان امنیتی می‌گویند تا زمانی که این شرکت سوئیسی جزئیات کامل تحقیقاتش را منتشر نکند، آماده نیستند چنین اتفاق مهمی را اعلام کنند. برنت واترز، استاد علوم رایانه که متخصص رمزنگاری در دانشگاه آستین تگزاس است، در این‌باره گفت: اگر این موضوع حقیقت داشته باشد، نتیجه عظیمی خواهد داشت. با این حال بررسی موضوعی بدون انتشار جزئیات آن برای کارشناسان کاملا دشوار است.
 • کلان داده، ثروتی ملی یا ابزار جهانی شدن؟

  علیرضا شیخ‌حسنی کارشناس فناوری اطلاعات
  چه شیوع ویروس کرونا را از نشانه‌های تغییرات اساسی جهان بدانیم و چه آن را آزمونی بر توان و دانش بشر در مهار و غلبه بر یک چالش طبیعی، از این واقعیت نمی‌‌توان و نباید چشم‌پوشی کرد که زندگی انسان در آینده، آن‌هم نه آینده‌ای خیلی دور، بلکه در سال‌هایی نزدیک‌تر از آنچه تصور کنیم از بسیاری جهات شبیه همینی خواهد بود که اکنون ما به‌اجبار و دستور پزشکان، درمانگران و سیاستمداران به‌صورت موقت از سر می‌گذرانیم. با این تفاوت که عامل و علت تغییرات آتی، نه یک چالش طبیعی بلکه تحول دیجیتال خواهد بود؛ تحولی که اگرچه طی نیم‌قرن اخیر شواهد و قرائن فراوان و عمیقی از آن دیده‌ایم اما به‌نظر می‌رسد به نقطه‌ای از بلوغ رسیده که بیراه نیست اگر بگوییم در آینده با جهش ژنتیک عصر دیجیتال روبه‌رو خواهیم بود.
 • ارتباطات هوشمندانه در ایران دیجیتال با ششمین نمایشگاه اینترنت اشیا

  ایسنا: رویداد «هفته ایران دیجیتال» همراه با برگزاری وبینارهای تخصصی و ششمین نمایشگاه اینترنت اشیا (IoT۲۰۲۱) با شعار «ارتباطات هوشمندانه در ایران دیجیتال» برگزار می‌شود. رویداد تخصصی «هفته ایران دیجیتال» به مدت یک هفته از روز شنبه، ۲۵ بهمن ماه آغاز خواهد شد و در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، ۲۷ و ۲۸ بهمن ماه ۹۹ در سالن ۲۷ نمایشگاه بین‌المللی ایران نیز میزبان فعالان حوزه اینترنت اشیا در ایران خواهد بود و آخرین دستاوردها و برنامه‌های توسعه‌ای ایران در این زمینه به نمایش گذاشته خواهد شد.
 • چین برای شرکت‌های فناوری، قوانین ضدانحصار وضع کرد

  مهر: در دستورالعمل ضدانحصار جدیدی که در چین منتشر شده است، قوانین جدیدی مختص شرکت‌های اینترنتی در نظر گرفته شده تا رفتارهای انحصارگرایانه را متوقف و از رقابت سالم در بازار محافظت کنند. قانون‌گذار بازار در چین، دستورالعمل ضدانحصار جدیدی منتشر کرده که هدف آن ساماندهی پلت‌فرم‌های اینترنتی است. این دستورالعمل محدودیت‌های پیش روی شرکت‌های فناوری در چین را سخت‌تر می‌کند. قوانین جدید در حقیقت نسخه رسمی پیش‌نویسی هستند که در ماه نوامبر منتشر شد و طی آن مجموعه‌ای از روش‌های انحصارگرایانه‌ای شفاف‌سازی شد که قانون‌گذار قصد حذف آنها را دارد.
 • تداوم خصومت با شرکت‌های فناوری چینی در دولت جدید آمریکا

  مهر: تحولات هفته‌های اخیر نشان می‌دهد تغییر دولت آمریکا موجب تحول در شرایط شرکت‌های فناوری چینی مانند هوآوی و زدتی‌ای برای تسهیل فعالیت در این کشور نمی‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر