آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۱ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۵۰۵۱

 • هوش مصنوعی آسانسور اقتصاد جهانی

  حسین سبزیان سیدعلی میرخاندوزی
  دنیای‌اقتصاد: به‌عنوان یکی از برجسته‌ترین حوزه‌های علمی عصر حاضر، هوش مصنوعی از اساس به‌دنبال طراحی و پیاده‌سازی ماشین‌های محاسباتی بوده که قابلیت انجام کارهایی را دارند که انجام آنها مستلزم سطحی از هوشمندی انسانی است. این واژه نخستین بار توسط جان مک‌کارتی (John McCarthy) در سال ۱۹۵۶در کنفرانس دارموث مطرح شد که او هوش مصنوعی (Artificial intelligence) را به‌عنوان «دانش و مهندسی ساخت ماشین‌های هوشمند» تعریف کرد. گرچه هوش مصنوعی در کنفرانس دارموث (Dartmouth Conference) نامگذاری شد ولی مفهوم آن در قرون بسیار پیش‌تر ذهن انسان‌ها را به خود مشغول کرده بود. در واقع تاریخ هوش مصنوعی از دوران باستان با افسانه‌ها، داستان‌ها و شایعاتی در مورد موجوداتی مصنوعی دارای هوش یا آگاهی که به وسیله استاد سازنده به آنها بخشید شده‌است، آغاز می‌شود. پاملا مک کورداک، نویسنده انگلیسی در این باره چنین می‌نویسد که هوش مصنوعی «با آرزویی کهن برای جعل خدایان» آغاز شد.
 • مشکلات پرچمداران جدید اپل

  دنیای‌اقتصاد: اپل امسال سه رویداد برای معرفی محصولات جدید برگزار و در یکی از این رویدادها از سری جدید گوشی‌های آی‌فون یعنی آی‌فون‌های ۱۲ رونمایی کرد. با آنکه این شرکت مانور زیادی روی ویژگی‌های خاص این دستگاه داد و قیمت این گوشی‌ها نیز چندان ارزان نیست، اما در همین مدت کوتاه که از عرضه سری ۱۲ آی‌فون می‌گذرد، کاربران زیادی به مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری متعدد این گوشی‌ها اشاره کرده‌اند.
 • شناسایی ۴۱۲ میلیون حمله بدافزاری

  ایسنا: در طول یک سال گذشته،در مجموع ۴۱۲ میلیون حمله بدافزاری در تله‌های بدافزاری مرکز ماهر اتفاق افتاده و ناکام مانده‌اند، این یعنی روزانه بیش از یک‌میلیون حمله بدافزاری شناسایی و خنثی شده است.با توجه به اهمیت پاسخگویی به رخدادهای فضای تبادل اطلاعات و ایجاد مراکز پاسخگویی به حوادث فضای مجازی که در اکثر کشورها تحت عنوان مراکز CERT انجام‌شده است، مرکز ماهر به‌عنوان CERT ملی ایران در سال ١٣٨٧ ایجاد و در سطح ملی فعالیت گسترده‌ای را برای پیشگیری و مقابله با حوادث فضای تبادل اطلاعات به عهده دارد.این مرکز در حوزه فعالیت‌های امداد و واکنشی موظف به رسیدگی فوری به حوادث فضای مجازی براساس درخواست سازمان‌ها است.
 • تعداد مشترکان اینترنت از مرز ۸۶ میلیون نفر گذر کرد

  ایرنا: آخرین گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حاکی از عبور تعداد مشترکان اینترنت پهن‌باند در کشور از مرز ۸۶ میلیون نفر است.تازه‌ترین گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (رگولاتوری) نشان می‌دهد که تعداد مشترکان اینترنت پهن‌باند در کشور از عدد ۸۶ میلیون نفر گذشته است.بر این اساس، اکنون تعداد مشترکان اینترنت پهن‌باند ثابت ۹ میلیون و ۴۷۹ هزار نفر و مشترکان اینترنت پهن‌باند سیار به عدد ۷۶ میلیون و ۵۳۱ هزار نفر رسیده‌ است.ضریب نفود اینترنت پهن‌باند در کشور ۱۰۲ درصد است که ۹۱ درصد آن مربوط به ضریب نفوذ اینترنت پهن‌باند سیار است.در سال ۹۵ تعداد مشترکان اینترنت پهن‌باند در کشور ۴۲ میلیون نفر بود و ضریب نفود اینترنت فقط ۵۳ درصد بود. اما در دولت دوازدهم، وزارت ارتباطات برای بالا بردن نفوذ اینترنت در کشور تلاش کرد و در مدت کمتر از یک سال ۱۰ میلیون نفر به تعداد مشترکان اضافه شد.
 • علت عدم رایگان شدن اینترنت آموزش مجازی اعلام شد

  ایسنا: معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، استفاده دانشجویان از وی‌پی‌ان هنگام اتصال به سامانه‌های آموزش الکترونیکی و اطلاعات ناقص سامانه‌هایی که از سوی دانشگاه‌ها به وزارت ارتباطات اعلام شده را علت عدم رایگان‌سازی اینترنت آموزش مجازی دانست.ویروس کرونا از اسفندماه سال گذشته وارد کشور شد و از همان هفته‌های ابتدایی، برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس، آموزش مجازی در مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها به راه افتاد و وعده‌هایی هم برای اینترنت رایگان داده شد.
 • کمک اپل و آمازون به افراد نابینا و کم‌بینا

  ایسنا: غول‌های فناوری آمازون و اپل از ویژگی‌های جدید دسترسی به فناوری‌شان با هدف کمک به افراد کم‌بینا خبر داده‌اند. به گزارش دیلی‌میل، ویژگی جدید آمازون به نام Show and Tell به افراد نابینا و کم‌بینا کمک می‌کند تا اقلام معمول موادغذایی خانگی را شناسایی کنند. این ویژگی که در انگلستان ارائه شده، با دستگاه اکو شو (Echo Show) آمازون کار می‌کند.
 • چین به برتری کوآنتوم رایانشی دست یافت

  مهر: محققان چینی یک رایانه کوآنتومی ساخته‌اند که می‌تواند محاسبات را ١٠ میلیارد بار سریع‌تر از رایانه مشابه گوگل انجام دهد. آنها به برتری کوآنتومی دست یافتند. به گزارش ایندیپندنت، چین به دستاوردی مهم در حوزه کوآنتوم رایانشی دست یافته که امکان انجام محاسباتی را فراهم می‌کند که ابررایانه‌های فعلی طی چند میلیارد سال انجام می‌دهند. این دستاورد برتری کوآنتومی نام دارد. حال آنکه یک سال قبل گوگل از دستیابی به آن خبر داده بود. طبق گزارشی که در نشریه ساینس منتشر شده، محققان دانشگاه علوم و فناوری چین یک رایانه کوآنتومی ساخته‌اند که می‌تواند محاسبات را ١٠٠ هزار میلیارد بار سریع‌تر از قدرتمندترین رایانه جهان انجام دهد. به گفته آنها رایانه مذکور ١٠ میلیارد بار سریع‌تر از ماشین گوگل است. حدود ۴۰ سال قبل ریچارد فیمن تئوری رایانه‌های کوآنتومی را ارائه کرد، اما نمونه‌های واقعی آن در همین اواخر ساخته شده‌اند.
 • مهلت مذاکره برای فروش تیک‌تاک تمام شد

  مهر: با وجود پایان یافتن مهلت فروش اپ تیک‌تاک به شرکت‌های آمریکایی، به‌نظر می‌رسد هنوز مذاکرات در این باره ادامه دارد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از انگجت، روز جمعه مهلت شرکت بایت‌دنس برای تعیین تکلیف فروش اپلیکیشن تیک‌تاک تمام شد. این درحالی است که هنوز هیچ اخباری درباره وضعیت فروش این اپ چینی به شرکت‌های آمریکایی اوراکل و والمارت منتشر نشده است. این درحالی است که بلومبرگ و رویترز به نقل از منابع ناشناس اعلام کرده‌اند شرکت بایت‌دنس و دولت آمریکا به مذاکرات درباره این اپ اشتراک‌گذاری ویدئو ادامه می‌دهند. هیچ‌یک از طرفین اظهارنظر علنی در این باره نکرده است، بنابراین احتمالا مهلت جدیدی تعیین نخواهد شد. با این همه اما گویا کمیته سرمایه‌گذاری خارجی آمریکا همچنان می‌تواند ممنوعیتی علیه شرکت اجرا کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر