آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۸ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۷۴۸

 • اپل روی مرز عشق و نفرت

  دنیای اقتصاد: اخیرا تحقیقی درخصوص میزان تنفر افراد از برندها در جهان انجام شد که در این پژوهش از ۵۰۰ نفر، سوالاتی درخصوص احساس آنها نسبت به برندها پرسیده شده و نتیجه بررسی‌ها نشان داد: تقریبا ۵۰ درصد از برندهای فهرست‌شده، از میان ۳۰ برند ارزشمند جهان بودند. برای نمونه، برندهای اپل و والمارت که از جمله برندهای باارزش دنیا به‌شمار می‌روند، به ترتیب در ۱۲ و ۹ درصد از پاسخ شرکت‌کنندگان مشاهده شدند. در گزارشی به این پرسش پاسخ داده شده که چرا یکی از برندهای جذاب مورد تنفر برخی از مصرف‌کنندگان قرار دارد؟
 • اطلاعات بیمه شخص ثالث خودروها به اشتراک گذاشته می‌شود

  مهر: دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات گفت: اطلاعات بیمه شخص ثالث خودروها طبق مصوبه کارگروه تعامل‌پذیری دولت الکترونیک، به اشتراک گذاشته می‌شود. رضا باقری‌اصل دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات در توییتر نوشت: با موافقت وزیر امور اقتصادی و دارایی و همراهی بیمه مرکزی، اطلاعات بیمه شخص ثالث طبق مصوبه و شرایط کارگروه تعامل‌پذیری دولت الکترونیک، در اختیار کسب‌و‌کارهای مرتبط با خودرو، از جمله شرکت‌های بیمه، خرید و فروش و حمل‌و‌نقل قرار خواهد گرفت. وی با بیان اینکه این سرویس مربوط به مصوبه جلسه سوم کارگروه تعامل‌پذیری دولت الکترونیکی است، گفت: به‌زودی اطلاعات مربوط به معاینه فنی خودروها (سیمفا) نیز در اختیار کسب‌وکارهای مرتبط با خودرو قرار می‌گیرد.
 • امکان استفاده از لیست سیاه پیامک‌های تبلیغاتی برای تمام مشترکان

  مهر: معاون رگولاتوری از کاهش تعداد پیامک‌های تبلیغاتی ارسال شده از خطوط شخصی طی ۶ ماه اخیر خبر داد و گفت: تمامی مشترکان می‌توانند از لیست سیاه برای حذف پیامک‌های تبلیغاتی استفاده کنند. مجید حقی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای کاهش مزاحمت‌های پیامکی اظهار کرد: با مکانیزم‌های نظارتی صورت گرفته از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، طی ۶ ماه گذشته تعداد پیامک‌های ارسال شده از خطوط شخصی به مشترکان موبایل روند کاهشی داشته است. وی با بیان اینکه موضوع مزاحمت‌های پیامکی در دو مدل قابل‌پیگیری است، افزود: بخشی از پیامک‌ها از سیم‌کارت‌های شخصی به‌صورت انبوه ارسال می‌شوند که در‌صورتی‌که از سوی مشترک، به رگولاتوری گزارش شوند این سیم‌کارت‌ها مسدود می‌شوند.
 • افزایش حملات سایبری به سرورهای ذخیره‌سازی و مدیریت اطلاعات

  ایسنا: مرکز ماهر درباره افزایش تلاش مهاجمان سایبری در نفوذ به سرورهای SQL که برای ذخیره‌سازی و مدیریت اطلاعات به کار گرفته می‌شوند، هشدار داد. بررسی نتایج رصد حسگرهای مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای رایانه‌ای) نشان‌دهنده افزایش تلاش مهاجمان در شناسایی سرورهای SQL Server آسیب‌پذیر در شبکه کشور و نفوذ به آنها از اوایل ماه جاری است. این حملات روی پورت ۱۴۳۳ صورت گرفته و عمدتا از طریق brute-force و نفوذ به سرورهای دارای رمز عبور ضعیف صورت می‌گیرد. پس از نفوذ موفق، مهاجم از طریق ایجاد SQL Server Agent job‌های مختلف نسبت به تثبیت دسترسی خود و دریافت بدافزارهای مختلف روی سرور اقدام می‌کند. این حملات از IPهای داخل و خارج کشور در جریانند. مرکز ماهر به کاربران توصیه می‌کند در‌صورتی‌که SQL Server شما در معرض اینترنت قرار داشته، لازم است نسبت به محدودسازی دسترسی در سطح اینترنت اقدام کنید، رمز عبور مناسب را برای پیشگیری از موفقیت حملات brute-force انتخاب کرده و فهرست SQL Server Agent Jobها را برای شناسایی موارد ایجادشده احتمالی توسط مهاجمان بررسی کنید.
 • اینترنت پرسرعت در قطب شمال فراهم شد

  مهر: یک شرکت آلمانی برای نخستین بار با کمک دو ماهواره اینترنت پرسرعت را در قطب شمال فراهم کرده است. از این پس زندگی محققان در قطب شمال اندکی راحت‌تر می‌شود. برای نخستین بار در دنیا اینترنت پرسرعت در این منطقه فراهم شده است. استارت‌آپ «کپلر» که دو ماهواره مخصوص را در منطقه کنترل می‌کند، اینترنت پرسرعت را فراهم کرده است. سرعت این اتصال اینترنتی چندصدبار سریع‌تر از اتصالات قبلی است. این شرکت اعلام کرد سرویس اینترنت با سرعت آپلینک (ارتباط ایستگاه زمینی با ماهواره) ۱۲۰ مگابیت برثانیه(Mbps) و سرعت مخابره داده‌ها از ماهواره به ایستگاه زمینی ۳۸ مگابیت برثانیه را برای کشتی تحقیقاتی آلمانی «پلاسترن» فراهم کرده است. این کشتی مقر عملیات اکتشافی MOSAiC، پروژه‌ای یک ساله برای جمع‌آوری اطلاعات درباره تاثیرات گرمایش جهانی در قطب شمال است. این عملیات اکتشافی با حضور صدها پژوهشگر از ۱۹ کشور انجام می‌شود.
 • شرکت امنیت سایبری گوگل در آستانه فروپاشی

  مهر: آلفابت استارت‌آپی به نام کرونیکل تاسیس کرد که در حوزه امنیت سایبری فعالیت می‌کرد. این شرکت بعدا به گوگل پیوست و اکنون کارمندان آن در حال ترک شرکت هستند. پروژه «کرونیکل» گوگل با همکاری کارخانه X انجام شد. در اوایل ۲۰۱۸ میلادی آلفابت (شرکت مادر گوگل) از ایجاد یک استارت‌آپ مستقل با هدف دگرگون کردن حوزه امنیت سایبری خبر داد. یکی از اهداف استارت‌آپ کرونیکل ساختاربندی، سازماندهی و کمک به شرکت‌ها برای درک امنیت اطلاعات بود. این شرکت قرار بود با استفاده از یادگیری ماشینی و اطلاعات انبوه آلفابت از بدافزارها و زیربنای اینترنت به تیم‌های امنیتی در شرکت‌ها کمک کند هرگونه نفوذ به شبکه را ردیابی کنند.
 • آی‌فون‌های ۲۰۲۰ مجهز به فناوری ۵G عرضه می‌شوند

  آی‌تی ایران: چیزی تا آغاز سال ۲۰۲۰ میلادی باقی نمانده و به نظر می‌رسد که اپل بالاخره تصمیمش را برای استفاده از فناوری ۵G در نسل جدید گوشی‌های آی‌فون خود گرفته است. تا به امروز گزارش‌ها یا بهتر بگوییم شایعات زیادی در این رابطه منتشر و ادعا شده که امسال شاهد عرضه ۴ مدل آی‌فون ۵G خواهیم بود. برخی منابع خبری نیز مدعی شدند که آی‌فون‌های ۲۰۲۱ مجهز به این فناوری عرضه خواهند شد. با این حال، اخیرا توافقی میان اپل و کوالکام حاصل شده که احتمال استفاده از فناوری ۵G در گوشی‌های ۲۰۲۰ اپل را دوچندان می‌کند. در جریان کنفرانس کوالکام برای ارائه گزارش عملکرد مالی این شرکت، به‌صورت تلویحی مجهز بودن آی‌فون‌های جدید به این قابلیت را تایید کرد.

بیشتر